ניצחון למשרד האוצר ומינהל התכנון: בג"ץ דחה את העתירות נגד ותמ"ל

על פי העתירות שנדחו, קבינט הדיור נמנע תדיר מלאשר תוכניות של הותמ"ל בייעוד של השכרה ארוכת טווח ■ רובינשטיין: "ההחרגות הקיימות ביסודן אינן סוטות מגדרי קביעותיו של המחוקק, וסך המכלול של דירות להשכרה עומד כיום על 24%"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שופטי בג"ץ
בג"ץצילום: אמיל סלמן
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בג"ץ דחה בשבוע שעבר שתי עתירות שהוגשו נגד הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לבנייה למגורים (ותמ"ל). הטיעון המרכזי שעמד בבסיס שתי העתירות, היה כי קבינט הדיור נמנע מלאשר שיעור של 30% מכלל הדירות בתוכניות הותמ"ל בייעוד של השכרה ארוכת טווח, כפי שמחייב החוק, וכי בכך אינה מממשת הממשלה את אחת מתכליותיו של החוק - לדאוג ליצירת מאגר גדול של מגורים בהשכרה ארוכת טווח.

שתי העתירות הוגשו במהלך השנה שעברה, האחת על ידי האגודה לזכויות האזרח ועמותת המתכננים "במקום", והשניה על ידי "הפורום לדמוקרטיה בתכנון" – ארגון גג הכולל מספר רב של ארגונים בהם "החברה להגנת הטבע", "חיים וסביבה", איגוד המתכננים ועוד.

בעתירות טענו הארגונים כי במספר רב של תוכניות שאושרו בותמ"ל, בהן תוכניות בחיפה, צריפין ובירושלים, השתמשה הממשלה בסעיף בחוק המאפשר לה, במקרים מסוימים, להפחית ואף לבטל כליל את הקצאת הדירות להשכרה ארוכת טווח, וכי תדירות השימוש בסעיף מבטלת למעשה את כוונת המחוקק, שביקש להעניק לחוק תכלית חברתית של הגדלת מאגר הדיור להשכרה. "החריג הפך לכלל", נטען.

ואולם, הרכב בן שלושה שופטים בראשות המשנה לנשיאה, אליקים רובינשטיין, דחה את הטענות, באמרו כי ההחרגות אכן נעשו, אולם באופן מידתי: "ההחרגות הקיימות ביסודן אינן סוטות מגדרי קביעותיו של המחוקק, וסך המכלול של דירות להשכרה עומד כיום על 24%".

עם זאת, ציין רובינשטיין כי "העתירות הצביעו על חשש מובנה ביישום החוק, והוא כי הצרכים התקציביים יביאו לסחף ולנגיסה במובן של שימוש מופרז בהחרגות. כאן תפקידו של שומר הסף – הייעוץ המשפטי, לעמוד על המשמר, להזכיר את הוראות החוק, ובמקרה הצורך למנוע החרגות יתר".

במשרד האוצר ובמינהל התכנון בירכו על הכרעת העליון. סגן הממונה על אגף תקציבים במשרד האוצר, ערן ניצן, המכהן בשנה וחצי האחרונות גם כיו"ר הותמ"ל, אמר כי "הרוח הגבית שהעניק בית המשפט העליון מאפשרת להמשיך ולקדם את המהלכים המשמעותיים לפתרון משבר הדיור, במסגרת המאמצים המתמשכים של קבינט הדיור והותמ"ל".

ערן ניצןצילום: דוברות משרד האוצר

דקלה פרסיקו, מתכננת הותמ"ל, אמרה כי "המתחמים אשר מוגשים לקבינט הדיור נבחנים באופן מדוקדק, ונמסרים בהמלצת מנהלת מינהל תכנון לאישור קבינט הדיור. בעת הדיון בהכרזה, קבינט הדיור בוחן את היתכנות ההכרזה וכן חסמים אפשריים למימוש עתידי.

"לאחר הכרזה על מתחם ניתן דגש רב על הכנת תוכנית באופן מיטבי טרם קליטתה בהליך במוסד התכנון. צוות הותמ"ל עובד באופן נמרץ ורציף עם עורכי התוכניות, הרשויות המקומיות וגופים נוספים לשם הבאתה לדיון בוועדה כשהיא בשלה וראויה ובהסכמות רחבות ככל הניתן".

לדברי עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח, "החוק מאוד חד משמעי – 30% מיחידות הדיור במתחמים מועדפים לדיור צריכים להיות להשכרה ארוכת טווח. המדינה טענה כי חרגה בצורה מתונה וכי 24% מיחידות הדיור במתחמים מועדפים לדיור הם להשכרה, אולם מבדיקה שערכנו עולה כי בתקופת הממשלה הנוכחית, קבינט הדיור בהנהגתו של כחלון אישר עשרות מתחמים מועדפים כאשר אחוז הדיור להשכרה הוא 20% במקום 30%. זו המגמה והיא מדאיגה. מדובר על מעל 14 אלף יחידות דיור שאמורות היו להיות להשכרה ארוכת טווח, מחציתן במחיר מסובסד לזכאים, והן בוטלו ויוצעו למכירה בלבד. זו בשורה רעה לעשרות אלפי משפחות שמשוועות לפתרון מגורים יציב ושפוי כפי שיש לשוק שכירות מוסדי להציע.

"בעתירות שלנו הראנו כי בשלושה מתחמים בצריפין ובחיפה המניע היחיד לביטול יחידות דיור להשכרה הוא הדרישה של האוצר להגדיל רווחים מהקרקע כדי לממן מטלות שונות, וטענו כי מדובר בשימוש לא חוקי בסמכות ההחרגה. בג"ץ לא התערב ובחר רק להעיר לשומרי הסף כי עליהם להקפיד יותר על החוק ועל האופן שבו מתקבלות ההחלטות. בצד החיובי, בזכות הפעילות של האגודה לזכויות האזרח וגופים שותפים במהלך חקיקת החוק, ובתמיכת חברי הכנסת בראשות מירי רגב, שהייתה אז יו"ר הוועדה, חויבה הממשלה לראשונה לקדם את נושא ההשכרה המוסדית במסות גדולות של יחידות דיור. אנו נמשיך לעקוב מקרוב אחר יישום החוק ולא נהסס לחזור לבג"ץ אם נצטרך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי