מכה לכחלון: בג"ץ אסר על הארכת כהונתה של האשה החזקה בענף הנדל"ן

החלטת בג"ץ באה כשעתיים לאחר הודעת המדינה ולפיה הארכת כהונתה של מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ תובא ביום ראשון הקרוב לאישור הממשלה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
בינת שוורץ
בינת שוורץצילום: אמיל סלמן
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מכה לשר האוצר, משה כחלון, ולמנהלת מינהל התכנון, בינת שוורץ: הערב (ה') הוציא בג"ץ צו ביניים האוסר על כחלון להביא לאישור הממשלה את הארכת כהונתה של שוורץ לתקופה של שנה נוספת, והתיר את הארכת כהונתה בשלושה חודשים בלבד, עד ל-31 באוקטובר. בג"ץ אף הורה למדינה לנמק מדוע לא ייקבע כי שוורץ איננה יכולה להמשיך ולכהן כמנהלת מינהל התכנון נוכח הטענות שהעלתה נגדה היותרת - עמותת אדם טבע ודין - כי פעלה במספר מקרים בניגוד עניינים. על תשובת המדינה להימסר בתוך 60 יום.

החלטת בג"ץ באה כשעתיים לאחר שעידכנה המדינה את בג"ץ בכוונתו של משה כחלון צפוי להביא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב החלטה על הארכת כהונתה של מנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ בשנה אחת.

ממצאי בדיקה שערכה באחרונה נציבות שירות המדינה העלו כי בשלושה מקרים שונים במהלך כהונתה פעלה שוורץ בניגוד עניינים. זאת, כאשר היתה מעורבת בהליכים תכנוניים ובקבלת החלטות שהיה בהם כדי להשפיע על לקוחותיו של בן זוגה דוד רוסו, בעל חברת ייעוץ לפרוייקטים במרחב הכפרי.

המקרה הראשון שבו מדובר נוגע לקיבוץ מעיין צבי, שם היתה מעורבת שוורץ בשני דיונים בוועדת המשנה למועצה הארצית לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע). בדיונים אושרה תוכנית שיזם הקיבוץ לשינוי ייעוד של שטח מלונאי למגורים, על אף שהיה לקוח של רוסו באותה העת.

המקרה השני נוגע למושב שדה משה, שם היתה שוורץ מעורבת בישיבות עבודה פנימיות לקידומה של תוכנית להקמת מרכז אזורי ביישוב, בעת שהיה לקוח של רוסו. בנוסף, שוורץ השתתפה בדיון שנערך במועצה הארצית לתכנון ולבנייה בפרויקט. המקרה השלישי נוגע להליכים לאישורה של תוכנית המתאר הארצית להולכת גז טבעי (תמ"א 37/ח), שם ישבה שוורץ בהליך שמיעת התנגדויות, ושבו נשמעו התנגדויותיהם של שני ישובים הנמנים על לקוחותיו של רוסו.

בתשובת המדינה לבית המשפט פורטו הממצאים. אתמול ערך מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שימוע לשוורץ על אודות ממצאי הבדיקה של הנציבות. ואולם, בהחלטה שקיבל היום החליט באב"ד להסתפק במתן התראה.

במכתב ששלח באב"ד אל שוורץ נכתב כי "בשלושת האירועים האמורים היה עלייך לנקוט משנה זהירות ולוודא יישום הסדר ניגוד העניינים, והכל תוך התחשבות במעמדך". עוד הוסיף כי "קבלת החלטות ועיסוק בעניינם של מי שהסדר ניגוד העניינים מונע מלעסוק בעניינם, עלולה לגרום לפגמים בהליך המינהלי ולפגוע באמון הציבור".

עם זאת, באב"ד ציין כי "מדובר בשלושה אירועים נקודתיים מתוך מכלול של אירועים שבהם טיפלת במהלך כהונתך כמנהלת מינהל התכנון. עוד התרשמתי כי פעולות אלו לא היו מתוך רצון לקדם את ענייניו של בן זוגך, אלא בשל הרצון לנהל את המערכת באופן הטוב ביותר". עוד ציין באב"ד את השיפור שחל בעבודת מערכת התכנון בתקופתה של שוורץ, ואת העלייה המשמעותית בתפוקת מוסדות התכנון.

תגובת המדינה ניתנה לאחר שאמש הורה בג"ץ להעביר היום עדכון עד הצהריים אם בכוונתה להאריך את כהונת שוורץ. בדיון האחרון שנערך בעתירתה של עמותת אדם טבע ודין בבג"ץ שאלו שניים מתוך שלושת שופטי ההרכב - השופטים חנן מלצר ואורי שהם - את נציגי המדינה, אם לאור הנסיבות שנוצרו לא ניתן היה להסתפק בתקופת כהונתה החוקית של שוורץ, ללא מתן הארכה נוספת של שנה. תשובת המדינה היום מבהירה כי שר האוצר, משה כחלון, עומד על כך שכהונת שוורץ תוארך.

מיד עם מתן תשובתה של המדינה הגיבה העמותה ודרשה כי יוצא צו ביניים למניעת הארכת הכהונה. "מן העולה מעמדת הפרקליטות, עמדת משרד האוצר כולן, כך נראה, מקלות ראש יתר על המידה בחשיבות ההימנעות מהימצאות במצב של ניגוד עניינים, אשר, כמפורט בתשובת המדינה, התקיים בפועל בשורה של מקרים, גם לעמדת הפרקליטות", נכתב. "בנסיבות אלו, בהם נראה כי אצל רשויות השלטון והחוק התרופפה המודעות לחומרת הפרת האיסור בדבר ניגוד עניינים, נראה כי על כבוד בית המשפט להציב מחדש את הרף הנכון לנגד עינהם, ולפיכך מתבקש כבוד בית המשפט כאמור, להורות, הן על מתן צו בייניים והן על מתן צו על תנאי".

ממינהל התכנון נמסר בתגובה כי "החקירה המשמעתית שהתקיימה בעניינה של מנהלת מינהל התכנון קובעת חד-משמעית כי בניגוד לטענות שהופרחו לחלל האוויר במטרה לפגוע בשמה של הגב' שורץ, אין מאחורי התנהלותה שום יסוד של שחיתות או רצון כלשהו לקדם את ענייניו של בן זוגה. יתרה מכך, כל פעולותיה של הגב' שורץ בוצעו באופן גלוי ולאור יום, והדברים היו כל העת על השולחן, גלויים לעיני כל ובכלל זה לעיני שומרי הסף. גם מנכ"ל משרד האוצר קבע בתום שימוע שנערך כי לכל היותר מדובר בטעות בהפעלת שיקול הדעת ובתום לב ולא מעבר לכך. עוד הוא הדגיש כי עומדות לזכותה של הגב' שורץ חמש שנים שבהן חל שיפור ניכר בתפקוד ובתפוקות מנהל התכנון. לוחות הזמנים התקצרו משמעותית תוך הפחתה ניכרת של הביורוקרטיה. מר באב"ד ציין כי אופן פעילותה של הגב' שוורץ נובע מתוך רצון לנהל את המערכת באופן הטוב ביותר האפשרי ולמנוע עיכוב וסרבול של תהליכי העבודה.

"לאור זאת, שר האוצר צפוי להביא לאישור הממשלה ביום ראשון את הארכת כהונתה של הגב' שורץ בשנה נוספת. בהודעה נכתב כי מדובר באשת מקצוע שחוללה מהפך ניהולי ומקצועי במערכת התכנון בתקופה בה משבר הדיור מאיים על המשק".

לצערנו, דווקא בשל הישגיה הרבים בתחום הדיור, אדם טבע ודין ממשיכים במאמצים הבלתי נלאים להמשיך ולפגוע בשמה הטוב של מנהלת מינהל התכנון בכל דרך אפשרית, במטרה לבלום את הרפורמות החשובות בנושא הדיור שהיא מקדמת. הגב' שורץ תמשיך לפעול באופן מקצועי, תוך קידום האינטרס הציבורי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן