על אף אזהרות המומחים: משרד השיכון אישר את ההקלות בסיווג קבלנים

אנשי מקצוע הזהירו כי יישום המלצות הצוות להפחתת הרגולציה על קבלנים יסכן חיי אדם ויהיה "חמור יותר משיטת הפל-קל" ■ משרד השיכון שמע - ואישר את ההמלצות בכל זאת

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מועצת הקבלנים במשרד השיכון אישרה היום את המלצות הצוות שמונה על מנת לקדם ריכוך של הרגולציה על קבלני הבניין. זאת, על אף אזהרותיהם של שורת אנשי מקצוע בתחום, בהם הוועדה המייעצת לרשם הקבלנים, לפיהן מדובר בהמלצות קיצוניות אשר עלולות להוביל לפגיעה בבטחון הציבור ובחיי אדם.

בין הצעדים שאושרו: צמצום רמות הסיווג מ-5 ל-4, באופן שבו גם הקבלן הזוטר ביותר יוסמך לבצע עבודות בהיקף כספי של עד 8 מיליון שקל או 2,500 מ"ר בנוי למגורים; מתן אפשרות להעלאת סיווג על סמך חיבור השטח הבנוי בשתי עבודות שביצע הקבלן במקביל; הפחתת הדרישות להעסקה קבועה של הנדסאים ומהנדסים בקרב חברות בנייה מסדר גודל קטן ובינוני ועוד.

בחוות הדעת על ההמלצות כתבה הוועדה המייעצת כי "אין בהמלצות אלה כדי להפחית את הנטל הרגולטורי, אלא להקטין דרסטית את רמת הכישורים המקצועיים הנדרשים מקבלנים... ההשלכות על בטיחות העובדים והמשתמשים, איכות הבנייה, משך הבנייה ומחירי הדיור - ברורות לכל".

אתר בנייה בירושלים, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

במסמך ביקרה הוועדה כמעט כל אחת מההמלצות שהוציא הצוות של משרד השיכון. כך, לגבי האופן שבו הציעה הוועדה לצמצם את מספר הסיווגים לקבלנים, נכתב כי "יש בכך פגיעה והפרה משמעותית באיזון נגד בטיחות הציבור, ושמירה על האינטרסים הכלכליים של מזמיני העבודות. לא סביר בעליל כי קבלן מתחיל יהיה רשאי לבצע עבודות הנדסה בנאיות של עד 8 מיליון שקל ו–2,50- מ"ר למגורים". צעד אחר זכה אצלה לחוות הדעת: "בעל השלכות חמורות יותר משיטת הפל-קל".

כפי שפורסם, דיון ראשון בנושא נערך במועצת הקבלנים בסוף חודש יוני, ובעקבות הביקורת הרבה שנמתחה על ההמלצות, הן על ידי חברי הוועדה המייעצת בראשות פרופ' רוני נבון מהטכניון והן על ידי היועץ המשפטי למשרד, עו"ד אלעזר במברגר, הוחלט שלא להכריע בהן באותה הישיבה.

בהמשך לכך, נדחה קיומו של הדיון מספר פעמים על מנת לנסות להגיע להסכמות רחבות. בין היתר נפגש בתקופה זו מנכ"ל משרד השיכון אשל ארמוני, המכהן גם כיו"ר מועצת הקבלנים, עם כמה מחברי הוועדה המייעצת, וניסה לשכנעם לחזור בם מביקורתם החריפה.

בסופו של דבר, הביא ארמוני לשולחן המועצה הצעת החלטה דומה למדי לזו שבה דנה הוועדה בישיבתה הראשונה, וזו אושרה ברוב גדול, כאשר המתנגדים היחידים היו נציג ארגון הגג של המהנדסים, דני מריאן, נציג המכון הלאומי לבניה בטכניון ונציג המועצה הישראלית לצרכנות, זאב רוזנפלד. יתר חברי המועצה - בהם חמישה נציגים מטעם הקבלנים, שלושה נציגי ציבור, שלושה עובדי משרד השיכון ומנכ"ל המשרד - תמכו בהצעה.

ממשרד השיכון נמסר: "בהמשך להנחיית שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, לצמצום הביורוקרטיה ולשיפור היעילות בענף הבנייה, משרד הבינוי והשיכון קיים בשנה האחרונה עבודת מטה יסודית. עבודת המטה מתקיימת מזה כשנה בהובלת משרד הבינוי והשיכון, בהשתתפות נציגי משרדי ממשלה וגורמים מקצועיים, ביניהם מהנדסים וקבלנים אשר היו שותפים לגיבוש ההמלצות".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אשל ארמוני אמר: "אין לי ספק כי המהלך ייעל את הרגולציה וירחיב את התחרות והיעילות במשק, תוך שמירה על בטיחות הבנייה ושמירה על מקצועיות העוסקים בענף. החלטות המועצה יובאו לאישור שר הבינוי והשיכון בשבועות הקרובים".

מצד הקבלנים נמסרה הודעה מהתאחדות בוני הארץ: "ההתאחדות מברכת על החלטות מועצת הקבלנים, בכל הקשור להקטנת הרגולציה והבירוקרטיה בענף. ההמלצות התקבלו ברוב מוחלט עם שלושה מתנגדים בלבד, כאשר בין התומכים היה גם פרופ׳ יחיאל רוזנפלד, ראש המכון הלאומי לחקר הבנייה שבטכניון. ההחלטות שנתקבלו מתקנות עיוותים ארוכי שנים ובאות להסדיר נושאים פרוצדורליים בחוק רישום קבלנים ותקנותיו".

בהתאחדות הוסיפו כי "אין בהחלטות הללו כל פגיעה באיכות הבנייה, בבטיחות ההעבודה, והמנגנונים המפקחים על ביצוע הבניה. כל הגורמים ההנדסיים שנדרשו עד כה בהליך הבנייה נשארים בעודם, ואף יורחבו בקרוב באמצעות מכוני בקרה מקצועיים, שאמורים להתווסף לכלל הגורמים הקיימים כיום. צר לנו, שאיגוד המהנדסים הוביל קמפיין משולל כל יסוד מקצועי טרם קבלת החלטות חשובות אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט