עתירה נוספת נגד תוכנית מתחם אפולוניה: בעלי קרקעות שאדמתם תופקע דורשים זכויות בנייה

בעלי חלקות בין רשפון לכפר שמריהו, ששטחם יופקע לצורך הקמת מחלף שיחבר את כביש 2 לשכונת אפולוניה שמצפון להרצליה, טוענים שההפקעה נעשית ללא סמכות ומבקשים פיצוי

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

32 בעלי קרקעות בתחום המוניציפלי של המועצה האזורית חוף השרון, הגישו בשבוע שעבר עתירה מינהלית נגד הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ורשות הטבע והגנים.

בעתירה מבקשים בעלי קרקעות מבית המשפט להורות על ביטול תוכנית אפולוניה, כהגדרתה כתוכנית למתחמים מועדפים. זאת, על רקע כוונת המדינה להפקיע מהם קרקעות, לצורך הקמת מחלף שיחבר את כביש 2 לשכונה.

תוכנית מתחם אפולוניהצילום: שירן כרמל

תוכנית ותמ"ל אפולוניה, אושרה במארס השנה והיא נועדה להסדרת הבינוי והפיתוח של שכונת מגורים בת 2,700 יחידות דיור בצפון-מערב הרצליה, צפונית לשכונת נוף ים. חלק מהתוכנית היא הקמת מחלף שיחבר את השכונה לכביש החוף (כביש 2).

העותרים הם בעלי חלקות שכלולות בחלק הצפון־מזרחי של התוכנית, מעברו השני של כביש 2, בין מושב רשפון לכפר שמריהו, שהגישו בשבוע שעבר עתירה לבית המשפט המחוזי מחוז מרכז, באמצעות עוה"ד יובל גלאון ממשרד שביט בר־און גלאון צין יגור ושות' ועל ידי משרד עורכי הדין הראל, וסטשניידר ושות'.

לטענתם, החלקות שלהם מהוות שטח של 3.8% משטח התוכנית, והמדינה תפקיע אותן לצורך הקמת המחלף, תוך תשלום פיצויים מזערי, עקב ייעודה החקלאי של הקרקע. מכיוון שהותמ"ל מוסמכת לדון אך ורק בקרקעות מדינה - מדובר בהפקעה שנעשית בחוסר סמכות; מכיוון שהתוכניות שבהן מוסמכת הותמ"ל לדון הן רק של מתחמי מגורים, יש להכיר בשטחים המופקעים כשטחי מגורים.

בעלי הקרקעות מציעים בתביעה לפצותם ב-3.8% זכויות בנייה ממה שנקבע בתוכנית, מה שלטענתם לא היה פוגע ברווחיותה, הכדאיות לביצועה ולוחות הזמנים שמיועדים לה.

מדובר בעתירה שנייה שהוגשה בגין התוכנית. את התביעה הראשונה הגישו עמותת אדם טבע ודין ושישה תושבי הרצליה, במסגרת עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הם עתרו לביטול הפקדתה של התוכנית עקב בעיות של זיהומי הקרקע במקום וקשיי התחבורה העתידיים, עקב מימוש התוכנית.

ממינהל התכנון נמסר: "מדובר במחלף על כביש החוף שמלבד ייעודו ככניסה לשכונה המתוכננת, צפוי לשרת את באי הגן הלאומי אפולוניה הצפוי לגדול ולקלוט מאות אלפי מבקרים בשנה. כמו כן ישפר את הנגישות לשכונות צפון הרצליה, רשפון וכפר שמריהו. לכן סברה הוועדה במסגרת הפקדת התוכנית ושמיעת ההתנגדויות, כי כלי ההפקעה הוא הנכון לתוכנית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו