כחלון התנגד - אך התקנות שמגדילות 
את הסיכון לשחיתות בבנייה נכנסו לתוקף

לפי התקנות החדשות, תותר הטלת חיסיון על היתרי בנייה מטעמים של פגיעה בפרטיות, סוד מסחרי, ביטחון הציבור או ביטחון המדינה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
משה כחלון
משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

למרות התנגדות שר האוצר, משה כחלון, התקנות החדשות לרישוי בנייה פורסמו לפני כשבוע בקובץ התקנות, לאחר שנכנסו לתוקף ב-4 ביולי. לפני כחצי שנה הביע כחלון הסתייגותו מהן וכינה אותן "כר פורה לשחיתות", משום שהן מאפשרות להטיל חיסיון על היתרי בנייה שמנפיקה הרשות המקומית בשל אחת מהעילות הבאות: פגיעה בפרטיותו, קיומו של סוד מסחרי, טעמים של ביטחון הציבור או טעמים של ביטחון המדינה.

התקנות שאושרו באחרונה הן בעלות נוסח זהה לאלה שנפסלו על ידי שר האוצר, למעט שינוי קל אחד: בעוד בגרסה הקודמת ההחלטה על הטלת חיסיון היתה בידירשות הרישוי - גוף תכנוני זוטר שכולל את יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ואת מהנדס הוועדה המקומית - בתקנות שנחתמו ופורסמו כעת הועברה הסמכות לגוף שכולל את מהנדס הוועדה המקומית ואת היועץ המשפטי שלה.

באוצר מסבירים כי התקנות החדשות נועדו להגדיל משמעותית את השקיפות בתחום, מכיון שלראשונה הן מחייבות את הצגת כלל היתרי הבנייה באתר האינטרנט המקוון. אלא שלדברי גורמים באוצר, משנקבעה חובת הצגת ההיתרים, התריעו במשרד המשפטים כי עשויה להיות בכך פגיעה בעקרונות חוק ההגנה על הפרטיות - ודרשו בדיונים, אותם הוביל היועמ"ש עו"ד ארז קמיניץ, כי תתווסף האפשרות לדרוש הטלת חיסיון מצד בעלי ההיתר.

אלא שעצם האפשרות להטלת חיסיון על היתרי בנייה עלולה לשים לאל את המאמצים להגדלת השקיפות. על פי התקנות, כל בעל זכות במקרקעין שלגביהם התקבל היתר בנייה יוכל להגיש בקשה למנוע את הצגת ההיתר באופן פומבי, בגין אחת מארבע העילות האפשריות (עד כה, העילה היחידה שבגינה התאפשר חיסיון היא חשש לפגיעה בביטחון המדינה).

בקשה לחיסיון בגין אחת משלוש העילות החדשות — "ההיתר מגלה פרטים הפוגעים בפרטיותו של אדם"; "קיומו של סוד מסחרי"; או "טעמים של ביטחון הציבור" — תוגש ליועץ המשפטי ולמהנדס הוועדה המקומית, שיידרשו להחליט בנושא בתוך 15 יום. בקשה לחיסיון בגין פגיעה בביטחון המדינה תוגש למהנדס הוועדה ולמשרד הביטחון.

נוסח התקנות להטלת חיסיון נחשף ב–TheMarker בינואר, ביום שבו החליטה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בראשות אביגדור יצחקי, לאשרן. החלטת המועצה עוררה סערה בקרב אדריכלים ומתכננים, שטענו כי מדובר בצעד לא סביר שיפגע באופן חמור בשקיפות עבודת הוועדות המקומיות, ויאפשר אי־סדרים חמורים בתחום.

למחרת האישור פירסמה עמותת האדריכלים, הארגון היציג של העוסקים באדריכלות בישראל, הודעת גינוי שבה נכתב: "חברי עמותת האדריכלים נדהמים מהחלטת המועצה הארצית לאפשר לרשויות המקומית להטיל חיסיון על היתרי בנייה". בהודעה כינה הארגון את ההחלטה "הזויה".

מבקר חריף נוסף של ההחלטה היה השר כחלון, שאמר ל–TheMarker לאחר אישור התקנות: "לא נאפשר פגיעה בשקיפות ההליך התכנוני. כל מידע במגזר הציבורי צריך להיות שקוף ונגיש. חוסר שקיפות הוא כר פורה לשחיתות". על אף הדברים הנוקבים, אושרו התקנות כמעט כלשונן.

ההשלכה הבעייתית ביותר של התקנות החדשות נוגעת לתושבים המבקשים לקבל פרטים על פרויקטים הנבנים בסביבתם הקרובה, וצפויים להשפיע על חייהם. הטלת חיסיון על היתרי הבנייה תמנע מהתושבים לבדוק אם ההיתר שניתן לפרויקט אכן תואם את התוכנית המאושרת במקום, וכתוצאה מכך גם תחסום בפניהם את האפשרות לערער על הבנייה אם הם סבורים כי היא מתבצעת באופן לא־תקין או אושרה בניגוד לחוק.

לדברי ניר שלו מעמותת במקום שהתנגדה לתקנות החיסיון כבר בעת שעלו לדיון במועצה הארצית, "תקנות החיסיון שאושרו יאפשרו לכל גורם למנוע מהציבור את זכותו הבסיסית לעיין בהיתרי בנייה. זוהי פגיעה אנושה בשקיפות, שגם תחסום את הנגישות לוועדות הערר המחוזיות. כעת יוכלו בעלי היתרים בלתי חוקיים למנוע מנפגעים פוטנציאליים לפנות לוועדת הערר, שהרי אין אפשרות להגיש ערר בלי נגישות למסמכי ההיתר. מציאות זאת, שאותה יצר כחלון, עלולה להוביל למעשי שחיתות. הולילנד הבא הוא רק שאלה של זמן", הוסיף שלו.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "כיום, כשאדם רוצה לעיין בהיתר בנייה, עליו לפנות בבקשה לפי חוק חופש המידע. הליך זה מסורבל ובצדו עלות כספית ולוח זמנים ארוך. במטרה לשפר את המצב הקיים קבענו בתקנות כי חובה לפרסם את היתרי הבניה באתר האינטרנט, כך שיהיו גלויים לציבור. לאור זאת נתבקשנו על ידי משרד המשפטים, לאור חוק הגנת הפרטיות, להחריג את ההוראה הגורפת ולהקים מנגנון שיבחן בקשות לחסות פרטים בתוך היתר בנייה לצורך הגנה על פרטיות. בניגוד לנוסח המקורי של התקנות, כעת ההחלטה היא בידי גורמים מקצועיים של הוועדה המקומית: המהנדס והיועץ המשפטי".

ממשרד המשפטים נמסר התגובה: "לאחר דיונים והתייעצויות, ובהמשך לעמדה שהוגשה בעניין בביהמ"ש, סבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי) כי יש לקבוע חריגים מיוחדים לחובת הפרסום, וזאת בהינתן אינטרסים חיונים אחרים. כך, למשל, אין לפרסם פרטים בהיתר שעלולים לזהות דבר נכותו של אדם. כדי למנוע כל חשש הנוגע לטוהר המידות, החלטה על קיום החריג תתקבל לאחר חוו"ד יועמ"ש הרשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית