אמורים להיכנס בקרוב לדירה החדשה שלכם בחריש? כנראה שתיאלצו להמתין

"בשנים הקרובות לא יהיה מענה תחבורתי הולם לתושבי חריש וסביבתה", כתב מבקר המדינה בדו"ח שפורסם היום, וקבע כי בהיעדר אזורי תעסוקה - צפויה העיר להיות גירעונית ולהזדקק לתמיכות ומענקים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

היעדר פתרונות תחבורתיים מספקים עלולים למנוע את אכלוסן של מאות דירות בעיר החדשה חריש, במחצית הראשונה של 2017 — כך נכתב בדו"ח של מבקר המדינה, יוסף שפירא, על השלטון המקומי בישראל, שפורסם היום. עוד נכתב בדו"ח, כי כל תוספת של יחידות דיור לעיר, מעבר לזו שבנייתן אושרה עד היום, תחייב תוספת של כבישים ומחלפים, שביצועם כלל לא תוקצב עד כה.

"מצטיירת תמונה עגומה, שלפיה לא יהיה בשנים הקרובות מענה תחבורתי הולם לתושבי חריש וסביבתה, והדבר עלול לפגוע באיכות חייהם של התושבים ובהתפתחות העיר", כתב המבקר. "על משרדי השיכון והתחבורה, בשיתוף לשכת התכנון המחוזית, לקדם ולהשלים את תכנון מערכת הכבישים הבין־עירוניים באזור חריש, ואף לשקול לתקצב את ביצועה כבר בתכנית החומש הבאה לפיתוח תשתיות תחבורה".

על פי תוכניות האכלוס של משרד השיכון לחריש, עד סוף 2016 צפויות להתאכלס 3,900 הדירות הראשונות בעיר — ועד סוף 2020 צפויות להתאכלס קרוב ל–13 אלף יחידות דיור, שבהן יתגוררו כ–60 אלף תושבים.

ביוני 2015 פירסם TheMarker את העובדה המפתיעה, כי למרות מיקומה של חריש בסמוך לשניים מעורקי התחבורה המרכזיים בישראל — כביש 6 וכביש 65 — בפועל העיר אינה מחוברת אליהם. כדי להגיע אל הכניסה הבודדת לעיר החדשה, יש לעבור דרך שלושה צמתים מרומזרים — מצב שצפוי ליצור במקום בעיות תחבורתיות קשות כאשר תתאכלס העיר ברבבות תושבים.

בניית העיר חריש. משרד השיכון אישר כי האכלוס יתעכב — אך לא סיפק צפי חדשצילום: אייל טואג

בדו"ח המבקר נכתב כי קושי תחבורתי זה קיים בשטח כבר כיום, אף על פי שלפי חברת נתיבי ישראל כבישי האזור סבלו מעומס כבר ב–2015 — עוד לפני אכלוס העיר החדשה. על פי התוכנית המאושרת, ישנם חמישה פרויקטים תחבורתיים שונים, שעד לסיומם לא ניתן יהיה לאכלס דירות נוספות מעבר ל–2,000 יחידות דיור ראשונות בעיר. אלא שבחינת לוחות הזמנים מגלה כי ייתכן מאוד שמשרד התחבורה לא יספיק להשלימם במועד, ובכך ימנע אכלוס של מאות ואולי אלפי דירות ביישוב, אף שבנייתן תושלם.

מתשובת משרד התחבורה למבקר עולה כי הפרויקטים יושלמו עד סוף מאי 2017, בעוד שעל פי לוחות הזמנים של משרד השיכון, אמורה להסתיים עד אז בנייתן של 4,800 דירות בעיר. במשרד התחבורה טוענים עוד כי החלו בתכנון הפרויקטים רק לאחר חתימתו של הסכם "נתיב לדירה", שבמסגרתו תוקצבו העבודות הללו, וכי בכל מקרה, על פי תחזיות האכלוס העדכניות של משרד השיכון, עד לסוף הרבעון הראשון של 2017 יתאכלסו בעיר 2,200 דירות בלבד. משרד השיכון אישר כי קיימת האטה בקצב האכלוס ביחס לצפי המקורי, אך לא סיפק צפי חדש.

עוד מצא המבקר כי למרות שכבר בנובמבר 2015 הבינה לשכת התכנון המחוזית כי קיים צורך מיידי בסלילת כביש 444 החדש, אשר יחבר את חריש ישירות לכביש 65 מצפון ולכביש 9 מדרום, וכי קיים צורך מיידי לקדם את חיבור של העיר לכביש 6 דרך יציאה נוספת — בפועל מתעכבים כלל הפרויקטים האלה. הפרויקט היחידי שאושר לביצוע הוא חיבורה של העיר לכביש 65, וזה יושלם עד סוף 2019. חיבור העיר דרומה לכביש 9 ולכביש 6 אושר לתכנון, אך לא קיימות כל החלטות באשר לתקצוב ולביצוע הפרויקטים.

משרד האוצר הגיב לנושא באמירה כי "ייתכן שהזמן שייקח להרחיב את הכבישים ולבנות את המחלפים בקרבת העיר חריש ישפיע על רמת השירות התחבורתי שיקבלו התושבים בשנים הראשונות להקמת העיר, אך אינו אמור למנוע את אכלוסה".

בגלל תכנון חסר — חריש תהיה גירעונית

עניין נוסף שבו עוסק דו"ח הביקורת הוא היעדרו המוחלט של אזור תעסוקה בתוכנית המתאר של העיר — דבר אשר צפוי להפוך אותה לעיר גירעונית. בעוד שהתוכניות המפורטות להקמת העיר כוללות כ–53,800 מ"ר למסחר וכ–183,600 מ"ר לתעסוקה, כדי להגיע לאיזון תקציבי תזדקק העיר העתידית לתוספת שטחי תעסוקה בהיקף של כ–930,000 מ"ר.

"נמצא כי בין היתר בשל היעדרו של אזור תעסוקה, העריך מחוז חיפה במשרד הפנים כי המועצה המקומית תזדקק בשנים 2016–2019 למענקי ייצוב בסכום כולל של עד 122 מיליון שקל לכיסוי הגירעון השוטף בפעילותה", כתב המבקר. "העובדה כי בתוכניות המתאר המאושרות הקיימות לא תוכנן ולא הוקצה שטח לאזור תעסוקה מניב שישרת את תושבי חריש, עלולה לפגוע בצמיחתה ובהתפתחותה של העיר ולהותירה גירעונית לאורך שנים".

לעומת זאת, ציין המבקר לחיוב את פעילותו של משרד החינוך, שפעל להקמת עשרת מבני חינוך בעיר — עוד לפני שהתקבלה החלטת ממשלה בנושא פיתוח חריש, בדצמבר 2015.

ההתנהלות הארגוניות — "מחדל מתמשך"

המבקר הקדיש חלק ניכר מהדו"ח להתנהלותה של המועצה המקומית חריש, כחלק מההתארגנות לקראת הפיכתה לעיר — ומצא בה ליקויים רבים. כך למשל, נמצא כי המועצה חסרה כיום מבנה ארגוני שעתיד להתאים לצרכיה. המלצותיה של חברת ייעוץ חיצונית — שנשכרה בדיוק למטרה זו בעלות של 82 אלף שקל — הוגשו ביולי 2015, אך מעולם לא נדונו במליאת המועצה, ואף לא אחת מהמלצותיה יושמה, נכון למועד סיום הביקורת. "משלא עשתה כך, ירדו לטמיון הכספים ששילמה לחברת הייעוץ", העיר המבקר. "הימנעותה של המועצה המקומית מלאמץ מבנה ארגוני מותאם לצרכיה הקיימים והעתידיים במשך שנים, מצביע על מחדל מתמשך".

עוד נכתב בביקורת כי מתווה שגיבשה המועצה יחד עם משרד הפנים — לאיוש 34 משרות שדרושות לרשות על מנת לנהל עיר בת 30 אלף תושבים — לא יושם, אף שמשרד הפנים תיקצב את עלויות השכר של בעלי התפקידים השונים מבעוד מועד, ואף זכה על כך לשבחים מהמבקר. תשע מתוך אותן 34 משרות כלל לא אוישו עד למועד סיום הביקורת. המבקר העיר למועצה כי "יישום חלקי של מתווה גיוס כח האדם, על אף שאושר לצורך זה תקציב ייעודי, מצביע על היערכות לקויה לגיוס כח האדם החיוני להיערכותה לקראת היותה לעיר".

המבקר העיר למועצה המקומית בחומרה גם בעקבות שני מקרים שבהן היא ביצעה עבירות בנייה. במקרה אחד, בנתה המועצה קומה שלישית במבנה המועצה ללא היתר בנייה. הבנייה הלא חוקית התגלתה באוקטובר 2015 על ידי מפקח בנייה של הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה חריש, אשר הוציאה צו מינהלי להפסקת הבנייה. העבודות הופסקו, ורק בדצמבר 2015 חודשו, לאחר שהמועצה המקומית הוציאה היתר בנייה מתאים.

במקרה שני, איכלסה המועצה שני מבני חינוך - אשכול גנים בן 4 כיתות, ומבנה בית ספר - אף שלמבנים לא ניתן טופס אישור אכלוס (טופס 4), ועוד לפני שניתנו למבנים אישורים מטען רשות הכבאות וההצלה, משרד הבריאות וחברת החשמל.

לאחר שבראשית ספטמבר 2015 מצא מפקח בנייה של הוועדה המיוחדת כי המועצה איכלסה את המבנים, שלח יועצה המשפטי של הוועדה המיוחדת מכתב אל ראש המועצה, יצחק קשת, ומהנדס המועצה, בדרישה להפסיק לאלתר את אכלוס המבנים. "נמצא כי חרף דרישת היועץ המשפטי של הוועדה המיוחדת, המועצה המקומית לא הפסיקה את אכלוס המבנים, והלימודים בגנים ובבית הספר נמשכו. רק באמצע אוקטובר 2015, כחודש וחצי לאחר תחילת שנת הלימודים, הנפיקה הוועדה המיוחדת טופס 4 למבנים".

בעקבות כל זאת כתב המבקר כי הוא "מעיר בחומרה" למועצה המקומית חריש. "בהתנהלות זו הפרה המועצה באופן בוטה את חוקי התכנון והבנייה. על המועצה המקומית, שהיא רשות ציבורית, להקפיד הקפדה יתרה על ציות להוראות החוק ולשמש דוגמה".

המועצה המקומית חריש מסרה בתגובה: "המועצה המקומית חריש עוסקת במפעל ציוני שלא נעשה מזה 20 שנה ובונה עיר חדשה במדינת ישראל. מדיניות המועצה הינה לגייס עובדים לפי הצורך מתוך אחריות לכספי ציבור.

"לקראת האיכלוס המשמעותי בקיץ 2016, השלימה המועצה את גיוס כח האדם שלה וזאת כדי להיערך לקליטת התושבים החדשים. המועצה מנטרת כל העת את צפי האיכלוס ואת האיכלוס בפועל על מנת לתת את המענה הראוי לכלל תושבי חריש. המועצה אף הקימה מערך קליטה חדשני בשל אתגרי הקליטה הייחודיים של חריש. ואכן, בסקר שערכה המועצה בקרב התושבים החדשים, שביעות הרצון מהליך הקליטה היא יוצאת מגדר הרגיל.

"עוד טרם פרסום דו"ח המבקר, המועצה ערכה חוקי עזר חדשים ומעודכנים שנשלחו לאישור משרדי הממשלה, כך שתושביה החדשים של של חריש יזכו לחקיקה יעילה ומסודרת. מספר חודשים לאחר כתיבת הדוח, תוקנו הערותיו של המבקר. אנו מודים לאנשי מבקר המדינה על כך שהם עושים אותנו טובים יותר ואנו מודים לשותפים בבנית העיר וקוראים לעם ישראל להגיע לחריש העיר החדשה של ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר