כך ריסק כחלון את שוק דירות היוקרה

שוק דירות היוקרה אמור להיות שוק דירות מנותק, כזה שהצדדים ובעלי הנכסים שפועלים בו מגלים אדישות למתחולל ביתר חלקי השוק ■ מוסף החג של נדל"ן TheMarker, שיתפרסם בערב ראש השנה, מגלה ממצאים אחרים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרויקט היוקרה לאגון של דיזנגוף סחר
פרויקט היוקרה לאגון של דיזנגוף סחרצילום: 3DVISION
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

שוק דירות היוקרה אמור להיות שוק דירות מנותק, כזה שהצדדים ובעלי הנכסים שפועלים בו מגלים אדישות למתחולל ביתר חלקי השוק. ואולם, במוסף החג של נדל"ן TheMarker, שיתפרסם בערב ראש השנה, נחשף כי שוק דירות היוקרה דווקא רגיש מאוד לשינויים.

במסגרת הפרויקט המרכזי במוסף נבדק המאיון העליון של שוק הנדל"ן, הכולל דירות שעולות 5 מיליון שקל ויותר, ומהווה 1% מכלל העסקות. במחצית הראשונה של השנה נרשמו ברשות המסים 309 עסקות ב–5 מיליון שקל ויותר, נתון המעיד על קצב שנתי של כ–620 עסקות. המספרים דומים מאוד לאלה של 2010, גבוהים יותר מכמות העסקות שבוצעו ב–2011–2013, ונמוכים מהשנתיים האחרונות, במיוחד 2015.

בדיקה פרטנית יותר של התנהלות השוק הזה מעלה כי השינוי המובהק שנרשם בו לא התחולל השנה, אלא דווקא באמצע השנה שעברה. בחמשת החודשים הראשונים של 2015 נרכשו כ–90 דירות ב–5 מיליון שקל ויותר בחודש בממוצע. ביוני זינק מספר הרכישות ל–175, ואילו מאז ועד סוף יוני 2016 כמות הרכישות החודשית היא 65 דירות בממוצע.

מה קרה ביוני 2015? באותו חודש העלה שר האוצר, משה כחלון, את מס הרכישה על משקיעים מ–5% ל–8% (במדרגה ההתחלתית). סמיכות הזמנים בין העלאת המס לירידה החדה ברכישת דירות יוקרה יכולה להצביע על קשר הדוק שקיים בין שני הציבורים האלה.

כנס דירות יוקרה בתל אביב. המשקיעים נזהריםצילום: ניר קידר

לפי נתוני משרד האוצר, ב–2011–2013 רכשו 1.5%–1.8% מכלל משקיעי הנדל"ן דירות ביותר מ–5 מיליון שקל. אמנם לא מדובר בנתח משמעותי משוק הנדל"ן, אבל מכיוון ששוק היוקרה הוא זעיר ומהווה כ–1% מכלל השוק, המשקיעים הם חלק ניכר ממנו — מה שמתבטא ברכישת מאות דירות יוקרה בשנה.

לא רק שמשקיעי הנדל"ן משלמים מס רכישה גבוה יותר — שמגיע למאות אלפי שקלים בשוק היוקרה (מס רכישה על דירה נוספת של 5 מיליון שקל מגיע ל–402 אלף שקל, ול–702 אלף שקל על דירה של 8 מיליון שקל) — בימים אלה הם חוששים שהממשלה מנסה לפגוע בהם על ידי מיסוי נוסף, ולכן נזהרים אף יותר. חלק מהמשקיעים הם תושבי חוץ שלפני שנתיים הוכרו כמשקיעים לצורך מיסוי, וגם הם אינם ששים לשלם מס כה גבוה, שעולה במקביל לעליית המחירים. גזירה נוספת שניחתה על תושבי החוץ היא הכפלת הארנונה על"דירות הרפאים", שיצאה לפועל השנה.

וילה בכפר שמריהו ב–29.5 מיליון שקל

הפילוח הגיאוגרפי של מבצעי עסקות נדל"ן ב–5 מיליון שקל ויותר רק מוכיח שוב עד כמה שוק היוקרה בישראל מזוהה ברובו עם תל אביב. 54% מכלל העסקות ב–5 מיליון שקל ויותר ב–2015 בוצעו בתל אביב, 12% בירושלים, 9% בהרצליה, 6% בנתניה, 4% ברמת השרון, 3% ברעננה והיתר מפוזרים ברחבי ישראל.

מקומות נוספים שנעשו בהם כמויות גדולות יחסית של עסקות מסוג זה הם יישובי היוקרה קיסריה, עם 17 עסקות, שהיקרה שבהן היתה וילה ברחוב התור שנמכרה ב–10.7 מיליון שקל. בסביון נרשמו 13 עסקות, שהיקרה שבהן היתה וילה בת 6 חדרים ברחוב כרם זיתים, שנמכרה ב–14.5 מיליון שקל, וכפר שמריהו, עם 11 עסקות, שהיקרה שבהן היא וילה שנמכרה במרכז הכפר ב–29.5 מיליון שקל.

גם מושבי השרון מספקים לא מעט עסקות יוקרה, אולם בכמויות קטנות. בשנה שעברה בוצעו 9 עסקות ב–5 מיליון שקל ויותר על וילות ונחלות במושבים, הגבוהה בהן היא וילה של 7 חדרים ברחוב הכלנית בבצרה, שנמכרה ב–6.2 מיליון שקל.

לאור המצב כיום, לא נראה כי שוק היוקרה של 2016 יעיד על שינוי דפוס הרכישות שהחל במחצית הראשונה של השנה. המדיניות הממשלתית אמנם לא ממקדת את מאמציה לפגיעה מכוונת בשוק הזה, אך מכיוון שהוא נשלט על ידי מגזר המשקיעים ובעלי הדירות הנוספות — דינו להישאר מצומק נחרץ, לפחות עד לשינוי הגישה הממשלתית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"