המס על דירה שלישית אושר בוועדת הכספים - עד 18 אלף שקל בשנה

בעקבות דרישתו של יו"ר ועדת הכספים משה גפני הוגדל הפטור ממס ל-2 דירות מ-1 מיליון שקל ל-1.15 מיליון שקל ■ חברי האופוזיציה נטשו בזעם את הדיון, לאחר שהיועצת המשפטית של הוועדה עו"ד שגית אפיק, קבעה: "חזרנו 30 שנה לאחור"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההצבעה על מס דירה שלישית בוועדת הכספים
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ו') את ההצעה למיסוי הדירה השלישית. ההצעה קובעת מס של 1% על בעלי הדירה השלישית ומעלה עד לתקרת מס של 18 אלף שקל בשנה לכל דירה החל מהדירה השלישית ומעלה.

בנוסח האחרון שהוגש אתמול לאישור הוועדה, כפי שנחשף ב-TheMarker, ביקש האוצר לשנות את הצעתו המקורית ולהעלות את גובה המס מ-18 אלף שקל בשנה לדירה ל-24 אלף שקל בשנה לדירה. אבל בשעה 4 לפנות בוקר כפה יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) על האוצר להחזיר את תקרת המס לסכום המקורי 18 אלף שקל בשנה לדירה. גפני גם כפה על האוצר למחוק את הצעתו המקורית להטיל מאסר של 5-1 שנים למי שלא דיווח לרשות המסים על היותו מי שהחוק חל עליו או שמסר הודעה לא נכונה וניסה להתחמק מהמס.

שאלות ותשובות: כל מה שצריך לדעת: איך ישפיע עלינו המס על הדירה השלישית?

ברגע האחרון לפני ההצבעה, עזב גפני בזעם את בניין הכנסת לאחר שהאוצר הסכים לתביעתו להעלות את הפטור ממס על דירה שלישית על 2 דירות ששוויין 1.15 מיליון שקל (חוץ מהדירה השלישית) בלבד, בעוד שגפני דרש להעלותו ל-1.2 מיליון שקל.

ח"כ שרן השכל (ליכוד) החלה ב-6 ורבע בבוקר לנמק חלק מ-1232 ההסתייגויות שהגישה לחוק. הח"כים בראשם מיקי זוהר (ליכוד) דחקו בה שתפסיק ובשעה 7:06 אושר החוק בוועדת הכספים.

החוק התקבל בתמיכת הח"כים מיקי זוהר, דוד ביטן, דודי אמסלם, רועי פולקמן, רחל עזריה, מיכאל מלכיאלי ואורי מקלב. ח"כ שרן השכל לא השתתפה בהצבעה.

שר האוצר משה כחלוןצילום: אילן אסייג

מי שחייב במס הוא יחיד/ה בעל/ת (או הוא ובת זוגו) דירות, ששיעור הבעלות שלו (או שלהם ביחד) הוא 249% (על כל הדירות יחד) - או יותר.

לפי הצעת האוצר, יינתן פטור מתשלום המס למי שיש לו 3 דירות כאשר ערך שתיים מהן הוא עד 1.15 מיליון שקל. השינוי הזה הוכנס ברגע האחרון לפי דרישתו הנחרצת של גפני. האוצר הציע להעניק פטור עד שווי של שתי דירות של עד מיליון שקל. גפני תבע להעלות את הפטור ל-1.2 מיליון שקל ומשלא נענתה מלוא דרישתו עזב בזעם את ועדת הכספים.

מי שיש לו 2 דירות (מעבר לדירת המגורים) ששוויין גבוה מ-1.15 מיליון שקל אך נמוך מ-1.4 מיליון שקל - ישל מס נמוך מ-18 אלף שקל בשנה, לפי נוסחה מיוחדת. משרד האוצר יכין אפליקציה לחישוב המס.

היועמ"ש של ועדת הכספים, עו"ד שגית אפיק

במכירת דירה שלישית ומעלה עד ה-1 באוקטובר 2017, יינתן החזר של מס שבח עד 75 אלף שקל לדירה.

עוד מוצע שעמית יהיה רשאי להפקיד תשלומים בקופת גמל להשקעה פטורה ממס עד ה-1 באוקטובר 2017 מעבר לתקרה הקבועה בחוק, ובלבד שלפני מועד ההפקדה מכר דירה למי שיש לו דירה יחידה או אין לו דירה. סך כל התשלומים שיופקדו בקופת גמל להשקעה לא יעלו על 2 מיליון שקל.

לפי הצעתו של מרכז הקואליציה בוועדה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), בעניין שטח הדירה לצורך חישוב ערך הדירה נקבע כי שטח הדירה יהיה לפי השטח המחושב לצורך ארנונה, לפי שטח הדירה לפי מה שנקבע בעת רישום הדירה בטאבו או לפי היתר הבנייה. זוהר טען כי בכך נחסכו אלפי שקלים בשנה מכל נישום.

הדיון בהצעת החוק החל לאחר חצות, וזאת לאחר שהוועדה קיימה דיון של 11 שעות. הנוסח האחרון של הצעת החוק הונח על שולחן הח"כים שלוש שעות בלבד לפני תחילת הדיון. נציגי האופוזיציה נטשו את הדיון במחאה על כך.

היועצת המשפטית: "חזרנו 30 שנה לאחור"

היועצת המשפטית של ועדת הכספים עו"ד שגית אפיק הודיעה בלילה לוועדה כי "בהיעדר שקיפות ופומביות אני לא יודעת איך אפשר להמשיך בדיון. זו בהחלט הפעם הראשונה שבה אני נותנת יעוץ משפטי להצבעה שעומדת להתרחש זמן קצר מאוד לאחר שההצעה הונחה על שלחן הוועדה. במצב שנוצר כאן ההליך מאוד בעייתי. בהיעדר נציגי ציבור ונציגי לשכות עורכי הדין ורואי החשבון - גם אנו לא הספקנו לעבור על הדברים בצורה מסודרת. למדנו את הנוסח המקורי של החוק שהתקבל בקריאה הראשונה וכעת הביאו נוסח חדש. אני לא מכירה אותו. לגבי הנוסח החדש - יש תיקונים שאני לא מכירה ואני לא יודעת עד כמה אתם תצליחו להתעמק".

אפיק הדגישה כי "בדיונים כאן במיוחד בימים האחרונים, חזרנו 30 שנה לאחור. הדיונים לא מסודרים ואינטנסיביים מאוד. הנוסחים של סעיפים בחוק ההסדרים הגיעו ברגע האחרון פעמים רבות. לפעמים הנוסח שהונח בקריאה הראשונה לא בשל לחלוטין. הממשלה תיקנה עצמה שוב ושוב עד שיצא נוסח אחר לחלוטין.

"הדיונים בימים האחרונים במסגרת חוק ההסדרים היו מאוד בעייתים. לגבי הפרק הזה הנושא של דירה שלישית, שאף על פי שהוא אחד הנושאים בחוק ההסדרים, לא קיימנו בו אלא דיון אחד שהוא דיון כללי. הנושא עלה עוד פעם או פעמיים על סדר היום ולא קיימנו בו דיון מעמיק ולו פעם אחת. הפעם הראשונה שהונח כאן נוסח חדש שמשנה את ההסדר היה לפני מספר שעות. אנו ליווינו אתכם כאן בדיונים ולכן לא הספקנו להתעמק וללמוד את הנוסח החדש כפי שהיה צריך. ההודעה על הדיון הזה שונתה הלוך ושוב עד שאין לנו פה ולו נציג ציבור אחד, למשל נציג של לשכת רואי חשבון ועורכי הדין כדי שיתנו מענה מהשטח".

מ"מ היועץ המשפטי של האוצר אסי מסינג אמר כי הוא התכוון להציג בפני הוועדה את השינויים המוצעים.

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד): השיב זו לא הפעם הראשונה שבכנסת יושבים בלילות בדיוני תקציב. אני מכיר את בעל פה את הנוסח שאושר בקריאה הראשונה. אנו לא נמצאים בעולם אוטופי שיושבים בבית המשפט העליון ושומעים את עורכי הדין ויש לנו חצי שנה לכתוב פסק דין. כולנו יודעים שהתקציב צריך לעבור בסוף דצמבר ולכן לוחות הזמנים התקצרו. במצב הזה, בלחץ הזמנים הזה ייתכן נוסח שאנו לא מכירים, נביא אותו עם תיקונים. היועצת המשפטית לא צריכה להיות דרמטית".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון קראה "היועצת המשפטית היא אמיצה".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי "אני רוצה להצדיע לה (לאפיק). זה הרגע היחיד של שפיות בוועדה הזו. תעשו מה שאתם רוצים. לא ראיתי דבר כזה מעולם. חוק כל כך מורכב שנוגע לכל כך הרבה אנשים לא יכול להיות שיעבור בצורה כזו. הרוב שלכם דורסני כי השר כחלון שם את כל הביצים בסל הזה. חבל שידבק בכם הקלון הזה".

הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי ניסה לשכנע את הח"כים שהשינויים שהוכנסו לחוק נעשו בעיקר בגלל פניות הח"כים. לדבריו, "במהלך הדיונים הצגנו את הצעת החוק. לאור הערות שלכם עשינו מספר שינויים. אין כאן הרבה שינויים. יש הקלה בדירות זולות. יש כאן מענה לדירות מפוצלות ויש גם לגבי חלקיות דירות. אלה שלושת השינויים המרכזיים הבסיסיים. ביקשתם שני דברים משמעותיים: רציתם כלי השקעה חלופי כדי שמי שמוכר את דירתו השלישית יקבלו כלי השקעה. קופת גמל חדשה שמאפשרת חלופה להשקעה. זה הדבר השני שעלה כאן כדי לייצר תמריץ לאנשים למכור החזר מס שבח. מדובר בנושאים שעלו בדיוני הוועדה. היום אחר הצהריים כשהעליתם טיעונים לגבי חוק לעידוד השקעות הון הוספנו מענקים לצפון. גם כאן תשמעו מה אנו מציעים".

קודם לכן, דרשו הח"כים באופוזיציה לדחות את הדיון מאחר שהח"כים קיבלו את הנוסח המעודכן רק זמן קצר לפני תחילת הדיונים. כך למשל בנוסח שהוגש לח"כים נקבע שגובהו המירבי של החוק הוא 18 אלף שקל בשנה, אך הם גילו באתר TheMarker שהאוצר מציע שהמס המקסימלי יהיה 24 אלף שקל בשנה לדירה.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): "מה, העיתונים קובעים? זה לא הליך דמוקרטי. המחאה מאוד קשה וצריך לדחות את ההצבעה. נלך הביתה, ונלך ללמוד את החוק. אי אפשר שבתוך זמן כל כך קצה נעמוד על קוצו של יוד. אין פה סופרסטאר. הזמנתם אותנו ב-10 בבוקר, לאחר לילה מטורף שבו סיימנו את הדיונים ב-3 וחצי לפנות בוקר".

ח"כ רועי פולקמן: "מי שעייף שילך הביתה".

נציגי האופוזיציה נטשו את הדיון בזעם על כך שלא ניתן להם זמן על מנת ללמוד את הנוסח החדש של החוק. הם תבעו לדחות הדיון ביום א'. לאחר שגפני לא קיבל את הצעתה של עו"ד אפיק עזבו נציגי האופוזיציה את הישיבה.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנ"צ) אמר "אין גבול לבושה. הקואליציה רומסת בגסות כל מינהל תקין. שום עמדה מקצועית לא עוצרת את הבריונות. לא נסכים לתת יד לזלזול הבוטה בהליך הדמוקרטי ובחוות דעת המשפטית חד משמעית וחמורה כל כך".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי "לא יכולתנו לתת יד לפארסה שמנוהלת בחסות הממשלה. לאור חוות הדעת החשובה של היועמ"שית של הוועדה, שהבהירה שאין לנו שום אפשרות לחוקק תחת התנאים החמורים שנוצרו, החלטנו לנטוש את הדיון על סעיף מס דירה שלישית בחוק ההסדרים ולאפשר להמשך מדיניות מבזה כזו".

ח"כ מיקי לוי מסר: "זהו חוק שמאושר בהליך לא חוקתי, כאשר הנוסח החדש של חוק מיסוי דירה שלישית ומעלה - הועבר רק לפני שעתיים לחברי ועדת הכספים - לא ניתן לקרוא אותו במהירות בזק, לא ניתן ללמוד אותו, לא ניתן לקיים עליו דיון ובוודאי שלא ניתן להצביע עליו. שוב רומסים את הכנסת והציבור ברגל גסה ופוגעים בהליך הדמוקרטי"

ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת) איים כי יעתור לבג"ץ נגד הליך החקיקה . "נראה לבג"ץ איך מחוקקים חוקים. על חוק ההסדרה ישבנו חודש וחצי".

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי), שהוא חבר בוועדת הכספים ולא נכח בהצבעה על החוק למסוי הדירה השלישית, אמר כי "זהו חוק פופליסטי ומזיק שלא יוריד בשקל אחד את מחירי הדיור, אלא רק יעשיר את קופת האוצר ויפגע אנושות בהרבה מאוד עצמאים שבנו את הפנסיה שלהם על דמי שכירות ממספר דירות שרכשו במשך השנים, בהיעדר אפיקי השקעה פנסיוניים".

סמוטריץ הוסיף כי לא ייתכן שמשרד האוצר יתפוס את בעלי הדירות, "שהם אנשים רגילים בדרך כלל, ממעמד הביניים, שעבדו קשה הרבה שנים ורכשו כמה דירות כדי לחיות מהן בגיל פרישה ואולי גם לעזור קצת לילדים, כבני ערובה לחוסר הצלחתו עד כה להוריד את יוקר הדיור ואז עוד יתערב בברוטליות פטרנליסטית ופופוליסטית בחופש החוזים, אחד מעקרונות היסוד של דיני החוזים במדינת ישראל, ועוד באופן רטרואקטיבי. זה קצת פחות חוקתי מחוק ההסדרה, שמפלגת כולנו התנגדה להחלתו באופן רטרואקטיבי".

ח"כ שרן השכל (ליכוד) שגיבשה 1,232 הסתייגויות לחוק אמרה כי "איפה היתה דקה אחת לשבת ולקרוא לעומק?"

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) הזהיר ש"יש חשש אמיתי שהחוק הזה יוביל לעלייה במחירי השכירות. בעוד חצי שנה לאחר שיוצגו נתונים לגבי עליית מחירי השכירות - יתברר אם פגע בקשישים ואם כן נפצה הקשישים".

ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה כי "היום הצבענו על מהלך דרמטי במאבק במשבר הדיור. גדל כאן דור צעיר, דור ה-Y, שאין לו איך לקנות דירה. בעשור האחרון כשהריבית היתה נמוכה משקיעים החלו לרכוש דירות וכך הצעירים מצאו את עצמם בתחרות על רכישת דירה מול משקיעים שלהם הון ראשוני גדול יותר.

"מס על בעלי דירה שלישית ומעלה יתמרץ את המשקיעים למכור את דירתם, יצנן את שוק הנדל"ן ויביא לגידול בהיצע הדירות. היום אנחנו נותנים תקווה לזוגות הצעירים, ילידי שנות ה-80 ה-90, שלא הצליחו להגיע לדירה משלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה