קריביים פינת אבן גבירול: למה להסתפק בחדר מקלחת יוקרתי במלון - כשאפשר גם בבית?

העלייה ברמת החיים מתפשטת לחדרי הרחצה, שנהפכים למעין חדרי ספא ■ החידושים החמים: מראה טבעי עם 
חדשנות טכנולוגית

לכתבת הנדל"ן שלי
חדר האמבטיה יכול להיות החדר הכי טכנולוגי בביתצילום: חכם כהנא ABB
נעה נבט
נעה נבט

לפני שנה סיימו אריאל וענת מולטיז לבנות את ביתם בהרצליה פיתוח. אחת מגולות הכותרות של הבית, שמשתרע על 400 מ"ר בנויים ועלות הקמתו הסתכמה ב–8 מיליון שקל, היא חדרי האמבטיה — חמישה במספר. "מבחינתנו, חדר האמבטיה הוא חלק משמעותי בבית, לא משהו צדדי", מסביר מולטיז את ההשקעה. "אנחנו מבלים שם כל יום, אז צריך לתת לו תשומת לב. רצינו שתהיה בחדרי האמבטיה אווירה נעימה, כמו בספא".

בני הזוג מולטיז התקינו בכל אחד מחדרי האמבטיה חימום תת רצפתי, ראשי טוש מפנקים, מאחזי יד, מתלי מגבות מחממים ועוד גאדג'טים שאמורים להפוך את הבילוי בהם לנעים יותר. "גם אנחנו וגם הילדים נהנים מזה", אומר מולטיז. "יש מישהו שלא יהנה מכל הפינוקים האלה?"

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

לא מדובר בגחמה אישית: בשנים האחרונות נהפכים חדרי האמבטיה מאזור פונקציונלי בלבד לחלל שמשמש להתרגעות והתרעננות. הם גדולים, מעוצבים ומושקעים יותר, הן מבחינת ההשקעה הכספית והן מבחינת האביזרים שמותקנים בהם. "חדר האמבטיה נהפך למובלעת לפנזטיות", אומרת הילית פרויד, מנהלת רשת חנויות חרש. "הישראלים שמרנים בבחירות שלהם, מחפשים דברים שכולם יאהבו ומתכננים את הבית בעיקר עבור האורחים. חדר האמבטיה, לעומת זאת, הוא מקום שבו אפשר להעז בעיצוב ולהתחדש לעתים קרובות יותר. סטטיסטית, הישראלים משפצים את החדר הזה הרבה יותר מאשר חדרים אחרים בבית".

ג'יימי הרננדורנה, מנהל השיווק של HeziBank, אומר כי המודל שהישראלים מכוונים אליו כשהם מתכננים את חדר האמבטיה הוא המלון או אתר הנופש שבו ביקרו בחופשתם האחרונה. "חופשה היא כבר לא מלה גסה, ואפשר לצאת אליה בעלויות נמוכות יחסית. אם פעם זאת היתה נחלתם של העשירונים העליונים, כיום כמעט כל בית בישראל יוצא לחופשות בארץ ובחו"ל. כשאנחנו חוזרים הביתה אנחנו רוצים להיזכר בחוויה בחדר המלון או בספא, שנהפכו להרבה יותר מפנקים. והמקום לעשות זאת הוא חדר האמבטיה הביתי".

רויטל הוד־ייני ואלונה יחיאלי, הבעלים של סטודיו לאדריכלות פנים ARococo, מצטרפות: "הישראלים חשופים הרבה יותר מבעבר למגזיני עיצוב ולאתרים בתחום, ורואים שם רעיונות מיוחדים לחדר האמבטיה. הם צופים ב'אח הגדול', ושם יש חדרי אמבטיה ענקיים ומושקעים, והם רוצים גם, אפילו ששטח הדירה שלהם מסתכם ב–100 מ"ר. על זה צריך להוסיף שאנחנו חיים במדינה חמה, ואנשים משתמשים הרבה במקלחת".

להיאבק ברטיבות

הניסיון להעתיק את הספא מהחופשה הוא רעיון יפה על הנייר, אבל רצוף באתגרים. "כשמתכננים בית פרטי, אפשר למקם את חדר האמבטיה כמעט בכל מקום שרוצים, אבל בבניין מגורים הנתונים מכתיבים את המיקום", אומרת האדריכלית זיוה גזית. "לפעמים אני מוגבלת, ולא יכולה למלא את כל רצונותיו של הלקוח, אבל משתדלים להוציא את המיטב מהנתונים".

צילום: עוזי פורת

הבעיה הראשונה נוגעת בדרך כלל לשטח. בדירות סטנדרטיות, בוודאי בבניינים ותיקים אך גם בפרויקטים קבלניים מהשנים האחרונות, לא מקדישים לחדר האמבטיה שטח רב. גזית אומרת כי יש דרכים להתמודד עם השטח המוגבל של החדר, למשל באמצעות אסלות קצרות מהרגיל ומכלי הדחה דקים שנכנסים לתוך הקיר.

אתגר ייחודי לדירות החדשות הוא שלעתים קרובות אין בחדרי האמבטיה חלונות, והאוורור תלוי בוונטה שמותקנת בהם. "בבניינים ישנים יש בדרך כלל חלונות בחדר האמבטיה, אבל בבניינים החדשים צריך לוודא שהוונטה מאווררת את החדר כמו שצריך כדי למנוע ריח רע ועובש", אומרת גזית.

פרט לוונטה חזקה, מומלץ לצבוע את החדר בצבע ייעודי שדוחה רטיבות, ואפשר גם להתקין מפוגג אדים במראה. דרך עקיפה להתמודד עם בעיית האוורור היא לתכנן מראש את מתלה המגבות — לכאורה פרט שולי, אך הוא עשוי להתגלות כקריטי. "זה נשמע איזוטרי, אבל אני מתעקשת עם הלקוחות שיקפידו על זה", אומרת פרויד. "לא תמיד מקדישים לזה מחשבה, לא משאירים מקום לתלייה של מגבות פרושות, וכך נוצר ריח לא נעים. אני מבקשת מהם בשלב ההתחלתי של התכנון להשאיר על הקיר שטח פנוי באורך 80 ס"מ לפחות, שעליו נוכל להתקין מוטות ארוכים ומדורגים לתליית המגבות. כיום אופנתי לשלב בחדר האמבטיה סולמות עץ שמשמשים לכך, וזה גם פריט עיצובי".

עד שנות ה–80, אומרת גזית, היה בבית הישראלי הממוצע חדר אמבטיה אחד. אלא שמאז השתנתה המגמה, וכיום נהוג לתכנן שלושה חדרים רטובים: חדר שירותים לאורחים, חדר אמבטיה לילדים וחדר אמבטיה ביחידת ההורים. גזית דווקא ממליצה במקרים מסוימים לוותר על שירותי האורחים, ולצרף אותם לחלל הכללי של הבית. "האורחים יכולים להשתמש בחדר האמבטיה של הילדים", היא אומרת. "אנחנו לא חיים עבור האורחים, הם באים מדי פעם, והשטחים האלה יקרים מאוד — שדרוג של חדר שירותים בדירת קבלן יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים, כולל החומרים ועלויות העבודה".

אחת ההחלטות הבסיסיות שיש לקבל לגבי חדר האמבטיה היא אם להתקין בו מקלחון או אמבטיה. לכל אחת מהאפשרויות יש יתרונות וחסרונות, וההחלטה צריכה להביא בחשבון את הסיטואציה בחיים: אנשים שמתכננים להקים משפחה או שיש להם ילדים יעדיפו לרוב להתקין אמבטיה, ואילו אנשים מבוגרים יותר שילדיהם עזבו את הבית יעדיפו מקלחון, וכך גם בני הגיל השלישי, מפני שאפשר להתקין בו ספסל ישיבה ומשום שאפשר לתכנן אותו כך שיתאים לכיסא גלגלים. אם מתקינים אמבטיה, בשנים האחרונות חזרו לאופנה אמבטיות פרי־סטנדינג, שמביאות ניחוח יוקרתי. אלה אמבטיות שמנותקות מהרצפה ומהקיר, אך פועלות ככל אמבטיה רגילה.

הטרנד: טבעי יותר

חדר האמבטיה יכול להיות החדר הכי טכנולוגי בביתצילום: חכם כהנא ABB

כמו בכל מקום בבית, גם בחדרי האמבטיה יש כמה טרנדים עיצוביים שולטים. בשנים האחרונות אפשר לזהות כמה טרנדים עיקריים, שלעתים משתלבים זה עם זה. "הטרנד השולט בחדרי האמבטיה, אבל לא רק, הוא האקולוגי", אומרת פרויד. "הרעיון הוא להכניס תחושה של ירוק, גם באמצעות צמחים חיים וגם באמצעות אריחים מצוירים. המגמה האקולוגית משתלבת מצוין עם טרנד החומרים הקרירים, כמו בטון. מנגד, אפשר לראות בחדרי האמבטיה חומרים חמים כמו עץ גולמי".

מור קרישר, מעצב המוצר של אבן קיסר, מזהה כמה טרנדים נוספים. "אנשים כיום מעדיפים לחפות את הקירות ואת הרצפה במשטחים גדולים יחסית, ולא באריחים קטנים", הוא אומר. "זה אמור להקל על הניקיון, אך גם מקנה מראה נקי יותר, מה שמשמעותי בחדר קטן יחסית. אם בעבר היו נוהגים לחפות את הרצפה באריחים מסוג אחד ואת הקירות בסוג אחר, כיום הרצפה מטפסת על הקירות — לפחות על שלושה מהם אם לא על כולם. אנחנו רואים שימוש נרחב בבטון ושילוב שלו עם עץ, שנכנס חזק לחדר האמבטיה. בעבר חששו לשלב עץ בחדרים הרטובים, כי זה היה יקר או לא פרקטי, אבל כיום החומרים עמידים יותר".

קרישר אומר כי הטרנד הטבעי בא לידי ביטוי גם בטקסטורות: "אנשים מחפשים את הקשר לאבן הטבעית, ולכן בוחרים משטחים שאפשר להרגיש בהם את הטקסטורה המקורית של החומר. הברזים, למשל, כבר לא מבריקים אלא בגימורי מט. האמבטיות כבר לא לבנות ופשוטות, אלא מגיעות בצבעי מתכת, פליז ונחושת. המגמה הזאת התחילה בברזים, עברה לאמבטיה ואני מקווה שזה יגיע גם לאסלה, שהיתה במשך שנים עשויה מקרמיקה לבנה ומשעממת".

ייתכן שזה מפתיע, אך חדר האמבטיה יכול להיות אחד המקומות הכי מתקדמים בבית מבחינה טכנולוגית. ראשי הטוש המוכרים עברו מהפכה: כבר לא מדובר ב"טלפון" הפשוט של פעם, אלא במוצרים מתוחכמים. יש בהם כאלה שמזרימים את המים כמו מפל או כמו גשם, אחרים שמנגנים מוסיקה וכאלה שמאירים.

צילום: גלעד רדט

"מותגים שהיו בהישג ידו של האלפיון העליון חילחלו למותגי הביניים", אומר הרננדורנה. "התחרות בשוק העולמי גרמה לירידת מחירים וגם לעליית האיכות. מושבי שטיפה (בידה), למשל, שבעבר עלו עשרות אלפי שקלים, נמכרים כעת בכמה אלפי שקלים. התגברות תרבות הספא בישראל, חלק ממגמה עולמית, והרצון להתפנק בבית, הביאו לפיתוחם של מוצרי ספא ביתיים כמו מקלחות שמספקות מערכות הידרו־תרפיות: אפשר לתכנת מראש את טמפרטות המים, את סוג הזרם וריחות מסוימים שמשוחררים במקביל למים".

יפה זה לא תמיד פרקטי

מי שלא מסוגל להתנתק בזמן המקלחת מהטלוויזיה או מיוטיוב, ישמח לגלות שהבית החכם מגיע גם לחדר האמבטיה בדמות מסכים מיוחדים ורמקולים עמידים למים. "הבית החכם אינו בשורה", אומר אלון לסקי, סמנכ"ל המכירות של חברת כהנא ABB. "הוא נוכח כמעט בכל בית בדרך זו או אחרת, בין אם זה רמקול או מסך משוכלל. המערכות המתוחכמות האלה נכנסות גם לחדר האמבטיה. אנשים רואים בחדר הזה מקום שמיועד לפינוק, משקיעים בו הרבה יותר כסף — ואז מבלים בו יותר זמן. כיום אפשר להתקין מראות שנהפכות למסך טלוויזיה, ואת הרמקולים מתקינים מאחוריהן, כך שהם יפיקו סאונד באיכות גבוהה. מגבירים את הווליום ומעבירים ערוץ בלחיצה על המראה, ואין צורך ביחידה נפרדת על הקיר. טווח המחירים הוא 10,000 עד 25 אלף שקל, וקהל היעד הוא אנשים מבוססים שאוהבים גאדג'טים".

למרות הגאדג'טים והאביזרים המפנקים, עלות השדרוג של חדר האמבטיה לא חייבת להיות בשמים. אם מקפידים על כמה כללים, אפשר לקבל חדר נאה גם בתקציב מוגבל. הוד־ייני ויחיאלי אומרות כי יש מוצרים בטווח מחירים רחב, וממליצות לבחור באביזר אחד או שניים שייתנו את הטון. "אפשר לבחור אריחים פשוטים, אבל להשקיע דווקא בשיש יקר או בברז מיוחד", הן אומרות. "מאחר שמדובר בחדר קטן, גם העלויות לא חייבות להיות מטורפות, כי אין צורך בכמות גדולה של אריחים".

"כשבוחרים אביזרים שמכניסים לרצפה או לקיר, כמו האינטרפוץ (ידית הברז באמבטיה) או מכל ההדחה, חשוב לבחור מוצרים באיכות טוב, גם בעלות גבוהה יחסית", אומרת גזית, "מפני שפירוק של אריחים ורצפה עולה הרבה כסף".

פרויד מזכירה שלמרות הרצון והאפשרות לצאת מהקופסה, חשוב להביא בחשבון שלחדר האמבטיה יש גם מטרה פונקציונלית. "החיים כתצוגת אופנה יפים בסרטים, אבל לא לגמרי אחוזים במציאות", היא אומרת. "ארונות פתוחים ואמבטיות פרי־סטנדינג, למשל, יפים מאוד אבל לא תמיד פרקטיים".

הרננדורנה מסכים: "חשוב לשים לב שהשילוב בין המעוצב, הפנטזיה והפרקטיות ילכו יד ביד. לפעמים אנחנו נכנסים למלכודת — רוצים משהו יפה שימלא את הפנטזיות שלנו ושוכחים שהוא צריך להיות פרקטי. חדר האמבטיה הוא חלל רטוב שצריך להתייבש וגם להיות אטום, הוא חייב להיות מואר היטב וצריך להכיל גם מקום אחסון לתמרוקים, תרופות ומגבות".

מה צופן העתיד לחדרי האמבטיה? קרישר חוזה שפרט לכניסה גוברת של מוצרי מדיה לתוכם, נראה דגש על סוגיית הקיימות. "כבר יש בשוק מוצרים שמיועדים לחסוך במים, ונראה התקדמות בתחום הזה", הוא אומר. "גם אם זה לא יהיה מחויב על פי התקן, למשל בדירות קבלן, אנשים יהיו מעוניינים להתקין אותם כדי לחסוך כסף על מים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"