"כמו לזכות בפיס"? כחלון סוגר את ההרשמה להגרלות מחיר למשתכן

במשרדי האוצר והשיכון מודאגים מכך שהזוגות הצעירים יתייאשו מהמבצע, וכדי להגביר את סיכוייהם - החליטו להגביל בזמן את ההרשמה ■ "מתקרבים לאובדן של אמון הציבור"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בימים הקרובים צפויים משרדי האוצר והשיכון להודיע על סיום ההרשמה לזכאות להשתתפות במבצע מחיר למשתכן שיזם שר האוצר, משה כחלון — כך נודע ל-TheMarker. במסגרת המבצע, משקי בית חסרי דירה זכאים להתמודד בהגרלות לרכישת דירות בהנחה של מאות אלפי שקלים ביחס למחיר השוק, הנבנות על קרקעות מדינה.

לאחר ההודעה על סיום ההרשמה, יינתן פרק זמן נוסף של כמה שבועות שבו יוכלו חסרי דירה שעומדים בקריטריונים להזדרז להוציא תעודת זכאות, שתאפשר את השתתפותם בהגרלות. אלה צפויות להיערך בשנתיים הקרובות, לפחות עד אמצע 2018.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

משה כחלון, יואב גלנט ומייקל אורן בסיור בשוק הכרמל, תל אביבצילום: תומר אפלבאום

עד כה נרשמו לזכאות להשתתפות במבצע 52 אלף משקי בית. כ–3,000 מהם כבר זכו לרכוש דירה מוזלת. עם סגירת ההרשמה תיווצר למעשה "רשימה סגורה" של כ–50 אלף זכאים, שתמשיך להתמודד בכל ההגרלות שצפויות להתקיים עד 2018, ושבמסגרתן יוגרל סך כולל של עשרות אלפי יחידות דיור. בכך צפויה כל הגרלה שתיערך לגרוע חלק מאותה רשימה, בשל זכיית חלק מהזכאים בדירות, וכך יגדל הסיכוי של כל אחד מהמשתתפים לזכות בזכות לרכישת דירה מוזלת בהגרלה שתיערך לאחר מכן.

מטרת המהלך של משרד האוצר היא להביא לרמה גבוהה יותר של ודאות בקרב חסרי הדירה שכבר הוציאו תעודת זכאות והתחילו להשתתף בהגרלות, כי אם יקפידו להשתתף בכל הגרלות מחיר למשתכן יזכו לרכוש בסופו של דבר דירה מוזלת. זאת מכיוון שהדימוי שיצא למבצע מחיר למשתכן, של הגרלה שהסיכוי לזכות בה שקול לסיכויי הזכייה בהגרלות מפעל הפיס, אינו מוצא חן בעיני הבכירים במשרדי האוצר והשיכון. "התחושה היא שאנחנו מתקרבים לנקודה של אובדן אמון הציבור במבצע, וזה מדאיג", אמר מקור בכיר ל–TheMarker.

מי שזקוק להמחשה של דברי הבכיר מוזמן לבחון את היקפי ההשתתפות בהגרלות מחיר למשתכן הראשונות שנערכו לרכישת דירות מוזלות בראשון לציון. כ–24 אלף משקי בית נרשמו להגרלות, לרכישה של כ–400 דירות — יחס של 60 מתמודדים על כל דירה. בהגרלות שנערכות בימים אלה בעפולה, מתמודדים כ–7,600 משקי בית על 80 דירות, עם יחס זכייה של 95 מתמודדים על כל דירה.

"כשהוצאנו את תעודת הזכאות למחיר למשתכן, התחושה היתה שהסיכוי שלנו לזכות בזכות רכישת דירה מוזלת הוא גבוה", אומרת ש', המתגוררת כיום עם בעלה בשכירות ברחובות. "אחרי ההגרלה הראשונה בראשון לציון נשלחה אלינו הודעת SMS שלפיה דורגנו במקום 19 אלף מתוך 24 אלף. גם בשלוש ההגרלות הנוספות לא זכינו, והיום אנחנו מתחילים להבין שלמעשה סיכויי הזכייה שלנו קלושים".

מהלך הרוח הזה בדיוק חוששים כיום במשרדי הממשלה העוסקים בתחום הדיור. שם מעריכים כי לאובדן אמון של הזוגות הצעירים חסרי הדירה בסיכויי התוכנית להיטיב עמם עשויות להיות כמה השלכות שליליות. הראשונה היא שהזוגות הזכאים ימהרו להרים ידיים ויוותרו על הטבה שמיועדת בעבורם, ושעם סבלנות ואורך רוח היתה מגיעה אליהם.

ההשלכה השלילית השנייה, שמדאיגה את משרד האוצר אף יותר, היא שהרמת ידיים קולקטיבית מצד 50 אלף משקי בית שבונים כיום על מחיר למשתכן ונמצאים בעמדה של המתנה, עשויה להחזיר אותם בבת אחת אל שוק הדירות הרגיל. תסריט כזה ייצור כמובן מכת ביקוש, שעלולה לחולל בו עליות מחיר מסיביות, באופן שמזכיר את התנהגות השוק מיד עם קריסתה של יוזמת מע"מ 0% של שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד.

"צריך להתמודד 
בכל ההגרלות"

כדי לקדם את פני הרעה ולמנוע תסריט כזה, הוחלט לסגור את רשימת הזכאות בקרוב. באופן זה, מבהירים מקורות במטה הדיור, יוכלו משקי בית זכאים לדעת כי אם ימשיכו להתמודד לאורך זמן, תוך הרשמה לכלל ההגרלות — זכייתם בדירה המוזלת היא ודאית.

אלא שבהנחה זו טמונה גם בעייתיות, שכן באופן ודאי, חלק ניכר מהזכאים המתמודדים בהגרלות מחיר למשתכן אינם ניגשים לכל הגרלה. חלק גדול מהם מבקש להתמודד על רכישת דירות רק באזורי הביקוש, עם עדיפות לערים כמו הרצליה, ראשון לציון או רעננה. חלק אחר מבקש דווקא את המיקומים המרוחקים יותר, משיקולים של עלויות רכישת דירה נמוכות יותר, וככלל — רבים מהזכאים מבקשים לרכוש דירה במרחק סביר ממקום מגוריהם הנוכחי. מעטים בלבד מתושבי המרכז ייגשו להגרלות לרכישת דירות בדימונה או ירוחם, שכן גם מי שחושב על רכישה למטרות השקעה בלבד נרתע מהמרחק הגדול.

המדינה שיווקה ליזמים מתחמי קרקע לבניית סך כולל של כ–18 אלף יחידות דיור. על פי תוכנית האוצר, יימשכו שיווקי הקרקעות למגורים באמצעות תוכנית מחיר למשתכן בלבד עד סוף 2017, ובהיקפים של 70 אלף יחידות דיור. כך שגם הנחה שבעקבות ההודעה על הפסקת ההרשמה לזכאות ימהרו להירשם כמה אלפי משקי בית נוספים שנמנעו מלעשות כן עד עכשיו — עדיין אמור המספר המדובר להספיק לשם הקצאת דירות מוזלות לכל המעוניין בכך, ובלבד שיתמודד בכל ההגרלות.

"מבחינה ציבורית חשוב לנו להראות שכמדינה דאגנו לכלל חסרי הדירה שהיו מעוניינים בסיוע בשל רמת המחיר הגבוהה", אמר המקור. "עם זאת, מי שלא יירשם לכל ההגרלות — איננו מחויבים לו. לא כולם יוכלו לרכוש בגליל ים בהרצליה או ברעננה".

אף שההחלטה לסיים את ההרשמה לזכאות למבצע כבר התקבלה, נותרו עדיין כמה פרטים שלא נסגרו לחלוטין באופן הביצוע של המהלך. כך למשל עדיין לא הוחלט סופית כמה זמן להקצות מרגע ההודעה על סיום ההרשמה ועד הפסקתה בפועל, כשההערכות הן כי זה ינוע בין 14 ל–28 יום.

תגובת משרד האוצר לא נמסרה עד מועד סגירת הגיליון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"