עכשיו זה רשמי: בוטלה העברת הקרקעות לבעלי בתים פרטיים

ההחלטה על העברת הבעלות ללא תמורה במגרשים של עד 540 מ"ר לחוכרים התקבלה לפני כשנתיים, ובוטלה בעקבות מאבק שניהלו בנושא קק"ל והאגודה לצדק חלוקתי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת מקרקעי ישראל ביטלה היום (ב') אחר הצהריים את ההחלטה על הרחבת הרפורמה במקרקעי ישראל, במסגרתה אמורה היתה הבעלות במגרשי בתים פרטיים, הבנויים על אדמות מדינה ואדמות קק"ל, לעבור ללא תמורה לחוכרים. זאת תוך ויתור על הכנסות בשווי מוערך של מיליארדי שקלים.

מעיקר ההטבה אמורים היו ליהנות בעלי בתים פרטיים באזורים עירוניים או ביישובים קהילתיים, בעיקר במרכז הארץ, וכן בהרחבות ביישובים החקלאיים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

שר החקלאות אורי אריאלצילום: מוטי מילרוד

את ההחלטה על העברת הקרקעות ללא תמורה קיבלה המועצה ביוני 2014, בעת כהונתם של אורי אריאל כשר השיכון ויו"ר המועצה ובנצי ליברמן כמנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). על פי ההחלטה, רמ"י היתה אמורה להעביר את הבעלות במגרשים לבנייה עצמית במגורים ("בנה ביתך") בשטח של עד 540 מ"ר ללא תמורה לידי החוכרים, וכך גם מגרשי תעסוקה בשטח של עד דונם. עוד כללה ההחלטה הטבות והנחות שהקלו על העברת הבעלויות בשטחים של עד 16 דונם בייעודי מגורים ותעסוקה לידי החוכרים.

אלא שבמהלך הדיונים שבהם נידונה ההחלטה לא הוצגו בפני חברי המועצה המשמעויות הכלכליות האמיתיות של ההחלטה. בסופו של דבר לקחה על עצמה קק"ל, שהיוותה אופוזיציה למהלך, את ניתוח העלויות האמיתיות של המהלך – שהגיעו לטענתה למיליארדי שקלים. למרות ההתנגדות החריפה שהוביל מנכ"ל קק"ל מאיר שפיגלר, אושר לבסוף המהלך ברוב קולות במועצה, וזכה לאישור שר האוצר באצה העת – יאיר לפיד.

בנצי ליברמןצילום: תומר אפלבאום

אלא שבעקבות עתירה שהגישה נגד ההחלטה האגודה לצדק חלוקתי, התחייבה רמ"י לערוך בדיקה כלכלית מחודשת של עלויות הצעד, וכן לקיים בו דיון נוסף. זאת לצד ביטול מיידי של חלק מסעיפי הרפורמה. ממצאי הבדיקה העלו כי אכן מדובר בעלויות של מיליארדי שקלים באובדן הכנסות למדינה, תוך מתן הטבה נקודתית של מאות אלפי שקלים למשקי בית אשר ייהנו מהצעד. בסופו של דבר הוחלט היום על ביטולו הכולל של המהלך.

מנכ"ל קק"ל מאיר שפיגלר בירך על ההחלטה ואמר כי "מדובר במאבק שהובלנו על בסיס עקרונות חברתיים וממלכתיים במשך יותר משנתיים, ואני שמח לבשר שהוא הסתיים בהצלחה. אני לא זוכר מתי לאחרונה חזרה בה המועצה באופן מוחלט מהחלטה שהתקבלה, זה חסר תקדים".

לדברי עו"ד רויטל ברילנשטיין מהאגודה לצדק חלוקתי: "זהו יום חג עבור האגודה לצדק חלוקתי. השר כחלון ומקבלי ההחלטות פעלו היום בהתאם לעקרונות השוויון והצדק החלוקתי ועמדו איתן מול בעלי האינטרס והאמצעים.\

"אנו מקווים שבעתיד רמ"י תקבל החלטות באופן מושכל, בהסתמך על נתונים כלכליים לגבי שווי ההטבות שמוענקות ותסייע לאוכלוסיה שזקוקה לסיוע מהמדינה. האגודה לצדק חלוקתי, הנתמכת על ידי הקרן החדשה לישראל, שמה לה למטרה לשמור על כספי הקופה הציבורית ולמנוע מתן הטבות בלתי צודקות לאוכלוסיה החזקה בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"