לראשונה זה תשעה חודשים: ירידה קלה במחירי הדירות

לראשונה מאז מדד אוגוסט-ספטמבר שנה שעברה רשם מדד מחירי הדירות ירידה, אולם כרגע לא ניתן לקבוע שעליות המחירים נבלמו ■ מחירי הדירות ירדו ב-0.3%; מחיר דירה ממוצעת מגיע ל-1.43 מיליון שקל

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

במשרד האוצר יכולים להסתכל קדימה בתקווה: מדד מחירי הדירות של מאי-יוני ירד ב-0.3%, והמדד המסכם של "מחירי דירות בבעלות", מורה, כי גם העסקות הממוצעות שבוצעו ברבעון השני של השנה, היו ברמות נמוכות יותר מאלה שבוצעו ברבעון הראשון. ירידת המחירים הקודמת שנרשמה היתה באוגוסט-ספטמבר 2015.

האם מבצעי מחיר למשתכן, שצברו תאוצה במהלך הרבעון השני, עושים את שלהם ומשפיעים על מחירי הדירות? או אולי ההדרה המתמשכת של משקיעים מהשוק משפיעה אף היא על תנודות מחירי הדירות? לא ניתן לפרש את הירידה הזו, מה עוד שדומות לה נרשמו גם בשנים שעברו, אולם בסופו של דבר הן הומרו מהר מאוד בעליות מחירים מחודשות.

ב-2014, נרשמו ירידות מחירים במשך 3 חודשים, בעקבות הציפיות שנרשמו ליישום חוק מע"מ 0, ואולם הסוף ידוע. מכל מקום, קצב עליית המחירים השנתי ירד ל-6.9%, יחסית לחודש הקודם בשנה שעברה.

מדד מחירי הדירות

מחיר דירה ממוצעת שנרכשה בישראל ברבעון השני של השנה, הגיע ל-1.427 מיליון שקל, ירידה של 1.3% יחסית לרבעון הראשון של השנה ועלייה של 2.4% יחסית לרבעון השני של 2015. כך מעלה סקר דירות בבעלות דיירים. מדובר בסקר שמבטא מחירי עסקות ממוצעות שבוצעו בערים הגדולות ובמחוזות שונים, לפי גודלי חדרים, אולם ללא כל עיבודים סטטיסטיים והתחשבות בגודלי מדגם, שנערכים בעת עריכת מדד מחירי הדירות. כתוצאה מזה הממצאים הם גולמיים, ואינם משקפים באופן מהימן תנודות מחירים.

האזור שבו נרשמו עליות המחירים הגדולות ביותר ברמת העסקות הן ברמה השנתית והן ברמה הרבעונית היה הקריות של חיפה, ששם נמכרו דירות ברבעון השני של השנה ב-1.02 מיליון שקל בממוצע, עלייה של 6.6% יחסית לרבעון הראשון של השנה ושל 16.3% יחסית לרבעון השני של 2015; בחיפה הסמוכה נרשמו עליות מחירים נאות גם כן, ברמה רבעונית של 3.3% ושנתית של 7.8% ל-1.15 מיליון שקל, מחיר עסקה ממוצעת על דירה שנסגרה ברבעון השני של השנה.

תל אביב רשמה אף היא עליות ברמת העסקות הממוצעת שבוצעו בה, ברמה של 1.9% מהרבעון הראשון של השנה ושל 10.4% מאז הרבעון השני של שנה שעברה. מחיר עסקה ממוצעת על דירה בתל אביב הגיע ל-2.73 מיליון שקל, ברבעון השני של 2016.

בנייה ברמת השרוןצילום: עופר וקנין

בירושלים, לעומת זאת, נרשמו ירידות מחירים ממוצעים של עסקות שבוצעו בה, ב-0.2% מהרבעון הראשון של השנה ושל 3.1% מהרבעון השניט של שנה שעברה. מחיר דירה מוצעת שנרכשה בבירה ברבעון השני של השנה הגיע ל-1.84 מיליון שקל.

הסיכומים הללו אינם רלוונטיים, כמובן, לדיונים המתנהלים סביב חוק ההסדרים ותחיקת הנדל"ן החדשה, הכוללת בין היתר את חוק ריבוי הנכסים (שמטיל מיסוי חדש על בעלי 3 דירות ומעלה), אולם סקר מחירי שכר דירה שנמצא אף הוא בסיכון הרבעוני של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, יכול להוסיף חומר לוויכוחים המושמעים אלה, האם הטלת מס על בעלי דירות מרובות, תגרום בהכרח לעליות מחירים.

על פי הסקר, שרבים מבקרים אותו על מהימנותו, דמי שכירות ממוצעים על דירה בישראל הגיעו ברבעון השני של השנה ל-3,711 שקל בחודש, ירידה של 0.1% יחסית לרבעון הראשון של השנה ושל חצי אחוז יחסית לרבעון השני של שנה שעברה; זאת, בשעה שבסוף אותו רבעון הוקפץ מס הרכישה למשקיעים מרף מינימלי של 5% ל-8%.

על פי הסקר, מחירי השכירות בתל אביב ירדו בין הרבעון הראשון לשני השנה ב-0.4% ובלא פחות מ-2% בשנה האחרונה, לרמה ממוצעת של 5,511 שקל בחודש; בירושלים נרשמה ירידה גם כן של 0.4% ברמה רבעונית ושל 1.1% ברמה שנתית לממוצע של 4,068 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"