קבינט הדיור אישר: בנייה למגורים באזורי תעסוקה ומסחר - וארנונה חריגה "על דירות רפאים"

החלטה נוספת שהתקבלה בקבינט מסמיכה יו"רים של ועדות ערר להטיל סנקציות כספיות על מגישי עררים שלא בתום לב

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קבינט הדיור אישר היום (ב') את הצעתו של שר האוצר, משה כחלון, לקידום בנייה למגורים באזורים המיועדים לתעשייה ומסחר, שהתוכניות בהם לא יצאו לפועל. הסמכות לשינוי הייעוד תינתן לרשות המקומית, ובלבד שהבנייה תיעשה תוך יצירת עירוב שימושים, שבמסגרתו שטח הבנייה למגורים לא יעלה על 20% מכלל השטח הבנוי.

בדברי ההסבר להחלטה נאמר כי קיים כיום עודף תכנוני משמעותי ולא ממומש של שטחי תעשייה ומסחר. עודף זה, הוסבר, מקשה על הגדלת היצע הדיור באזור המרכז, מונע עירוב שימושים ומקטין את היכולת לקדם הגדלה של היצע שטחי תעסוקה ומסחר בפריפריה.

אזור תעשייה ראש העיןצילום: תומר אפלבאום

לפיכך, הוצע כי ועדות מקומיות עצמאיות יוסמכו לבצע שינוי ייעוד מתעסוקה למגורים, באופן שייצור עירוב שימושים ויגדיל את היצע הדיור - וזאת מבלי להידרש להליכי שינוי ייעוד בוועדות המחוזיות, המצריכים זמן רב.

שינוי הייעוד ייעשה בכפוף לכמה תנאים, והם כי זכויות הבנייה שיינתנו למגורים לא יעלו על 20% מכלל השטח שניתן לבנייה בתוכנית המקורית, וכי מימוש הבנייה למגורים יותנה במימוש של לפחות 80% מהזכויות בייעוד התעסוקה.

עוד נקבע בהחלטה כי בבניינים המיועדים למסחר, מלאכה או תעסוקה שכבר הושלמה בנייתם ושנמצאים באזורי מגורים או בקרבתם, תינתן אפשרות לוועדה מקומית עצמאית לאשר שינוי ייעוד למגורים בשכירות.

קבינט הדיור אישר היום גם את הצעתו של כחלון להטיל ארנונה מוגדלת על מבני מגורים שאינם בשימוש, בהתאם לתיקון בתקנות הארנונה הכללית של הרשויות המקומיות. על פי התיקון החדש, רשות מקומית תהיה רשאית לקבוע שיעור ארנונה חריג על מבנה מגורים שאינו בשימוש, בשונה מהתעריף הקיים בתחומן למגורים - עד כדי הכפלתו. בכך המיר קבינט הדיור הוראת שעה בנושא, שהיתה תקפה רק עד סוף 2016, והפך אותה להוראת קבע.

ועדת הכספים של הכנסת הגדירה דירות שאינן נמצאות בשימוש ("דירות רפאים") ככאלה שזמן המגורים המצטבר בהן לאורך השנה הוא פחות משלושה חודשים. האופן שבו הוחלט למדוד זאת הוא באמצעות חשבונות המים.

עבור 2015 חויבו בעליהן של כ-1,600 יחידות דיור בירושלים בתשלום ארנונה כפול, ומאות דירות נוספות נמצאות בהליכי בירור לאור עררים שהוגשו על ידי בעליהם. בעקבות זאת, הגדילה עיריית ירושלים את הכנסותיה מארנונה בכ-17 מיליון שקל. על פי נתוני עיריית תל אביב, נגבתה ארנונה כפולה מכ-1,400 נכסים ברחבי העיר.

סגן ראש עיריית ירושלים - שיזמה את המהלך לפני כשלוש שנים - ויו"ר תנועת התעוררות בעיר, עופר ברקוביץ, בירך על ההחלטה. לדבריו, "אני שמח שהמהלך שיזמנו להכפלת המס על דירות הרפאים מיושם. הכפלת המס תביא להכנסת דירות רפאים לשוק השכירות, וגם תוסיף לעירייה סכומי כסף משמעותיים שנייעד לפתרונות דיור בר השגה. אני שומע עוד ועוד על דירות שנמכרות ומושכרות בשל המס הכפול שאנחנו מטילים. בכוונתי להמשיך ולפעול לקידום צעדים שונים לטיפול בדירות הרפאים והנכסים הנטושים, על מנת לסייע למשפחות הצעירות בירושלים".

החלטה נוספת שהתקבלה בקבינט הדיור נוגעת לפעילותן של ועדות הערר. בשנים האחרונות, נהפכו הדיונים המתמשכים בוועדות אלה לאחד החסמים העיקריים בפני האצת הבנייה, וכן כאמצעי לעיכוב פרויקטים מצד מתנגדים.

על פי ההחלטה שאושרה, מעתה יוסמכו יושבי ראש ועדות הערר להטיל סנקציות כספיות על מגישי עררים שנמצא כי לא הוגשו בתום לב, וכן על בעלי היתרים שנמצא כי בנו שלא על פי ההיתר. זאת, באמצעות חיובו של מגיש הערר לשלם לצד שכנגד את הוצאותיו בהליך אם נמצא שהערר שהוגש לא היה בתום לב, או באמצעות חיוב כעל ההיתר לשאת בהוצאות העורר, אם נמצא שהערר מוצדק. חיוב בהוצאות יהיה ניתן לביצוע בהליכי הוצאה לפועל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?