הוועדה להחלשת אופקים וכרמיאל

קהל היעד של שכונות הווילות החדשות שייבנו בשולי הקיבוצים והמושבים יישאר כפי שהיה עד כה - בני הקיבוצים והמושבים עצמם

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לצד פירוט התפקידים והסמכויות של הוועדה החדשה שימנה שר הבינוי והשיכון במטרה לעודד את ההתיישבות הכפרית בפריפריה, כדאי היה לציין בהחלטה שאישרה אתמול הממשלה גם את הדברים שהוועדה לא תוכל לעשות: היא לא תוכל לגרום לאף משק בית ממרכז לעבור לפריפריה. עם מגוון דל של אזורי תעסוקה, ומערכות הסעת המונים המפגרות בכמה עשורים אחרי הנעשה ברוב מדינות המערב - אף אדם שמקור פרנסתו בגוש דן לא יחליט לפתע על מעבר לגליל או לנגב רק בשל ההיצע המתרחב של הבתים צמודי הקרקע באותו אזור.

האם היישובים והשכונות הכפריות החדשות יוותרו ללא ביקוש? חס ושלום. קהל היעד של שכונות הווילות החדשות שייבנו בשולי הקיבוצים והמושבים יישאר כפי שהיה עד כה — בני הקיבוצים והמושבים עצמם, לצד בני מעמד הביניים של באר שבע, נהריה, אופקים, שלומי, כרמיאל ושאר הרשויות העירוניות של הנגב והגליל. ומי יישאר בבאר שבע, אופקים, וכרמיאל? אתם יודעים את התשובה.

יואב גלנט

מה שמרגיז בסיפור הזה, הוא שגם שר השיכון יואב גלנט ואנשי משרדו יודעים את העובדות האלה. הדבר הוסבר להם חזור והסבר לפני כחצי שנה, אז החליט השר לקדם תוכניות לחמישה יישובים קהילתיים חדשים בנגב, שאחד מהם שכן ממש על הגבול — לא על גבול מצרים, למקרה שתהיתם, אלא על גבול העיר אופקים.

אך נכון לעכשיו לא נראה שכל זה מפריע למישהו במשרד השיכון. מה שהיה הוא שיהיה — ערי הפיתוח בפריפריה ימשיכו לירוק דם כדי לנסות לשמר או להחזיר אליהן אוכלוסייה איכותית שתקדם את העיר, והממשלה תמשיך להקים בסמוך להן יישובים קהילתיים אליטיסטיים שישתו מהן בצמא את האוכלוסייה המשכילה והמכניסה יותר, לשם יצירת גטאות של בני מעמד בינוני־גבוה. כל זאת, כפי שקובעת ההחלטה, בסבסוד המדינה.

הדבר המשעשע הוא ששותפו של גלנט למהלך הוא לא אחר מהשר אריה דרעי — שכבר הכתיר עצמו כנציגם של "השקופים". מה לו ולהרחבת הקיבוצים והמושבים בשכונות חדשות? הוא הרי אמור לייצג את כל אלה שלא מתעתדים להגר אליהן; את התושבים שייוותרו מאחור בשדרות ובמגדל העמק, ללא סבסוד ממשלתי לחידוש התשתיות המשרתות אותם; את הישראלים שגם אם יגישו מועמדות לרכישת מגרש — יש סיכוי טוב שיידחו על ידי ועדת הקבלה. כל אלה אינם קיימים בהחלטת הממשלה שאושרה אתמול. הם אינם שותפים ל"שיקולים הביטחוניים והציוניים" שבשמם אושרה ההחלטה פה אחד.

בכל האמור לעיל אין כדי לשלול לחלוטין את הצורך בהקמתן של שכונות הרחבה חדשות ביישובים הכפריים בפריפריה — אך יישומה של מדיניות כזו, בחבל ארץ עני במשאבים ובאוכלוסייה, ובסמוך ליישובים אשר בעצמם זקוקים לתמיכה ממשלתית נרחבת ככל האפשר — צריך להיעשות תוך נקיטת צעדים משלימים שיבטיחו כי לפחות חלק מאוכלוסיית היישובים החדשים יגיע מאזורי הביקוש של מרכז הארץ, וכי היעד המוצהר של התוכנית — פיזור אוכלוסייה שיפחית את רמת הביקושים במרכז הארץ — אכן ימומש.

הקו שמוביל גלנט נעדר כמעט לחלוטין דיון ציבורי, אף שלכולם ברור כי מדובר במדיניות מזיקה למגזר העירוני בפריפריה. בעוד ששתיקתן של הרשויות המקומיות המוחלשות של הפריפריה מובנת בהחלט — אף אחת מהן אינה מעוניינת להסתבך עם שר השיכון — הרי ששתיקתו של ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', מובנת הרבה פחות. בעיקר לא ברור היכן נמצא הארגון היציג של השלטון המקומי העירוני בישראל, הלא הוא מרכז השלטון המקומי, בראשות ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס. בשני המקרים מדובר בדמויות הידועות כמקושרות היטב לגורמים שונים בצמרת השלטון.

יש לקוות כי שיקולים פוליטיים כאלה ואחרים לא גרמו לביבס ולדנילוביץ' להיאלם דום נוכח תוכניות שאמורות היו להציבם בעימות חזיתי מול הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"