הזדמנות לאשר את החדר בחצר: מבצע להסדרת שימושים ביישובים חקלאיים

כחלק מהמבצע, שיזמה רשות מקרקעי ישראל, ניתן יהיה לשלם דמי שימוש על שבע השנים האחרונות - ולקבל פטור מהתקופה שקדמה להן

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרוייקט נדלן בעמק חפר
צילום: נמרוד גליקמן
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

רשות מקרקעי ישראל הודיעה היום (ד') על פתיחת מבצע להסדרת שימושים לא מוסדרים ביישובים חקלאיים, שבו יוכלו חוכרי הקרקע החקלאית במושבים ובקיבוצים להסדיר חובות עבר בגין אי-תשלום דמי שימוש על פעילויות שונות בשטח החקלאי, ובלבד שישלמו דמי שימוש עבור שבי השנים האחרונות - החל מיולי 2009 ועד היום.

המבצע יימשך כשנה וחצי ויסתיים בסוף דצמבר 2017. ואולם, ברמ"י הבהירו כי המבצע לא תקף לגבי מקרים שבהם כבר החלו הליכים משפטיים וכן כי המבצע לא ישמש עילה כדי לעכב נקיטת הליכים משפטיים.

עיקר הבנייה שניתן יהיה להסדיר היא מה שמכונה פל"ח (פעילות לא חקלאית). כיום, מדיניות רמ"י מאפשרת שימושים בהיקפים של עד 500 מ"ר בנוי פל"ח בחלקה א' (שטח המגורים) של הנחלה, ושל 60 עד 120 דונם בחלקות ב' ו-ג' המשמשות ברובן לחקלאות. על אלה נמנים מחסנים, סככות וחנויות.

עם זאת, ברמ"י הבהירו כי שימושים לא חוקיים שאינם מוסדרים מבחינה תכנונית, לא יוכלו לזכות בהסדרה, והדרישה כי הפעילות הלא חוקית תיהרס תיוותר בעינה. ואולם, לטענת רמ"י, גם במקרים כאלה כדאי לחקלאים לנצל את המבצע, שכן בעל הנחלה יידרש לשלם רק עבור השימוש שביצע בשבע השנים האחרונות, ולא על שנים מוקדמות יותר.

מרמ"י נמסר בתגובה כי "לנוכח הרצון לעודד הסדרת שימושים לא מוסדרים ביישובים החקלאיים, אישרה הנהלת רמ"י מבצע הסדרה וגביית תשלום דמי שימוש בגין תקופת שימוש של עד שבע שנים אחרונות , גם אם השימוש החל קודם לכן.

"בתקופת המבצע תהיה תקופת החיוב החל ביולי 2009, ועד למועד ההסדרה, בתנאי שיוסדרו כל השימושים הלא מוסדרים, לרבות תשלום דמי שימוש עבור תקופת עבר וכן ביצוע ההסדרה עד לסוף דצמבר 2017".

היועץ המשפטי ויו"ר אגף הקרקעות בתנועת המושבים, עו"ד עמית יפרח, אמר כי "זהו ללא ספק צעד משמעותי וחשוב עבור לא מעט בעלי נחלות, שההחלטה הזו יכולה להכניסם למעגל הסדרה ולמנוע מהם כניסה להליכים משפטיים מול רשות מקרקעי ישראל. ההחלטה מתבקשת לאור העובדה שבעבר לא יישם המינהל החלטה שקבעה שניתן לשלם ארבע שנים אחורה ובכך פספס הזדמנות כבר ב-2007 להסדיר את הסוגיה מול לא מעט חברי מושבים.

"אנו רואים במושב כיישוב רב-תפקודי, המשלב חקלאות עם תעסוקה חלופית מידתית, אשר הינה על פי נוהלי רשות מקרקעי ישראל, ולכן צעד זה בהחלט מקדם אותנו להסדרת תשתית חוזית ארוכת טווח גם למגורים וגם לתעסוקה החלופית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"