תמ"א 38 החדשה של אביגדור יצחקי: שטחו של כל בניין ותיק יוכפל פי שלושה

יו"ר המועצה הארצית הדהים את ישיבת המועצה עם שיטה חדשה לחישוב זכויות במסלול ההריסה והבנייה מחדש של תמ"א 38, שונה מזו שהופקדה להתנגדויות בנובמבר ■ היתרון של התוכנית הוא בפשטותה, החיסרון - דחייה של כמה חודשים בכניסת המסלול לתוקף

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה כחלון ואביגדור יצחקי
משה כחלון (מימין) ואביגדור יצחקי צילום: מוטי מילרוד
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

דרמה נרשמה אתמול בישיבת המועצה הארצית לתכנון ובנייה, לאחר שיו"ר המועצה, אביגדור יצחקי, הדהים את הנוכחים בישיבה כששלף תוכנית חדשה לחלוטין לחישוב זכויות הבנייה במסגרת המסלול להריסה ובנייה מחדש - שונה משמעותית מהתוכנית שהופקדה להתנגדויות בנובמבר האחרון, ושאמורה היתה לקבל את אישור המועצה. הישיבה הסתיימה ללא החלטה, ודיון מיוחד של המועצה בנושא זה בלבד נקבע לעוד שבועיים, ב-20 בספטמבר.

על פי התוכנית החדשה שגיבשו יצחקי ואנשי מינהל התכנון, יחושבו זכויות הבנייה בפרויקטים החדשים בהתאם למכפלת של כלל השטח הקיים בבניין הוותיק פי שלושה. על המכפלת הזאת יתווספו שטחי הממ"דים. אם למשל קיים כיום בניין בן שלוש קומות ושטח כל קומה 200 מ"ר, כך שסך השטח הבנוי הוא 600 מ"ר, שטח הבניין החדש יהיה 1,800 מ"ר, בתוספת ממ"ד לכל דירה.

מדובר היה באחת מתוך שלוש אפשרויות שהציג יצחקי, אך זו הוגדרה על ידו כמועדפת. אפשרות שנייה היתה להמשיך עם הנוסח הקיים שהופקד על ידי המועצה בנובמבר 2015, המבסס את תוספת הזכויות על שטחה של "קומה רעיונית" ולא על שטח הבנייה בפועל. תוכנית זו סובלת מבחינת מטה הדיור משני חסרונות מרכזיים: הראשון - היא אינה זוכה לגיבוי של משרד המשפטים, ששלל אותה בספטמבר 2015. החיסרון השני הוא מורכבותה, שצפויה לגרור עררים וסכסוכים משפטיים רבים, בשל הקושי לחשב את היקף הזכויות שזו מקנה והפרשנויות השונות שעשויות להיווצר לה.

האפשרות השלישית שהציג יצחקי מתבססת אף היא על שטח הקומה הבנויה בפועל, ולפיה תחושב תוספת הזכויות שתקנה התמ"א על פיה, אך על מנת ליצור כדאיות כלכלית - ניתן יהיה להוסיף 3.5 קומות ולא רק 2.5 קומות כפי שנקבע עד היום. בבניינים נמוכים בני שתי קומות, ניתן יהיה להוסיף רק 2.5 קומות, בבניינים בני 3 קומות ניתן יהיה להוסיף שלוש קומות, ובבניינים בני ארבע קומות ומעלה אפשר יהיה להוסיף 3.5 קומות.

פרויקט תמ"א 38 ברמת גןצילום: עופר וקנין

למרות שתי האפשרויות הנוספות, הגדיר יצחקי כאמור את חלופת המכפלת ב-3 כחלופה המועדפת, בראש וראשונה בשל פשטותה, וכן בשל העובדה שזו זוכה לגישה אוהדת יותר במשרד המשפטים.

יצחקי גייס את נציגי השלטון המקומי

ל-TheMarker נודע כי ביום ראשון, יומיים לפני הישיבה, נפגש יצחקי עם נציגי השלטון המקומי והציג בפניהם לראשונה את התוכנית. למעשה, היו הם הראשונים והיחידים מחברי המועצה הארצית שנחשפו אליה.

יצחקי ביקש את תמיכתם והציג בפניהם שורה של יתרונות, ובהם הוצאת הבתים הנמוכים בני קומה ושתיים ממסלול התמ"א - אחת הדרישות המרכזיות של השלטון המקומי - בשל חוסר כדאיות כלכלית. עוד התחייב יצחקי על הכנסת כמה מגבלות, כגון הגבלת הגובה המקסימלי לתשע קומות, וכן הבטיח כי במסגרת התמ"א החדשה תורחב שליטת הרשויות המקומיות בגובה הבנייה המקסימלי.

בשלטון המקומי לא שללו את התוכנית, אך אמרו כי פרק הזמן שהוקצב להם כדי לגבש עמדה הוא בלתי אפשרי ודרשו לדחות את ההכרעה. בעקבות זאת, כאמור, הודיע יצחקי כי הדיון הסופי בנושא ייערך בעוד שבועיים. בהנחה שהמועצה הארצית תאשר את התוכנית - תעבור גם תוכנית זו הליך הפקדה מזורז, שאמור לקחת לכל הפחות שלושה חודשים. כלומר, רק בימיה האחרונים של 2016 לכל המוקדם תיכנס התוכנית לתוקף.

מנכ"ל פורום ה-15, המייצג את 15 הערים האיתנות, איתן אטיה, אמר כי "בשבועיים הקרובים אנחנו מתכוונים לשבת עם מינהל התכנון ולראות אם ניתן להגיע להסכמה".

נציג הארגונים הירוקים בדיון, עו"ד אלי בן ארי מאדם טבע ודין, אמר כי יש לקבוע מנגנון מיוחד להפיכתה של התוכנית ישימה גם בפריפריה, על ידי הגדלת זכויות הבנייה אף יותר ביישובים פריפריאליים. לדבריו, נדרש תיקון המתנה את כמות הזכויות שאפשר להוסיף בפרויקט בכמות השירותים הציבוריים הקיימים באזור.

אריה קמיל, שמאי מקרקעין בכיר ולשעבר שמאי הוועדה המקומית תל אביב ומנהל מחלקת שומה והשבחה בעיריית תל אביב, תקף את עצם הדחייה, ואמר כי "היעדר ההחלטה מצד המועצה הארצית לתכנון ובנייה אינה מאפשרת את מימושם של פרויקטים עירוניים שלהם מצפים אלפי דיירים בכליון עיניים. במקום לקחת אחריות ולקבוע אחת ולתמיד את הכללים לגבי תוכניות תמ"א 38, ממשיכה המועצה לפזר ערפל סמיך ומותירה אזרחים רבים במצב של חוסר אונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים