מנכ"ל דניה סיבוס על קריסת החניון: "כשל הנדסי - לא אירוע בטיחות בעבודה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

"מהנדס בודק את כל התכנון בכל הפרוייקט"

יו"ר הוועדה, ח"כ אלאלוף שאלה את מנכ"ל דניה סיבוס: "לא לקחתם פסק זמן לבדיקות יסודיות? זה נראה לי הדבר הראשון לאחר שקרו תאונות ב-2 חניונים שלכם. עליכם לעשות את הבדיקות הנדרשות".

גינזבורג השיב: "בפרוייקט שביצוע התכנון הוא באחריותנו - ביקשנו חוות דעת שנייה של מהנדס שבודק את כל התכנון בכל פרוייקט".

ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני) הציע שכל אחד יציג על מה הוא אחראי ואיפה נכשל ולא על מה הוא לא אחראי. לדבריו, "התאונה ברמת החייל היא מחדל ברמה הלאומית. 95% מהנפגעים אינם דוברי עברית ומבחיתנו אין שום הבדל אם מדובר בעובדים פלשתינאים. סינים, אוקראינים ועוד. לצערי, התמונה גם פה היא לא בדיוק כך בלשון המעטה. זמננו לפעולה אגרסיבית אמיתית הוא קצר כי בעוד חודש יישכח האירוע הזה של קריסת החניון ברמת החייל".

למה פוטר מנופאי באתר של דניה סיבוס בחולון?

ח"כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת) ביקש לדעת מדוע פוטר מנופאי בפרוייקט של החברה בחולון שבו קרסה תקרה.

גינזבורג הסביר כי המנופים באתרים של החברה הם מנופים של החברה וגם המנוף הספציפי עבר ביקורת של בודק מוסמך שקבע שלא צריך להפסיק את עבודת המנוף. לדבריו, "90% מהמנופאים הם עובדי החברה ולא עובדי קבלן. העובד הספציפי שוחרר מהאתר הוא היה עובד כוח אדם. אין קשר בין המקרה.

"זה שקר וכזב", טען בתגובה ח"כ אבו מערוף.

גינזבורג הוסיף כי "תקלות תמיד קורות אבל צריך לעשות הכל שהעובדים ישובו בשלום הבית". לדבריו, החברה מעסיקה 300 עובדים זרים ו-300 עובדים פלסטינים ועוד אלפי עובדים בקבלני משנה.

מנכ"ל דניה סיבוס: "היה פה כשל הנדסי"

מנכ"ל דניה סיבוס, רונן גינזבורג, בדיון בכנסת

רונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס, שבנתה את החניון שקרס אמר בדיון: "אני מביע צער עמוק ותנחומים על העובדים שנהרגו באתר. ב-3 הימים האחרונים אנחנו לא עוצמים עין ועוזרים לשירותי ההצלה כדי לנסות ולהציל את האנשים שמתחת להריסות. אני מהנדס אזרחי שעובר 18 שנה בדניה וכל האירוע הוא קשה מאוד. הסכמתי להופיע למרות הלחץ הגדול שבו אנו נמצאים - בגלל הכבוד שאני רוחש לוועדה ולרשויות החוק .

"יש צו איסור פרסום וקשה לי להתייחס לאירוע. דניה תעשה הכל לשתף פעולה עם גורמי החקירה. לא נסתיר וניתן את כל החומר לגבי המקרה. המקרה הזה לא כל כך קשור לאירוע בטיחות בעבודה ויש פה כפי הנראה כשל הנדסי אבל לא רוצה להתייחס למקרה הספציפי".

"מה היה קורה אם 230 איש בצפון תל אביב היו מתים?"

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר כי "הפעם היתה התעניינות ציבורית ותקשורתית ובעבר לקורבנות הללו לא היו אפילו שמות והמוות של עובדים בעבר היה מוות שולי של אנשים שקופים מהפריפריה. תארו לכם מה היה קורה אם 230 איש בצפון תל אביב היו מתים? העבודה היא ערבית, הרשלנות היא יהודית של קבלני העבודה. המשכורות הם דוחק של מי שנאבק כל יום כדי לשרוד ומדובר ב'קורבנות פת לחם' שיוצאים לעבוד מהבוקר.

"יש הרגשה שיש אנשים שחושבים שהעובדים או הממשלה חושבת שהאזרח יכול למות והם יכולים להמשיך לחיות לסבסד ולהרוויח והממשלה יכולה להודיע על הישגים בתחום הבנייה. יש לי רושם שהקבלנים, והמשרדים הממשלתיים יש להם שלט שעליו כתוב 'החיים שלנו נוצרים על ידי מותם של אחרים'. זה נורא".

טיבי פנה לרונן גינזבורג, מנכ"ל דניה סיבוס, ואמר כי הראיונות שלו בתקשורת היו יהירות. "היית צריך לקחת יועץ תקשורת כי התדמית שלך בשפל. הדבר הכי רע במוות שמי שחשודים לכאורה באחריות הם יהירים. אני מציע לך להיות יותר צנוע".

"לפני שלושה חודשים נערכה ביקורת באתר החניון שקרס - ולא הכל היה בסדר"

מנכ"ל משרד הרווחה, אליעזר יבלון, אמר כי "אנו נמצאים בשלב ביניים של קליטת משרד העבודה במשרד הרווחה שצריך להסתיים בסוף החודש".

ורדה אדוארדס, ראש מינהל הבטיחות במשרד הרווחה, הסבירה כי "האירוע הקשה ברמת החייל נגרם מגורמים שאינם נוגעים לבטיחות העובדים באתר אלא גורמים שנוגעים לתכנון וביצוע של בנייה באתר בנייה. הגורמים הם לא בטיפול שלנו. אנו מעורבים באירוע כי מדובר בעובדים שנפגעו והוצאנו צו לסגירת אתר הבנייה ברמת החייל שהוארך ב-5 ימים. בשבועות האחרונים הוצאו עוד 5 צוותים לסגירת אתרי בנייה.

אדוארדס אמר כי ביוני 2016 קיים המשרד ביקורת באתר ברמת החייל ו"לא הכל היה בסדר". אנו עומדים לקדם הטלת עיצומים כספיים לגבי עבירות בטיחות בדומה לחוק שקיים בעניין דיני העבודה. מדובר בכלי אכיפה מאוד חשוב וחזק ואני מקווה שהוא יעבור במהירות האפשרית". אדוארדס הדגישה שיתוקנו תקנות לגבי הגברת בטיחות בבנייה. מנכ"ל המשרד יבלון הודיע שבתוך חודשיים יוגש החוק.

משרד השיכון: נקים יחידה שתאתר קבלנים שאסור להם לבנות"

רשם הקבלנים במשרד השיכון, עו"ד אמנון כהן, אמר כי "צוות שלנו הגיע לאתר שעה וחצי לאחר שהמשטרה חסמה את האיזור. ערכנו דו"ח ראשוני ואנו מחכים לממצאים של המשטרה. קיים כשל בין היכולת להביא את האנשים הנכונים להעמדה לדין עקב רשלנות. עובד לא מת סתם באתר ויש למצות את הדין. לא תמיד זה באשמת האתר.

"ניהלנו עם משרד הכלכלה התנהלות על מנת לקבל דיווחים קבועים על תאונות עבודה כדי שנוכל לזמן את הקבלנים. עד רגע זה לא קיבלנו דיווחים ממשרד הכלכלה. אנו פונים באופן עקבי אל משרד הכלכלה ולא מקבלים את הנתונים".

כהן הוסיף כי "במשרד השיכון תוקם יחידה חדשה לאכיפה עם 5 תקנים חדשים ו-5 תקנים מתוך המשרד. אנו לא עוסקים בנושא בטיחות באתרי בנייה. המטרה שלנו היא לאתר את כמות הקבלנים שאין להם רשיונות קבלן ואסור להם לבנות ויש כאלה המון בארץ. אנו רוצים לצמצם את התופעה הזו כי בחלק מאתרי הבנייה שיש להם היתר הם מביאים קבלנים בלא רישיון".

ח"כים בוועדה מחו על המספר הנמוך של עובדי היחידה החדשה. אלאלוף השיב כי כיום אין מספיק כוח אדם.

בתשובה לשאלת אלאלוף, השיב כהן שבעשר השנים האחרונות לא איבד אף קבלן את רישיון העבודה בגלל רשלנות. אלאלוף קבל על היעדר אפקטיביות בעניין של משרד השיכון.

"האינטרס הציבורי למצות את החקירה ולהגיע לחקר האמת ולא לשחרר ידיעה לתקשורת"

סגן ניצב איריס ברק מאגף החקירות במשטרת ישראל אמרה כי "החקירה נמצאת בראשיתה תחת צו איסור פרסום גורף. אין לי כל מידע על החקירה. החקירה מתנהלת על ידי יחידת ההונאה במשטרת מחוז תל אביב יחד עם אגף הפיקוח של משרד הרווחה כגורם המקצועי בשטח ונעזרים במומחים חיצוניים בתחום התכנון וההנדסה.

"ליחידות הונאה יש יכולת מטיבן להתמודד עם פרשיות מורכבות. הניסון מהמצטבר מוכיח שקשה לאסוף ראיות באופן שיאפשר מיצוי חקירה ולכן על מנת לאפשר למצות את החקירה ומבלי לחשוש לשיבוש החקירה הוחלט שהחקירה תתקיים תחת איסור פרסום. האינטרס הציבורי למצות את החקירה ולהגיע לחקר האמת ולא לשחרר ידיעה לתקשורת".

"נמנע אסון יותר גדול - אם הבניין הזה היה נמסר להפעלה בעוד 3 שבועות"

יו"ר ועדת העבודה והכלכלה, ח"כ אלי אלאלוף

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר כי כינס את הדיון הדחוף בעקבות יוזמתם של חברי הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) ואחמד טיבי (הרשימה המשותפת). אלאלוף הקריא את שמות ההרוגים והנעדרים בקריסת החניון .

הוא הסביר כי "ועדת העבודה והרווחה ראתה את הנולד ולפני שנה הקימה צוות בראשותי וקיימנו 7 דיונים שונים על המצב הזה. ראינו שיש רשלנות ענקית בתחום הבנייה. אך אחד לא קיים דיון בהערכות הנדרשת לאור ההיקף הבנייה העצום שמתרחש במדינה ושצפוי אפילו לגדול. אנו גם סיירנו באתרים שונים וגם סיור מאוד מרשים באתר של דניה סיבוס".

אלאלוף אמר כי "ראינו חוסר היערכות הולמת של המשרדים הממשלתיים וישבנו איתם. לא היינו מופתעים אבל היינו מופתעים מההיקף ומהגודל. בזכות אלוהים נמנע אסון יותר גדול - אם הבניין הזה היה נמסר להפעלה בעוד 3 שבועות".

אסון קריסת החניון מגיע לדיון בכנסת

החניון שקרס ברמת החייל

ועדת העבודה והרווחה דנה הבוקר בקריסת החניון ברמת החייל בתל אביב. לדיון מגיע רונן גינזבורג מנכ"ל חברת דניה סיבוס שהקימה את החניון וטרם התבטא בפומבי. יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הודיע שידרוש לקבל תשובות ברורות מה גרם לקריסת החניון.

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות