אושר חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: יסיר חסמי מס כדי להגיע לכדאיות כלכלית

החוק מקטין את מינימום הדירות הנדרש למסלולי פינוי־בינוי וקובע פטור ממס שבח לכלל זכויות הבנייה בפרויקט ■ נשיא לשכת יועצי המס: "זו בשורה משמעותית להתרחבות של שוק הדיור" ■ מיוזמי הצעת החוק: "החוק מגדיל את הכדאיות והוודאות הכלכלית של היזם"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

בשבוע שעבר פורסם חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שמסדיר את הקמתה של רשות ממשלתית ייעודית, כדי לעודד ולהגדיל את היצע הדירות. החוק גם מסיר חסמי מס, שמנעו בשנים האחרונות מפרויקטים רבים של התחדשות עירונית להגיע להיתכנות ביצועית. כך, בעוד שעבודת הרשות תבוא לידי ביטוי בעתיד, מומחים בתחום סבורים כי הסרת חסמי המס יכולה להשפיע על היתכנות כלכלית בפרויקטים להתחדשות עירונית כבר בקרוב.

תמ"א 38 ברעננהצילום: עזרא לוי

אחד התיקונים בחוק הוא הפחתת דרישת המינימום לצורך הכרזה על מתחם פינוי־בינוי במסלול מיסוי, מ–24 יחידות דיור ל–12 יחידות דיור בלבד. הקלה זו תאפשר לבצע גם פרויקטים קטנים של התחדשות עירונית.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

חסם אחר נוגע לפטור ממס שבח שמגיע לבעלי דירות שמשתתפים בתמ"א 38 על זכויות הבנייה שהם מוכרים ליזמים בפרויקט. עד כה, הפטור ניתן רק על הזכויות החדשות שהעניקה התמ"א, ולא על זכויות הבנייה שהוקנו למבנים מתוקף התוכניות הקיימות, והדבר גרע מההיתכנות הכלכלית של הפרויקטים וסירבל מאוד את חישוב הזכויות. על פי התיקון, הפטור יינתן על מכלול זכויות הבנייה.

לדברי יו"ר ועדת הרפורמות לתיקוני חקיקה, ח"כ אלי כהן (כולנו), "במסגרת הקמת הרשות הלאומית להתחדשות עירונית נכללו תיקוני חקיקה עקיפים בנושא מיסוי שגובשו יחד עם רשות המסים ולשכת יועצי המס, אשר מפשטים ומשחררים חסמים ויסייעו להאיץ את התקדמות הפרויקטים. פרויקטי התחדשות עירונית מהווים בשורה חברתית, מעבר להיותם פרויקט נדל"ני, שכן בניינים חדשים יחליפו בניינים ישנים, יהיו אפשרויות דיור חדשות, בעיקר באזורי הביקוש, וכך יהיו הזדמנות חברתית לשדרוג ופיתוח השכונות שהוקמו בעבר על ידי המדינה — והוזנחו".

נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, שהיה בין יוזמי תיקוני החקיקה, אמר כי "החקיקה הנוכחית מהווה זרז משמעותי בהקלה לבעלי הדירות, שמעוניינים שהבניינים שבבעלותם ייכנסו לפרויקטים של התחדשות עירונית, ולא היו יכולים לעשות זאת עד כה. זוהי בשורה של ממש בתחום שהפוטנציאל שלו הוא משמעותי להתרחבות של שוק הדיור בישראל ככלל ולחיזוק הפריפריה בפרט".

לדברי עו"ד רו"ח יוסי אלישע, ראש מחלקת מיסוי במשרד עוה"ד ליפא מאיר ושות' ואחד מיוזמי ההצעה, התיקון מגדיל את הכדאיות ואת הוודאות הכלכלית שיש ליזם כאשר הוא בוחן אפשרות להתקשר מול דיירים בעסקה של התחדשות עירונית. "בעסקות מסוג תמ"א 38/2 (תיקון לחוק, המאפשר הריסה ובנייה מחדש; א"מ) במקרה שהתוספת בדירה החדשה אינה גבוה מ–25 מ"ר ביחס לדירה שאותה הדייר פינה, יחול פטור מלא מתשלום מס שבח — בין אם נמכרו זכויות מכוח התמ"א ובין אם מכוח התב"ע (תוכנית בניין עיר). מובן גם שיש כאן קיצור זמנים בהליך בחינת הכדאיות הכלכלית בעסקה על ידי היזמים", אמר אלישע.

צילום: אמיל סלמן

אלישע הוסיף כי היקף שירותי הבנייה שנהנו ממע"מ 0% ישתנה בהתאם ולא יוגבל עוד בשווי זכויות התמ"א שנמכרו. כלומר, גם מבחינת מע"מ צפויה ליזם הטבה נוספת.

"צריך לשים לב שהתיקון יחול גם על עסקות שנחתמו בעבר מול הדיירים, ובגינן ניתנה כבר הודעה לרשויות המס, אך יום העסקה עדיין לא הגיע", אמר אלישע. "כמו כן, לגבי פרויקטים שבמסגרתם ביקשו הדיירים שלא לדחות את יום המכירה (בשל ניצול פטור אישי או חישוב לינארי מוטב) ועדיין לא התקיימו התנאים המתלים בעסקה, כמו הוצאת היתר, יש מקום לשקול לפנות לרשויות מיסוי מקרקעין בבקשה לתקן את השומה כך שיחולו לגביה ההוראות החדשות המעניקות פטור מלא. מובן, כי כל המכלול הזה צפוי להגדיל את היקף עסקאות התמ"א בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"