1,700 בעלי דירות רפאים בירושלים יחויבו בארנונה כפולה

בעלים של 4,800 דירות נוספות שהוגדרו כדירות שאינן בשימוש הגישו ערר על החיוב הגבוה ■ המהלך יוסיף לעיריית ירושלים 
18 מיליון שקל בשנה ■ סגן ראש העירייה עופר ברקוביץ': "נייעד את הכספים האלה לפתרונות דיור בר השגה"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

כחמש שנים לאחר שצעירים ירושלמים יצאו לרחובות כחלק מהמחאה החברתית של קיץ 2011, בין השאר במחאה על ריבוי דירות הרפאים בעיר - ולאחר שעיריית ירושלים הודיעה על הכפלת הארנונה לדירות הרפאים - התחילה העירייה בהליכי החיוב.

בימים אלה קיבלו בעלים של 1,700 דירות רפאים חיובים כפולים על תשלום הארנונה, בסכום ממוצע של 224 שקל למ"ר לשנה (22,356 שקל לדירת 100 מ"ר). לגבי אלפי דירות נוספות, שהוגדרו כדירות רפאים, מנהלת העירייה משא ומתן עם הבעלים, לאחר שאלה שהגישו ערר על גובה הארנונה.

דירות הרפאים הן תופעה שכיחה בירושלים. מדובר בדירות שנרכשו על ידי תושבי חוץ אמידים, שפוקדים אותן בעיקר בחודשי החופשות והחגים, וביתר חודשי השנה הן נותרות ריקות. העיכובים בהטלת המס נבעו מבעיות חוקיות שנוצרו סביב הגדרת המונח דירות רפאים, וסביב הסמכות של רשות מקומית להגדיל את הארנונה על דירות כאלה. בסופו של דבר הגדירה ועדת הכספים של הכנסת כדירות רפאים את כל הדירות שמתגוררים בהן בפועל פחות משלושה חודשים בשנה.

שכונת כפר דוד ירושליםצילום: אמיל סלמן

הדרך לבדיקת משך השהות בדירה לאורך השנה היא במוני המים - דירות שבהן מוני המים לא פעלו רוב ימות השנה הוגדרו כדירות רפאים. לאחר תהליך בדיקה ומיפוי שארך שבועות, אותרו בירושלים 6,500 דירות שעמדו לדעת העירייה בהגדרה של "דירות שלא בשימוש".

בעקבות הודעות שנשלחו לבעלי הדירות, הגישו כ-4,800 מהם עררים, שנמצאים כיום בבירור. יתר 1,700 בעלי הדירות קיבלו חיובים בהתאם לכללים החדשים, ובעירייה מעריכים כי הנוהל החדש יוסיף לעיריית ירושלים כ-18 מיליון שקל בשנה.

סגן ראש העירייה ויו"ר התעוררות בירושלים, עופר ברקוביץ, מסר כי הצעד נועד לעודד את הורדת מחירי הדיור והשמשת דירות אשר אינן נמצאות כיום בשימוש. "אני שמח שהמהלך שיזמנו להכפלת המס על דירות הרפאים מתקדם. הכפלת המס תכניס דירות רפאים לשוק השכירות וגם תוסיף לעירייה כספים משמעותיים שאותם נייעד לפתרונות דיור בר השגה. רק השבוע שמעתי על דירה שנמכרת בשל המס הכפול שאנחנו מטילים. בכוונתי להמשיך ולפעול ולהחריף את הצעדים לטיפול בתופעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים