האוצר יוזם: רשויות מקומיות יחויבו לגבות מסי פיתוח אחידים בכל בנייה חדשה

מטרת החוק שמקודם על ידי האוצר היא ליצור אחידות בין הרשויות המקומיות, הגובות מסי פיתוח באופן שונה ■ ראש מטה הדיור: "אלפי דירות אינן נבנות כיום משום שהרשות המקומית אינה גובה מסי פיתוח"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חוק חדש שמקדם משרד האוצר מציע מהפכה באופן גביית היטלי הפיתוח על ידי הרשויות המקומיות. על פי הצעת החוק, כל רשות מקומית תהיה חייבת לגבות מסי פיתוח במסגרת הקמת שכונות מגורים חדשות, בהתאם להוראות שיקבע משרד האוצר, ועל פי "מחירון" שייקבע לעבודות השונות – כגון סלילת כבישים, ריצוף מדרכות, קביעת פנסי רחוב וכן הלאה.

לדברי אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור באוצר, צפוי חוק היטלי הפיתוח להסדיר את הכאוס השורר כיום בתחום, כאשר לכל רשות מקומית ישנם חוקי עזר שונים המחייבים היטלי פיתוח ברמות שונות, לעתים גבוהים מהעלות האמיתית של עבודות הפיתוח ולעתים נמוכים ממנה, כשבחלק מהרשויות היטלי פיתוח אינם נגבים כלל - דבר שמקשה מאד על קידום בנייה כלשהי בתחום הרשות.

אתר בנייה באשקלוןצילום: אילן אסייג

בעבר הטילו חלק מהרשויות את מלאכת הפיתוח על יזמי הבנייה עצמם, אולם פסק דין שניתן בבית המשפט העליון ב-2011 אסר על הסדרים מסוג זה (פס"ד "דירות יוקרה"). "המטרה היא ליצור הטילי פיתוח אחידים בכל רחבי מדינת ישראל, שמבוססים על אופי השטח שבו נעשה הפיתוח וההוצאות הכרוכות באזורים שכאלה", הסביר יצחקי.

לדבריו, יחידות דיור רבות אינן נבנות כיום משום שהרשות המקומית אינה מבצעת פיתוח מסיבות שונות, ולכך מבקש החוק לשים סוף. "החוק החדש יבטל את כל חוקי העזר של הרשויות השונות, יגדיל את הוודאות ליזמים וייצור אחידות", הבהיר יצחקי.

באוצר הסבירו כי מדובר בשינוי דרמטי במצב הקיים, שכן כיום רק בכ–20 רשויות ישנה חקיקת עזר המאפשרת גביית אגרות והיטלי פיתוח, בעוד שרשויות רבות כלל אינן גובות אותו - דבר אשר באופן טבעי מקשה מאוד על בנייה חדשה בתחומן. כעת, על פי החקיקה, יחוייבו הרשויות לגבות היטלים אלו, והם יהוו את המקור התקציבי לביצוע עבודות הסלילה, המים והביוב באתרי בנייה חדשה.

הצעת חוק מסוג זה אמורה היתה להתקבל בחוק ההסדרים שהוגש בצמוד לתקציב 2016-2015, אולם לבסוף הוצאה ממנו ברגע האחרון. כעת מקווים באוצר לקדם את הצעת החוק במסגרת חוק ההסדרים שיוגש בצמוד לתקציב המדינה הבא.

בשבועות הקרובים צפויים נציגי המשרד לשבת עם נציגי השלטון המקומי, על מנת לנסות ולהגיע עמם להסכמות לגבי גובה ההיטלים האחידים שייקבעו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה