דירה בזול: היכן הסיכוי הגבוה ביותר לזכות בהגרלת "מחיר למשתכן"?

מנתוני משרד השיכון עולה כי תל אביב וירושלים מובילות במספר הנרשמים להגרלות מחיר למשתכן ברחבי המדינה ■ 60% מהנרשמים להגרלות מחיר למשתכן הם תושבי המרכז; 85% מתחת לגיל 40

רז סמולסקי
רז סמולסקי
רישום להגרלת מחיר למשתכן בעפולה
רישום להגרלת מחיר למשתכן בעפולהצילום: רמי שלוש
רז סמולסקי
רז סמולסקי

37 אלף משקי בית, בעיקר משפחות, הוציאו עד כה אישורי זכאות לדירות במחיר למשתכן. כ-3,000 מהם גרים בירושלים וכ-3,000 נוספים בתל אביב - כך עולה מנתונים שפירסם משרד הבינוי והשיכון. ככלל, צעירים תושבי המרכז מהווים חלק ניכר מהנרשמים להגרלות: בראשון לציון ובפתח תקוה נרשמו להגרלות כ-1,800 זכאים מכל עיר, ברמת גן נרשמו 1,280, ואילו בחיפה - העיר השלישית בגודלה בישראל - נרשמו רק 1,200 משתתפים, ככל הנראה משום שמחירי הדירות בעיר נמוכים משמעותית מאשר בערי המרכז.

הנתונים של משרד השיכון מתעדכנים על בסיס יומי ומספקים תמונת מצב לגבי זהות הנרשמים והזוכים, מספר אישורי הזכאות הניתנים בכל שבוע וסיכויי הזכייה בכל הגרלה. עד היום שווקו מכרזים לכ-15 אלף יחידות דיור במסגרת מחיר למשתכן, אבל רק בשלושה פרויקטים הוגרלו עד כה דירות: עפולה (238 דירות), לוד (376 דירות) וקרית מוצקין (636 דירות). בראש העין הוגרלו דירות במסגרת תוכנית מחיר מטרה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

ההרשמה לרוכשי הדירות נפתחה בשבוע האחרון של ינואר השנה, ומאז הוצאו 37 אלף אישורי זכאות - כ-1,500 אישורים בשבוע בממוצע. הפוטנציאל של מספר משקי הבית מחוסרי דירה אינו ידוע, אבל הוא מוערך במשרד השיכון ב-100–130 אלף משקי בית.

משרד השיכון הצהיר באחרונה כי עד סוף השנה ייערכו הגרלות לכ-15 אלף דירות, ועד סוף 2017 יוגרלו עוד 30 אלף דירות. רוב הדירות שיוקמו בתוכנית מחיר למשתכן נמצאות בפריפריה. בערים רבות כלל אין היצע של דירות מוזלות, וברוב הערים במרכז אין פרויקטים כאלה. תל אביב אינה כלולה בתוכנית, ומעט המגרשים שמשווקת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) בעיר נמכרים לכל המרבה במחיר. בין הפרויקטים שנמצאים באזורי הביקוש: ראשון לציון (כ-2,000 דירות בשתי שכונות), הרצליה (1,468 דירות, בשכונת גליל ים), ראש העין (כ-750 דירות), פרדסיה (250 דירות) ובית דגן (250 דירות).

מנתוני משרד השיכון עולה עוד כי 79% מהנרשמים להגרלות של מחיר למשתכן הם זוגות נשואים, כמעט 15% רווקים, מיעוט של 5.4% הם גרושים — והשאר הם זוגות ידועים בציבור ואלמנים. מבחינת חתך הגילאים, מדובר בעיקר באוכלוסייה צעירה: 50% הם בגיל 31–40, 35% מתחת לגיל 30, 11% בני 41–50 - והשאר מבוגרים יותר.

התפלגות הזכאים על פני ערים מראה שבירושלים ובתל אביב יש כ-3,000 זכאים, בראשון לציון ופתח תקוה כ-1,800, ברמת גן ובחיפה 1,280 ו-1,200 בהתאמה; בהרצליה נרשמו כ-1,100 זכאים, ואחריה רשימה של ערים עם מספר נמוך יותר של זכאים, ובהן ראש העין, חולון ואשקלון, וגם רעננה שבה נרשמו כ-550 זכאים.

בירושלים יוגרלו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן 506 דירות בשכונת רמת שלמה. בתל אביב, אף שלא צפויות בה כל הגרלות במסגרת התוכנית, נרשמו לתוכנית כמעט 3,000 זכאים תושבי העיר. ייתכן כי הנרשמים הם צעירים חסרי דירה שמעוניינים לרכוש דירה להשקעה ולהמשיך לגור בשכירות בתל אביב, אבל אפשר גם שמדובר בתל אביבים שרוצים לעזוב את העיר כדי לגור בדירה בבעלותם.

עוד הסבר אפשרי למספר הגדול של נרשמים להגרלות מתל אביב הוא גודל העיר. תל אביב וירושלים הן שתי הערים הגדולות בישראל מבחינת מספר התושבים, והגיוני שיהיה בהן מספר נרשמים גדול יחסית. ההסבר הזה נתמך בנתון שלפיו כל חמש הערים הגדולות - ירושלים, תל אביב, חיפה, ראשון לציון ופתח תקוה - נמצאות בין ששת המקומות הגבוהים מבחינת מספר אישורי הזכאות שהוצאו.

הסבר נוסף הוא שיעור הבעלות הנמוך יחסית על דירות בתל אביב: פחות מ-50% מתושבי העיר גרים בדירה בבעלותם, לעומת כ-67% בכל המדינה. כלומר, תל אביב היא לא רק מרובת תושבים, אלא גם מרובה בתושבים מחוסרי דירה - וזהו התנאי העיקרי לזכאות לדירה במחיר למשתכן.

ברעננה, לעומת זאת, מספר משקי הבית שהוציאו אישור זכאות לדירה במחיר למשתכן הוא הנמוך מבין 20 הערים שדורגו הראשונות - 545 זכאים. בעיר צפויה הגרלה ל–104 דירות, מתוכן 20% לבני המקום (תושב שמתגורר בעיר בשלוש השנים האחרונות או בארבע מתוך עשר השנים האחרונות) - כלומר, 21 דירות בלבד יוגרלו בין 545 זכאים מרעננה, ואם מספר הזכאים לא יגדל עד למועד ההגרלה, הסיכוי של מי שנרשם מרעננה לזכות בדירה מוזלת הוא 1 ל–28.

בהרצליה צפויה הגרלה מעניינת עוד יותר, של 1,468 דירות במחיר למשתכן - שמתוכן יוגרלו לבני המקום 20% - כלומר, 294 דירות. בהרצליה הוציאו 1,078 משקי בית אישור זכאות, והסיכוי שלהם לזכות בדירה גבוה מאוד יחסית - סיכוי של 1 ל–3.5, בהנחה שלא יהיו זכאים נוספים שיצטרפו להגרלה. ההגרלות ברעננה ובהרצליה עדיין לא נפתחו לציבור.

סיכוי של 1 ל-98 לזכות בהגרלה לדירה במחיר מטרה בראש העין

מבין ההגרלות שכבר נפתחו לציבור - בדימונה, בירוחם ובקרית מוצקין - סיכויי הזכייה הטובים ביותר נמצאים בירוחם, שבה למעשה, כל בן מקום שייגש להגרלה - יזכה. בהגרלה בירוחם יש יותר דירות שמיועדות לבני המקום (57 דירות) מאשר לזכאים שאינם בני המקום (37). סיכויי הזכייה של כלל המשתתפים בהגרלות בירוחם הם 1 ל-14.

בדימונה, סיכויי הזכייה לבני מקום הם 1 ל-8, ואילו סיכויי הזכייה של כלל המתמודדים הם 1 ל-31. בקרית מוצקין יוגרלו 116 דירות, ושם סיכויי הזכייה הם 1 ל-61, ואילו הסיכוי של בני המקום לזכות הוא 1 ל-18.

ההגרלה עם סיכויי הזכייה הקלושים ביותר היא על 94 יחידות דיור בראש העין, בפרויקט של תוכנית מחיר מטרה, שבה זכאים להשתתף גם משפרי דיור (משקי בית שיש בבעלותם דירה) - תנאי שמרחיב מאוד את מעגל הזכאים. ואכן, בראש העין נרשמו להגרלה זו כ–9,200 משקי בית. סיכויי הזכייה שלהם הם 1 ל-98, ואין שם מכסת דירות שמוקצה לבני המקום.

653 דירות כבר הוגרלו בראש העין, בארבעה פרויקטים שונים שנבנים במסגרת מחיר מטרה. בהגרלות אלה, שיעור גבוה מאוד של 95% ויותר מהזוכים הם חסרי דיור. זהו נתון מפתיע, שכן תוכנית מחיר מטרה מאפשרת רכישת דירות מוזלות גם למשפרי דיור. נוסף על כך, מדובר בתוכנית שיזם שר הבינוי הקודם, אורי אריאל, אשר אינה מקודמת על ידי הממשלה הנוכחית. היצע הדירות המוזלות למשפרי דיור מצומצם מאוד כיום, וניתן היה לצפות שהם יקפצו על ההזמנות - אבל לא כך הדבר. מבין הזוכים בהגרלות בראש העין, פחות מ-5% הם משפרי דיור.

מידע שנאסף לגבי הנתונים הדמוגרפיים של הנרשמים להגרלות הפתוחות בקרית מוצקין, ירוחם, ראש העין ודימונה, מראה כי בניגוד לחששות, מדובר באוכלוסייה צעירה. כמעט 80% מהמתמודדים הם נשואים, 14.7% הם רווקים ו-5.4% גרושים. כמחצית מהמתמודדים הם בני 31–40, כ-35% בני פחות מ-30, 11.2% הם בני 41–50, והשאר (כ-3%) הם בני 35 ויותר. הזכאים לדירה מוזלת, על פי תנאיה של תוכנית מחיר למשתכן, הם זוג נשוי בכל גיל ורווקים בני 35 ומעלה. מכאן, שכל הנרשמים להגרלות שהם בני 30 ומטה (35.3%) הם זוגות צעירים.

המשמעות של הפילוח היא שהמתמודדים במכרז אינם נמנים על האוכלוסיות החלשות, כמו מבוגרים חסרי דירה. מפלח האוכלוסייה הזה כלל אין נרשמים להגרלות של מחיר למשתכן - אולי בגלל שאין להם ההון העצמי הדרוש לרכישת דירה, אפילו אם היא דירה מוזלת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה