נגד עמדת המינהל: הממשלה אישרה הצעת גלנט ודרעי להרחיב היישובים הכפריים בפריפריה

על פי ההצעה, תוקם ועדה חדשה, אשר תפעל במקביל למועצת מקרקעי ישראל, ותגבש המלצות להרחבת ההתיישבות הכפרית ■ בין הצעדים שיישקלו: תמריצים כספיים למושבים וקיבוצים שיסכימו לשיווק הרחבות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הממשלה אישרה הבוקר (א') פה אחד את הצעת ההחלטה "ביסוס ההתיישבות הכפרית וקידום שיווקי הקרקע בתחומה", שהגישו שר השיכון יואב גלנט ושר הפנים (בכובעו כשר לפיתוח הנגב והגליל) אריה דרעי. על פי ההחלטה, תפעל הממשלה לעידוד שיווקי קרקעות מדינה במרחב הכפרי תוך מתן דגש לביסוסם של היישובים הכפריים בנגב ובגליל.

"מטרת ההחלטה להגדיל את האוכלוסייה הכפרית ביישובים קיימים בנגב ובגליל, בעשור הקרוב, נובעת מהצורך לבסס אחיזה בחבלי ארץ אלה, לאור החשיבות בפיתוח החקלאות ושמירה על הקרקע בשל היבטים בטחוניים וציוניים", נכתב בהצעת ההחלטה.

יואב גלנט

על פי ההצעה, ימנה שר השיכון ועדת היגוי. לוועדה יש שלוש מטרות מרכזיות: "ביסוס והעצמת ההתיישבות הכפרית בעיקר בנגב ובגליל, ומימוש תפקידם ההיסטורי הקשור בשמירה על גבולות המדינה", "הגדלת היצע הדיור במגזר הכפר תוך הפחתת הביקושים במרכז" - ו"יצירת פתרונות דיור בטווח רחב של מחירים".

האמצעים שאותם תבחן הוועדה על מנת לממש את היעדים הללו הם מתן תמריץ ליישובים הכפריים בנגב והגליל. התמריצים שייבחנו הם מתן מענק כספי, שיקום תשתיות או שיפוץ מוסדות ציבור ליישובים שיסכימו לשווק קרקעות למגורים בתחומם. אמצעי נוסף הוא מתן קדמי מימון להשלמת עבודות פיתוח קודם לשיווק המגרשים, ככלי לעידוד הביקושים באזורים אלה.

עוד תבחן הוועדה הרחבה של מודל "בתי האגודה" - תוכנית שהופעלה עד כה באופן מצומצם ביישובים הכפריים בנגב ובגליל ובעוטף עזה, במסגרתה נקלטים זוגות צעירים במגורי שכירות, תוך שדמי השכירות המשולמים על ידם נאגרים ומהווים חלק מההון העצמי המשולם עם רכישת הבית. עוד צפויה הוועדה לבחון קידום של דיור להשכרה בהתיישבות הכפרית.

הוועדה תכלול עשרה חברים - כולם נציגי ממשלה ויחידות סמך - ובראשה יכהנו שני יושבי ראש משותפים: מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אשל ארמוני, ומנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל, סיגל שאלתיאל הלוי. עוד ישבו בוועדה נציגים מטעם משרדי האוצר, הפנים, החקלאות, רשות מקרקעי ישראל, מינהל התכנון ורשם האגודות השיתופיות. כמו כן, ימונו חמישה משקיפים לוועדה, בהם שני ראשי מועצות אזוריות מהנגב ושני ראשי מועצות אזוריות מהגליל.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, ברך על אישור ההחלטה ואמר כי "ההצעה מהווה צעד נוסף לחיזוק הנגב והגליל, וביסוס ההתיישבות הכפרית באזור. האחיזה בקרקע והמרכיב הכפרי הכרחיים למפעל ההתיישבות הציוני".

קרב סמכויות מול רשות מקרקעי ישראל

לישיבת הממשלה קדם קרב סמכויות בין משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל, שהתפתח סביב הצעת ההחלטה. על פי חוות דעת משפטית שהוציא היועץ המשפטי לרמ"י, עו"ד יעקב קוינט, המנגנון שמתכוון גלנט להקים אינו חוקי.

בחוות הדעת מנה קווינט מספר נימוקים לכך. המרכזי שבהם הוא שעל פי ההצעה יוסמך הפורום המדובר לנהל מדיניות מקרקעין - סמכות השמורה על פי החוק למועצת מקרקעי ישראל, שבראשה עומד שר האוצר משה כחלון, ולה בלבד: "לא ברור מדוע נחוץ להקים ועדת היגוי בהרכב של 19 חברים לצורך גיבוש מדיניות בנושאים אשר מוסדרים כיום במסגרת החלטות מועצת מקרקעי ישראל, חלקם על סדר יומה של המועצה הקרובה", כתב היועץ המשפטי של רמ"י.

על כך השיב היועץ המשפטי של משרד השיכון, עו"ד אלעזר במברגר כי "הטענה כי הממשלה מנועה מלהקים צוות ומלגבש מדיניות כמוצע בהצעת ההחלטה הינה עמדה משפטית מרחיקת לכת אשר קבלתה תצמצם את מרחב פעילות הממשלה". עוד ציין במברגר כי במידת הצורך, ככל שמדובר יהיה בצורך לאשר המלצות הקשורות בהקצאת קרקעות, יובאו ההמלצות בפני מועצת מקרקעי ישראל לאישורה.

כזכור, כבר בסוף 2015 החל גלנט לדחוף להגדלת מספרם של היישובים הכפריים בנגב, והורה לתכנן חמישה יישובים חדשים של בנייה צמודת קרקע בנגב, חלקם בצמידות ובקרבת יישובים קיימים כגן אופקים וערד. הצעד עורר התנגדות גדולה בקרב מספר משרדי ממשלה, בהם משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה, אך אושר לבסוף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר