מחצית מדירות מחיר למשתכן בפריפריה יוקצו לתושבי המקום

עד כה הוקצו לבני המקום באזורי עדיפות לאומית 32% מהדירות במחיר למשתכן מועצת מקרקעי ישראל צפויה לאשר את ההצעה השבוע ■ בין היישובים שבהם תחול ההטבה: אופקים, דימונה, ירוחם, כרמיאל, נהריה ואילת

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הרשמה להגרלות מחיר למשתכן בעפולה
הרשמה להגרלות מחיר למשתכן בעפולהצילום: רמי שלוש
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת מקרקעי ישראל, שבראשה עומד שר האוצר משה כחלון, צפויה לאשר השבוע הגדלה של מספר יחידות הדיור המוזלות שיוקצו לבני המקום בפרויקטי מחיר למשתכן ביישובי הפריפריה וביהודה ושומרון עד ל–50%. עד כה היה השיעורן יישובים אלה - המוגדרים על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) "אזור עדיפות לאומית א'" - 32%.

בן מקום, לפי הגדרות משרד הבינוי והשיכון, הוא מי שהתגורר ביישוב בשלוש השנים האחרונות, או שהתגורר בו בארבע שנים מתוך עשר השנים האחרונות.

ביישובים המוגדרים יישובי עדיפות לאומית ב' יישאר שיעור הזכאות לבני המקום כפי שהיה עד כה, 32%. ביישובי מיעוטים שבהם 30-15 אלף תושבים, נקבע שיעור זה על 25% מכלל הדירות המוזלות בהגרלה. בשאר היישובים אין שינוי בהקצאה לבני המקום, שתיוותר על 20% מכלל הדירות.

עם זאת, ביכולתה של הרשות המקומית להגדיל את השיעור הזה, באמצעות אישור תוספת דירות לפרויקט, כחלק מ"הקלת שבס" שלפיה הרשות יכולה לאשר ליזמים להגדיל את מספר הדירות בפרויקטי בנייה עד 20%, ללא צורך באישור תוכנית חדשה. לפי מדיניות מועצת מקרקעי ישראל, 45% מתוספת הדירות בהקלת שבס יוקצו גם הם לבני מקום בלבד.

יישובי עדיפות לאומית א' נקבעו בהחלטת מועצת מקרקעי ישראל מאוקטובר 2015. עם היישובים האלה נמנים אופקים, אילת, דימונה, ירוחם, ערד, כרמיאל, קרית שמונה, נצרת עלית, נהריה, מגדל העמק ועוד. ברשימה נכללים גם יישובים רבים ביהודה ושומרון, ובהם אריאל, קרני שומרון ואפרתה, וכן כמה יישובים של בני מיעוטים כמו מג'ד אל כרום וחורפיש.

עם היישובים המוגדרים אזור עדיפות לאומית ב' נמנים באר שבע, יקנעם עלית, עפולה ונתיבות, ומקרב יישובי המיעוטים - נצרת, רהט ושפרעם.

לדברי מקור במועצת מקרקעי ישראל, "ההחלטה להרחיב את ההקצאה לבני המקום בפריפריה נובעת מהרצון לחזק את היישובים. הגדלת הסיכוי לתושבי מקום לרכוש דירה במבצע תורמת להשארת מעמד הביניים היצרני ובעל היכולת הכלכלית ביישוב". מעבר לכך, המקור ציין כי ההחלטה צפויה להגדיל את הלחץ מצד התושבים המקומיים על ראשי הרשויות בפריפריה לאשר שיווקי קרקע נרחבים בשטחן במסגרת מחיר למשתכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים