צניחה חופשית: המשקיעים נוטשים את שוק הדירות

שיעור המשקיעים מכלל השוק במחצית 2016, 19.5% - הנמוך ביותר מאז החלו באוצר למדוד את מספר העסקות להשקעה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
.
.
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"אין מחסור בדירות: יש כיום 30 אלף דירות במלאי שקבלנים לא מוכרים, המשקיעים הפסיקו לרכוש וגם הזוגות הצעירים לא רצים לקנות. מנסים לנפח את הבועה הזאת באופן מלאכותי" - את הדברים האלה אמר לפני כשבועיים שר האוצר, משה כחלון, בראיון לערוץ 10. נתוני הכלכלן הראשי באוצר והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) שפורסמו אתמול מחזקים את דבריו, אך רק בחלקם.

היצע הדירות אמנם שומר על רמות גבוהות מאוד והביקושים לדירות חדשות ירדו במחצית הראשונה של השנה, אך החציון הראשון של 2016 אינו מבשר על הקטנת ביקושים. להפך - מדובר בחציון השני בגובהו בשנים האחרונות מבחינת כמות העסקות לרכישת דירות, רק שהביקושים נודדים מדירות חדשות לדירות יד שנייה.

במחצית הראשונה של 2016 נרכשו כמעט 59 אלף דירות - ירידה של כ-12% לעומת המחצית הראשונה של 2015, שנחשבה למחצית עם הכי הרבה עסקות לרכישת דירות בתולדות המדינה. עם זאת, מדובר בנתון גבוה יותר מכל הנתונים החציוניים המקבילים האחרים, כך שהניסיון של כחלון לצייר תמונה של ירידה דרמטית בביקושים רחוק מלהיות מדויק.

.

עוד עולה מהנתונים כי המשקיעים מתרחקים במהירות משוק הדירות, ושיעורם מכלל רוכשי הדירות במחצית הראשונה של 2016 (19.5%) הוא השיעור הנמוך ביותר מאז החלו למדוד באוצר את שיעורי העסקות להשקעה, בתחילת העשור הקודם.

יתרה מזאת, המשקיעים הבינו את הרמז שהממשלה משדרת לעברם מאז מינויו של כחלון לתפקיד שר אוצר, שלפיו הם אינם רצויים בשוק. הם לא המתינו עד לפרסום יוזמת החוק לריבוי נכסים, שיוסיף מס לרשימת המסים שהוטלו עליהם באחרונה — והם ממהרים למכור דירות. שיעור הדירות יד שנייה שמכרו משקיעים הגיע בחודשים האחרונים לכ-30% מכלל העסקות מסוג זה.

אזור בולט במכירת דירות על ידי משקיעים הוא השרון, שכולל את נתניה, הרצליה, רעננה וכפר סבא. כ-40% מכלל הדירות יד שנייה שנמכרו באזור השרון ביוני היו נמכרו על ידי משקיעים.

יואב גלנטצילום: מוטי מילרוד

מחיר למשתכן החזיר את הצעירים לשוק

אולם אם המשקיעים יוצאים מהשוק, כפי שמעידים הנתונים, ורמת העסקות מוסיפה להיות גבוהה, ניכר שמישהו ממלא את מקומם - וכאן, ככל הנראה, כחלון לא דייק כשאמר שהצעירים יוצאים מהשוק. עדיין לא התפרסמו נתונים ברורים על מידת מעורבותם של הזוגות הצעירים בשוק הדירות במחצית הראשונה של 2016, אולם ככל הנראה הם משתלבים בו היטב, בין היתר על ידי השתתפות במבצעים הממשלתיים "מחיר מטרה" ו"מחיר למשתכן".

לפי נתוני הלמ"ס, ערים שבהן נערכו מבצעי הממשלה, כמו ראש העין (736 דירות שנמכרו במחצית הראשונה של 2016), עפולה (394) וקרית גת (372), הן בין 21 הערים שבהן נמכרה כמות הדירות הגדולה ביותר בישראל מאז תחילת השנה.

אף שבמקרים לא מעטים יש סתירות בין נתוני האוצר לנתוני הלמ"ס, הפעם שניהם מעידים על ירידה ברכישת דירות חדשות במחצית הראשונה של השנה. על פי הלמ"ס, מאז תחילת השנה נמכרו כ–16 אלף דירות חדשות — 3.4% פחות מהתקופה המקבילה ב–2015. העיר שבה נמכרו הכי הרבה דירות חדשות היא רמת גן, עם 900 דירות חדשות, אחריה ירושלים, שבה נמכרו 886 דירות חדשות, נתניה, עם 877 דירות חדשות, ותל אביב — שבה נמכרו 853 דירות חדשות במחצית הראשונה של השנה.

הירידה ברכישת הדירות החדשות ניכרת ברוב האזורים בישראל, פרט למחוז דרום, שבו חלה דווקא עלייה של 26% ברכישת הדירות החדשות. במחוז ירושלים חלה ירידה של כ–18%, במחוז הצפון כ–12%, במחוז חיפה כ–7%, במחוז תל אביב כ–4% ובמחוז המרכז ירד שיעור רכישת הדירות החדשות בכ–1%.

.

מספר התחלות הבנייה בתל אביב בירידה

בסוף יוני הגיע היצע הדירות החדשות למכירה לכ–28 אלף — המספר השני בגובהו מזה עשור וחצי. רק בנובמבר 2015 היה היצע הדירות למכירה גבוה יותר, בכ–350 דירות. כ–29% מסך הדירות המוצעות למכירה נמצאות במחוז המרכז, כ–16% במחוז חיפה, כ–15% במחוז הדרום, כ–12% בכל אחד מהמחוזות תל אביב וירושלים, וכ–11% במחוז הצפון.

העובדה שרמת גן היא העיר שנמכרו הכי הרבה דירות חדשות בישראל ב–2016 אינה מקרית, והיא נובעת מהמדיניות העירונית לעידוד פרויקטים של תמ"א 38. בשנה שעברה הגיעה העיר למקום הרביעי בישראל מבחינת היקפי התחלות הבנייה.

מספר התחלות הבנייה בתל אביב ובירושלים, שהיו בצמרת הבנייה בישראל, נמצא מזה שלוש שנים בירידה. זאת, בתוספת מחירי הדירות הגבוהים, יכולים להסביר חלק מהירידה בביקושים. בירושלים נמכרו במחצית הראשונה של 2016 1,265 דירות (חדשות ויד שנייה) - 30% פחות מ–2015. נתניה שומרת על הפופולריות הרבה שלה, במיוחד כאופציה לרכישת דירות במחירים נמוכים לעומת אזור תל אביב, הנרכשות בין היתר במגדלים הסמוכים לקו החוף בשכונת עיר ימים ובשכונת קרית השרון, המושכת אליה צעירים רבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"