43 אלף דירות רפאים בישראל - אך העיריות גבו ארנונה כפולה רק מ-3,000

דיון בוועדת השקיפות של הכנסת העלה שהעיריות לא מצליחות ליישם באופן אפקטיבי את הוראת השעה המאפשרת להם לגבות ארנונה כפולה על דירות ריקות ■ יו"ר הוועדה שפיר: "יש לבחון כלים נוספים שניתן לספק לרשויות"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שכונת ממילא בירושלים
שכונת ממילא בירושליםצילום: תומר אפלבאום
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הוראת השעה שנועדה לאפשר לרשויות מקומיות לגבות כפל ארנונה מבעליהן של קרוב למעלה מ-40 אלף דירות ברחבי הארץ, אשר להערכת הממשלה הנן דירות רפאים, הולידה תוצאות דלות במיוחד. עד עתה הצליחו הרשויות המקומיות לאתר באמצעים שהועמדו לרשותן 3,000 דירות בלבד מהן ניתן לגבות ארנונה מוגדלת. כך עלה מהדיון שנערך אתמול (ב') בוועדת השקיפות של הכנסת.

על פי משרד האוצר, ההערכה היא כי כיום ישנן 43 אלף דירות ריקות, בעיקר בירושלים, תל אביב, חיפה ונתניה. ועדת טרכטנברג שעסקה בעבר בנושא אף העריכה את מספרן ב-48 אלף. עם זאת, עד כה הצליחו הרשויות להטיל כפל ארנונה רק על 1,400 דירות ריקות בירושלים, 1,000 בתל אביב וכמה מאות בחיפה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

הוראת השעה המדוברת נחקקה על ידי הממשלה ב-2013, ובמסגרתה הוסמכו עיריות לגבות כפל ארנונה על דירות רפאים, וזאת על מנת לעודד את בעליהן – במקרים רבים תושבי חוץ – להעמיד אותן להשכרה ובכך להקל על מצוקת הדיור ולהגדיל היצע השכירות. באמצעי בעזרתו הוסמכו הרשויות המקומיות לקבוע איזו דירה הא דירת רפאים, הוא צריכת המים בנכס. הוראת השעה נחקקה לשלוש שנים ובחודש הקרוב צפויה הכנסת לחדש אותה.

במהלך הדיון אמר סגן ראש עיריית ירושלים, עופר ברקוביץ', כי "הכלים שניתנו לרשויות המקומיות עד כה אינם מאפשרים את מיצוי הפעולות למניעת התופעה. באתי היום כדי לבקש מהכנסת לאפשר לנו להשתמש גם בחשבונות החשמל והגז, בכדי לזהות דירות רפאים רבות נוספות. לא יכול להיות כי בכל הארץ זוהו כ-3,000 דירות, בזמן שההערכות מדברות על למעלה מ-40 אלף דירות ריקות", עוד הוסיף ברקוביץ כי "השמשת הדירות תסייע בראש ובראשונה לשוכרי הדירות בישראל, וגם תסייע לפיתוח המלונות, אנשים שמגיעים לתקופות קצרות ולא חיים כאן יוכלו לשכור חדר במלון במקום לרכוש דירה".

לדברי משה לוי, מנהל אגף הגביה בעיריית ירושלים, "הסתמכנו על קריאות מונה מים נמוכות ושלחנו לתושבים מכתבי התראה שהם עומדים להיות מחויבים בארנונה גבוהה. איתרנו בסופו של דבר 1,400 דירות שפירושן חיוב נוסף של 10 מיליון שקל. עד עכשיו הצלחנו לגבות כ-4 מיליון שקל".

עוד לטענת לוי, מדובר בשיטה לא מספיק מדוייקת שמביאה לעררים רבים של תושבים אשר מקבלים את החיוב המוגדל בטעות. "בסיכומו של יום בגלל שאנחנו מסתמכים רק על מים, אנחנו מטרטרים את הציבור. היינו רוצים להשתמש גם בנתונים של חברות החשמל".

אלי מלאכי מעיריית תל אביב אמר כי "בתל אביב ישנן רק 1,000 דירות שהעירייה מצליחה לגבות מבעליהם ארנונה מוגדלת, בתל אביב החלטנו שאם הצריכה של מים היא אפס אזי מדובר בדירת רפאים".

יובל טלר ממשרד האוצר התייחס לנתונים שהוצגו :"התקבלה החלטת ממשלה על הארכה של תקנות השעה והן צריכות להגיע לכנסת לדיון בוועדת הכספים. מדובר בפיילוט ואנחנו לא יודעים להגיד כמה התקנות הועילו בפועל".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הציע לגבש הצעת חוק שתאפשר נגישות לנתוני הגז והחשמל כדי לאפשר איתור אפקטיבי של דירות רפאים. "זהו אחד האתגרים החשובים ביותר שעומדים לפנינו אם אנחנו רוצים לאפשר לערים להיות ערים של מגורים לבני אדם. ציבור שוכרי הדירות – כשני מיליון ישראלים, נמצא במצוקה מאוד והממשלה באופן עקבי מתעלמת ממצוקות הציבור הזה".

יו"ר הוועדה ח"כ שפיר (המחנה הציוני) סיכמה: "הממשלה חוזרת פעם אחר פעם להתמודד עם מצוקת הדיור אבל לוקח לה המון זמן לתקן את התיקונים הנדרשים בחוק. אנחנו כבר נגררים עם זה כבר חמש שנים ובשנה השישית אין מספיק נתונים לגבי יעילות החקיקה.

"יש פער גדול מדי בין ה-48,000 דירות הרפאים עליהן דובר בנתוני ועדת טרכטנברג לעומת 3000 הדירות שאותרו על ידי העיריות שהשתתפו בפיילוט הגביה המוגדלת. אני מצפה ממשרדי הממשלה לערוך מעקב ברור ושקוף על הנתונים ולבדוק יעילות, כדי לבחון כלים נוספים שניתן לספק לרשויות כדי שישוחררו דירות לשוק השכירות והרכישה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"