עוד 50 אלף תושבים בפחות מעשור: פורסמה תוכנית המתאר החדשה של חיפה

מתכננת הערים וחברת האופוזיציה במועצת העיר, ד"ר עינת קליש רותם: "מנתקים את האונה הימנית של המוח מהאונה השמאלית - מגדילים את האוכלוסיה ללא תעסוקה"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
מכוניות נכנסות לחיפה
חיפהצילום: חגי פריד
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה חיפה אישרה אתמול (ב') את תוכנית המתאר של העיר חיפה, וזאת לאחר שהתוכנית המנדטורית הקודמת שרדה במשך 82 שנים. יעדי התכנית מכינים את חיפה לגידול של כ-50 אלף תושבים עד 2025 ל-330 אלף. עם זאת, נגד התכנית מושמעת ביקורת רבה.

חיפה רחוקה מאוד מימי הזוהר שלה, שהיו בעיקר בתקופת המנדט הבריטי. אז שימשה העיר כמעוז אסטרטגי, שאליו הועבר הנפט הגולמי מעירק וממנו הועבר לבריטניה. לצורך זאת הוקמו בתי זיקוק והנמל, מסביבם התפתחה תעשייה כבדה באזור המפרץ וצירים של מסילות ברזל לירדן ולבירות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

מאז הקמת המדינה הולך מעמדה של חיפה ומידרדר, והיא לא מצליחה לתת מענה להגמוניה של תל אביב, בכל הקשור למשיכת ענפי כלכלה ושירותים. הדבר בא לידי ביטוי בהגירה שלילית רבת שנים מהעיר לכיוון המרכז ובירידה במספר התושבים, הליך שאמנם נבלם בשנים האחרונות, אולם מצד שני עיקר ההגירה אל העיר באה מקרב אוכלוסיה חלשה יחסית מהגליל ולא מאוכלוסיה חזקה מהמרכז.

הקרקעות של עתודות הבנייה העירוניות מופו בתוכנית, והן כוללות 5,000 דירות באזור האצטדיון החדש (שכונת נאות פרס), 2,050 דירות בשיפולים המערביים של רמת גולדה, המכונים רמת גוראל וגבעת העיזים, 2,100 יחידות דיור במורדות המערביים של הכרמל באזור רחוב לינקולן, 1,600 דירות בנוה דוד, 1,000 דירות בבת גלים, 5,000 דירות בעיר התחתית, 1,000 דירות בהדר הכרמל, 5,000 דירות במתחם מכלי הדלק במערב קרית חיים, ועוד 1,700 דירות באזור איצטדיון קרית חיים.

בנוסף, וללא קשר לתכנית המתאר, צופים בעיר תוספת של עשרות אלפי יחידות דיור כתוצאה מהליכי התחדשות עירונית ותמ"א 38.

בהיבט התעסוקתי, קובעת התוכנית את אזור מפרץ חיפה כלב החדש של מטרופולין חיפה, הכולל את האזור שמטירת הכרמל בדרום ועד לקריות בצפון. לאורך ציר דרך ההסתדרות מתוכננים לקום מרכזים לוגיסטיים שישרתו את נמל המפרץ המתוכנן; וסמוך לצומת הצ'ק פוסט יוקם מת"מ 2 - אזור תעסוקה חדש בייעוד היי-טק, שיצטרף למתחם מת"מ שבדרום העיר. בסך הכל קובעת תוכנית המתאר זכויות בנייה של כ-200% באזור זה למטרות מסחר ותעסוקה.

האתגר להוסיף 50 אלף לתושבי העיר בתוך מעט יותר מ-8 שנים גדול במיוחד לנוכח העובדות, שבשבע השנים האחרונות נוספו לעיר כ-15 אלף תושבים בלבד. למעשה, רק באותן שנים העיר התאוששה מתסמונת של הגירה שלילית שאיפיינה אותה החל מסוף שנות התשעים. וכך יצא, שב-2012 מספר תושביה שב להיות ברמה דומה לזו של 2000.

"תוכנית המתאר של חיפה דומה בעיני לניתוח שבו מנתקים את האונה הימנית של המוח מהאונה השמאלית", אומרת ד"ר עינת קליש רותם, מתכננת ערים. קליש רותם התמודדה נגד יונה יהב בבחירות המקומיות האחרונות והפסידה, וכיום היא חברה באופוזיציה במועצת העיר.

"מצד אחד רוצים להגדיל את העיר ב-50 אלף תושבים תוך 8 שנים, מצד שני לא מספקים שום סיבה לאנשים לנהור אל העיר בהמוניהם, להיפך. עוד מייעדת תוכנית המתאר את מפרץ חיפה לייעוד של מרכז תעסוקתי, תוכניות אחרות מגדילות מאוד את התעשייה המזהמת ואת בתי הזיקוק והנמל בצורה שצובעת את הכלכלה העירונית החיפאית בצבעים של כלכלה מהמאה ה-19.

"התעשיות הללו לא רק עתירות הון ושטח, אלא גם כמעט שלא יוסיפו עובדים חדשים למעגל התעסוקה. בנוסף הן יבריחו תעשיות טובות ונקיות ליקנעם ולטירת הכרמל, ויהרגו את ענף התיירות העירונית. ככה רוצים להביא לעיר עשרות אלפי תושבים? יש כאן פער שלא מסתדר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"