חשש לאירועי קריסה נוספים במתחם: "לסגור את הכביש הקרוב"

אין זו הפעם הראשונה שדניה סיבוס מעורבת באירועי כשל בטיחות חמורים; חקירת התאונה צפויה לארוך שנים ■ דניה סיבוס: "בפרויקט זה השתתפו גורמי תכנון, פיקוח ובקרה חיצוניים מהשורה הראשונה"

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

נמשכת בדיקת הקריסה בפרויקט חניון הברזל הבוקר. בניגוד להערכות הראשוניות, לא מדובר במנוף שהתמוטט באתר הבנייה, אלא בקריסה של התקרה העליונה שגררה קריסות נוספות של התקרות מתחתיה. הגורם לקריסת התקרה עדיין לא ברור, אך ככל הנראה מדובר בעומסים כבדים מדי שהופעלו עליה. בימים הקרובים יפורסמו דו"חות חקירה ראשוניים שישפכו אור על האירוע.

המהנדס הבכיר ישראל דוד מסיק מהתבוננות בתמונות מהאירוע כי מדובר בכשל נדיר של "חדירה": "התקרה העליונה של החניון סבלה מחדירה של עמוד תומך לתוכה, ואז נוצרה התמוטטות בשרשרת ותקרה אחת נפלה על השנייה. זו תופעה שקורית כתוצאה מעומס יתר שכרגע לא ידוע מה המקור שלו".

פינוי פצוע מהחניון שקרס ברמת החיילצילום: מוטי מילרוד

דוד מזהיר כי עוד לפני תחקור האירוע צריך לבדוק אפשרות לאירועי משנה נוספים: "צריך לבחון את הקיר התומך של הכביש מאחר שהתקרות שתמכו בקיר הזה נהרסו ויש חשש שהוא ייפול תחת העומס. אני ממליץ לסגור את הכביש במרחק של 15 מטר מהמקום".

היסטוריה של תאונות בנייה

בפרויקט חניון הברזל 22 זכתה חברת אפריקה נכסים במכרז של אחוזות החוף. מדובר במכרז BOT במסגרתו קיבלה לידיה אפריקה נכסים את האחריות לבנייה והפעלה של החניון לתקופה של 20 שנה. דניה סיבוס, חברת בת של אפריקה ישראל, היא החברה המבצעת בפרויקט.

החניון כולל ארבעה מפלסי חניה ובהם 450 מקומות חניה בשטח כולל של 17 אלף מ"ר. מעל החניון היתה אמורה לקום גינה ציבורית עם שבילי אופניים וספסלים. עלות הפרויקט מוערכת בכ-45 מיליון שקל, והבנייה שלו אמורה הייתה להסתיים בחודשים הקרובים.

במקביל לתחקיר הפנימי של החברה, צפויות חקירות של משרד הכלכלה ושל המשטרה, אך אלו יכולות להימשך שנים. לשם השוואה, החקירה של קריסת המרפסת בחדרה לפני כשנתיים וחצי עדיין לא הסתיימה. כרגע עוד מוקדם לשער איפה היה הכשל בבניית החניון, אך אם יתברר כי מדובר ברשלנות - מישהו המגורמים הקשורים לפרויקט יישא באחריות פלילית.

ענף הביצוע סובל זה שנים מכשלים רבים, ליקויי בנייה ותאונות עבודה. חברת דניה סיבוס - אחת מחברות הביצוע הגדולות בארץ, הבונה פרויקטים למגורים, פרויקטים ציבוריים ותשתיות - הייתה מעורבת גם בעבר בפרשיות בטיחות חמורות.

החניון שקרס ברמת החייל, היוםצילום: מוטי מילרוד

רק לפני חצי שנה פירסם משרד הכלכלה את הד"וח הרבעוני של תאונות עבודה קטלניות לחודשים ינואר-מרץ 2016, ובו פורסם כי המשרד פתח בחקירה בפרויקט קניון ראשונים של דניה סיבוס בראשון לציון. לפי הדו"ח, נפתחה חקירה בגין הפרות צווי בטיחות, ובעלי תפקידים בכירים בחברה ובאתר זומנו לחקירה באזהרה.

בתחילת 2013 קרסה חלק מתקרת מנהרה במהלך עבודות כרייה של מנהרות גילון, אותן ביצעה החברה, בתוואי מסילת הרכבת עכו-כרמיאל. כתוצאה מהקריסה נפגעו שני עובדים זרים של חברת הכרייה הסינית CCECC.

ב-2009 חשדה החברה הלאומית לדרכים כי דניה סיבוס הסתירה מהמדינה ליקויי בטיחות קשים במעקות הבטיחות לאורך כביש 431. זאת לאחר שמיד לאחר פתיחת הכביש הגישה הזכיינית טרפיטק טכנולוגיות, הזכיינית של יצרנית הפלדה האיטלקית מרצ'גליה בישראל, והמתקינה הרשמית של מוצריה, עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים בבקשה להוצאת צו סגירה מיידי לכביש. זאת, בטענה כי הכביש נפתח תוך ליקויים בטיחותיים קשים המעמידים את הנוסעים בסכנת חיים. לטענתה, חלק מהמעקות אינם מאושרים על ידי היצרן והתקנתם נעשתה בידי מתקינים לא מורשים.

גם בפרויקטים למגורים של החברה התגלו בעבר ליקויי בנייה. כך למשל בפרויקטים בפתח תקווה, אותם בנתה דניה סיבוס עבור גינדי החזקות, ושבהם נפלו אריחי חיפוי של הבניינים. בשנה האחרונה מנהלים דיירים בפרויקט גינדי שרונה בתל אביב, גם הוא של גינדי החזקות, קרב משפטי נגד דניה סיבוס, ובו הם טוענים לליקויי בנייה חמורים.

פרויקט נוסף שבנתה דניה סיבוס, אופרה על הים בנתניה, הגיע גם הוא לבית המשפט, כאשר דיירי המגדל הגישו תביעה על סך 5 מיליון שקל לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד החברה ונגד החברה היזמית, בעקבות ליקויי בנייה שלטענתם דניה סיבוס התעלמה מהם במשך שנים. בין הליקויים הנטענים - ליקויים בשלד הבניין, ורטיבויות בחיפויי החוץ שמעלים סכנה לנשירה של אבנים מחזית הבניין.

מדוברת דניה סיבוס נמסר: דניה סיבוס היא מחברות הביצוע המובילות בישראל, ופועלת על פי התכנון שנקבע ובהתאם להנחיותיהם של מתכננים ומפקחים המלווים את הפרויקט משלב התכנון ולאורך כל שלבי הביצוע.

"בפרויקט זה, המבוצע על ידי דניה סיבוס באמצעות קבלני משנה, השתתפו גורמי תכנון, פיקוח ובקרה חיצוניים מהשורה הראשונה. לרבות, מטעם מזמין העבודה שליווה את הפרויקט על כל שלביו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים