עסקה היסטורית: תל אביב רכשה את נמל תל אביב, נמל יפו ואת רצועת החוף

לפי ההסכם, המדינה תקבל את אחזקותיה של עיריית תל אביב בנתיבי איילון (50%) ו-600 מיליון שקל ■ העירייה צפויה לאחד את פעילות החברות אתרים, אוצר מפעלי ים והחברה לפיתוח יפו העתיקה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"איך אפשר להתקיים רק מסופי שבוע?" נמל תל אביב ביום חול
"איך אפשר להתקיים רק מסופי שבוע?" נמל תל אביב ביום חולצילום: אייל טואג
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

רשות החברות הממשלתיות ועיריית תל אביב חתמו היום (ד'), לפני זמן קצר, על עסקת הפרדת אחזקות אדירה בהיקפה, לאחר תהליך ממושך של משא ומתן וגיבוש הסכמים שארך שלוש שנים. על העסקה חתמו מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, ומנכ"ל עיריית תל אביב מנחם לייבה.

במסגרת ההסכם מכרה המדינה לעירייה את אחזקותיה בחברת אתרים (50%), המחזיקה ומנהלת אתרי בילוי לאורך רצועת החוף העירונית, וכן את אחזקותיה בחברת אוצר מפעלי ים (83%) המחזיקה ומנהלת את נמל תל אביב, ובחברה לפיתוח יפו העתיקה (50%). לאחר העברת הבעלות צפויה העירייה לאחד את פעילתן של שלוש חברות החוף תחת קורת גג אחת על מנת לצמצם את עלויות תפעולן.

במקביל, מכרה העירייה למדינה את אחזקותיה בחברת נתיבי איילון (50%) למדינה. כמו כן, הסדירו חברות אוצר מפעלי ים ואתרים מחלוקות ארוכות שנים הנסובות על חכירת מקרקעין מול רשות מקרקעי ישראל.

בגין הסדרים אלה תשלם העירייה 350 מיליון שקל לרשות מקרקעי ישראל, ו-243 מיליון שקל נוספים תשלם העירייה למדינה עבור מניות החברות שרכשה. כך שבסך הכל צפויה העסקה להכניס לקופת המדינה קרוב ל-600 מיליון שקל.

החברה היחידה שבה ימשיכו הצדדים להחזיק בבעלות משותפת של 50% לכל צד, היא חברת הדיור הציבורי "חלמיש" המנהלת מאגר של כ-2,000 דירות דיור ציבורי בתל אביב, וכן ממונה על שיקומה של שכונת כפר שלם בדרום-מזרח העיר.

חתימת ההסכם בין הצדדיםצילום: עיריית תל אביב-יפו

במסגרת ההסכם הוגדרו התנאים לרכישה עתידית של החברה על ידי אחד הצדדים, או פירוק החברה, לאחר שתחליט מועצת רשות מקרקעי ישראל אודות קריטריונים לפיצוי תושבי השכונה בגין פינויים במסגרת פרויקט התחדשות עירונית.

מרשות החברות הממשלתיות נמסר כי "מתווה ההסכם גובש בהתאם לעמדת המדינה והעירייה, ובהמשך לדו"ח מבקר המדינה לפיו על המדינה לנתק עצמה מטיפול בחברות אלו, שכן לא מתקיים ערך מוסף לניהולן תוך מעורבות ממשלתית. לאור העובדה כי מדובר במקרקעין ציבורי בתחומי החוף, בוצעה העסקה עם העירייה, גוף ציבורי הפועל לטובת הציבור ושיפור השירות בתחום זה. לצד זאת, הפיכתה של חברת נתיבי איילון לחברה בבעלות ממשלתית מלאה שתשמש כזרוע ביצוע של משרד התחבורה תאפשר התייעלות בפיתוח תשתיות התחבורה".

המהלך כולו יכניס לקופת המדינה כ-243 מיליון שקל בגין מניות החברות ועוד כ-350 מיליון שקל שיועברו לרשות מקרקעי ישראל בגין הסדרי המקרקעין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי