הסכם בהיקף 7.5 מיליארד שקל מול עמידר: תשמש כזרוע ביצוע להתחדשות עירונית

ההסכם משנה מהותית את יעודה המסורתי של החברה כמנהלת מאגר נכסי הדיור הציבורי של המדינה ■ מעתה תפעל עמידר כיזמית בתחום ההתחדשות העירונית - גם במקרים שבהם אין כדאיות כלכלית לכך

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
כניסה לבנייני עמידר בתל אביב, 2012
כניסה לבנייני עמידר בתל אביב, 2012צילום: תומר אפלבאום
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

משרדי השיכון, האוצר ורשות החברות, חתמו היום (ה') על הסכם בהיקף של כ-7.5 מיליארד שקל לתקופה של 10 שנים עם חברת הדיור הממשלתית "עמידר". ההסכם מגדיל משמעותית את היקף הפעילות והסמכויות של החברה, והופך אותה למעשה לזרוע ביצוע ממשלתית בתחום ההתחדשות העירונית. זאת לצד פעילותה ההיסטורית בניהול ותחזוקת מאגרי הדיור הציבורי של המדינה.

על פי ההסכם, לצד פעילותה בתחום הדיור הציבורי, תחל החברה גם פעילות של "התחדשות עירונית, לרבות פינוי-בינוי, עיבוי וחיזוק מבנים, לרבות במסגרת תמ"א 38 בנכסי הדיור הציבורי או בשכונות השיקום".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

על פי ההסכם, תהפוך החברה ליזמית פינוי בינוי בעצמה, וזאת בשני סוגי מקרים. הראשון הוא כל מקרה שבו סך נכסי הדיור הציבורי במתחם המדובר גבוה מ-50%, וזאת בין אם הפרוייקט הוא בעל כדאיות כלכלית, ובין אם אינו בעל כדאיות כלכלית. הסוג השני הוא במקרים שבהם היקף הדירות השייכות לנכסי הדיור הציבורי במתחם מסויים נמוך מ-50% אך גבוה מ-20%. במקרים אלה תפעל החברה כיזמית התחדשות עירונית - הם בפרויקטים בעלי כדאיות כלכלית והן בפרויקטים בהם אין כדאיות כזו - בהתאם להחלטת משרד השיכון בנושא.

על פי ההסכם החדש, תתוקצב החברה עבור ניהול הנכסים ב-4.4 מיליארד שקל, מהם 2.5 מיליארד בגין ניהול הנכסים, ו-1.9 מיליארד כעמלות ניהול. בתחום ההתחדשות העירונית תתוקצב החברה ב-2.5 מיליארד שקל בגין מכירת דירות חדשות לתקופה של עשר שנים, 200 מיליון שקל ישולמו לה לאורך התקופה כעמלות ניהול וחלק ברווחים, ו-400 מיליון שקל ישולמו עבור חיזוק מבנים בפריפריה ורכש דירות עבור המדינה.

הסכם זה מחליף הסכם מסגרת קודם שאושר באוגוסט 2014 ונגע בעיקר לתחומי הליבה של פעילות חברת עמידר - ניהול נכסי הדיור הציבורי. אותו הסכם הסתכם בתקציב של 200 מיליון לשנה לתקופה של 7 שנים - 1.4 מיליארד שקל בסך הכל.

ממשרד השיכון נמסר כי היקף התקבולים מייזום וביצוע של התחדשות עירונית בגובה צפוי להצטבר לכדי 2.5 מיליארד שקל, מתוכו יצברו ב"קרן פריפריה" כ-400 מיליון שקל. רווחים אלה יוקדשו לחיזוק מבני דיור ציבורי בפריפריה מפני רעידות אדמה, באזורים שבהם לא קיימת כדאיות כלכלית ליוזמה שכזו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?