ח"כ אלי כהן: "ראשי ערים לא רוצים לבנות דירות 3 חדרים"

כהן התארח בוועידת לשכת עורכי הדין באילת והציג את תיקון החוק שיזם, הדורש הגדלת מספר הדירות הנבנות ברשויות המקומיות - בדגש על דירות 3 חדרים ■ גם "חוק קבוצות הרכישה", שנוסח בעקבות פרשת ענבל אור, נידון ויקודם בתמיכת עורכי הדין

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"ראשי ערים לא רוצים לבנות בתחום שיפוטם דירות בנות שלושה חדרים כי הם טוענים שזוגות צעירים צורכים הרבה יותר משירותי העירייה. מי שמשלם את המחיר הם זוגות צעירים שמוצאים עצמם לוקחים משכנתאות גבוהות מאוד כדי לקנות דירה עם מספר חדרים הגבוה ממה שהם צריכים באמת", כך אמר יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, ח"כ אלי כהן (כולנו) בוועידת לשכת עורכי הדין באילת. זאת, על רקע החוק שהוא מקדם, לחיוב רשויות מקומיות להקים בשטחן דירות 3 חדרים.

צילום: יצחק הררי / דוברות

יוזמתו של כהן, יחד עם ח"כ דוד ביטן (הליכוד), נוגעת לתיקון לחוק התכנון והבנייה, שאמור לחייב רשויות מקומיות להגדיל ב-10% את מספר הדירות הנבנות בתחומן מעבר למספר הדירות שנקבע בתוכניות הבנייה התקפות, בהתאם לבקשת היזם, וזאת כהוראת שעה עד ל-2020. כל זאת, מותנה בהכללת דירות קטנות בפרוייקטים.

כהן מאשים את ראשי הרשויות בפיחות הניכר שנרשם בעשורים האחרונים בבניית דירות קטנות. לדבריו, "ראשי הרשויות טוענים שזוגות צעירים צורכים הרבה יותר משירותי העירייה".

עוד חוק שמקדם כהן, בגיבוי לשכת עורכי הדין הוא חוק קבוצות הרכישה, שנועד להפיק לקחים בעקבות התמוטטות הקבוצות של ענבל אור. החוק כולל אבטחת כספים של הרוכשים באמצעות חיוב המארגן להפקיד אותם אצל נאמן, חיוב הצגת "דוח אפס" שמאי, שיבהיר לחברי הקבוצה כמה תעלה הקמת הדירות שלהם, פיזור התמורה הכספית למארגן הקבוצה לאורך כל חיי הפרוייקט, כדי להבטיח את הליווי שלו לאורך כל הזמן ועוד.

כהן אמר כי "הצעת החוק החדשה בנושא קבוצות רכישה לא רק שלא תפחית את מספר קבוצות הרכישה אלא תוביל לקיומן של יותר ויותר קבוצות רכישה, מאחר והצעת החוק כוללת מנגנונים הגיוניים שנותנים בטחון למשתכן".

שופט בית המשפט המחוזי מרכז יעקב שיינמן בירך במושב על הצעת חוק "קבוצות רכישה", אך אמר כי צריך לחזק את נושא החבות של מארגן קבוצות הרכישה. "הוא מקבל את השכר הכי גבוה אבל לאורך התהליך כולו לא מוטלת עליו מספיק אחריות. לא על בעלי המקצוע, לא על מצגי שווא ובכלל, אילו כישורים יש לו להתמנות לתפקיד הזה? אני לא חושב שמתווך, למשל, יכול ליטול על עצמו תפקיד חשוב כזה. את הפינה הזו צריך לסגור בהצגת החוק הזו", הסביר.

ענבל אור ועורכי דינה בבית המשפט, היום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה