נתניה: התדמית שודרגה, המגדלים הוקמו - והמחירים לא ייעצרו בקרוב

קצב הבנייה בנתניה הואט בשנה האחרונה, אך בעיר יש תוכניות ל–12 אלף דירות נוספות ■ תושבי החוץ עוברים מהחוף לקרית השרון במזרח

אצטדיון נתניה וקו הרקיע של נתניה
צילום: עופר וקנין
רז סמולסקי
רז סמולסקי
רז סמולסקי
רז סמולסקי

היתרון הגדול שממנו נהנית נתניה על פני ערים אחרות שנמצאות במעמד דומה של בנייה אינטנסיבית, הוא הגיוון: שכונת נת/600 (במערב העיר) וקו החוף מושכים תושבי חוץ; עיר ימים (בדרום מערב) עוררה התלהבות בקרב מעמד הביניים־גבוה והגבוה; אגמים (סמוכה למרכז) מושכת בעיקר את מעמד הביניים, ואילו קרית השרון (במזרח) משמשת אטרקציה למשפרי דיור צעירים.

כמו במקומות אחרים, הפרויקטים החדשים הם המבוקשים ביותר בנתניה, בעוד שדירות ישנות במרכזה סובלות לעתים מחוסר ביקוש. כך, עיקר העניין הנדל"ני מתמצא בשכונות עיר ימים, נת/600, אגמים וקרית השרון.

לפני שבועיים נחתם הסכם גג בין העירייה למשרד האוצר לבנייה של 12 אלף יחידות דיור. משרד האוצר הבטיח להשקיע בעיר 800 מיליון שקל לטובת פיתוח וביצוע תשתיות־על (כמו מחלפים וכבישים) ותשתיות צמודות קרקע (כמו מוסדות חינוך, תרבות, מעונות יום, בתי כנסת ומקוואות). בתמורה התחייבה העירייה לקדם תוכניות והיתרי בנייה ל–12 אלף דירות בכמה שכונות חדשות: חזית הים הדרומית — נת/620 (לשעבר המזבלה); אגם 3, עין התכלת, מתחם הבננה, דרום קרית השרון, מתחם חבצלת ועוד.

צילום: TheMarker

התוכניות העתידיות לא צפויות להתממש בשנים הקרובות, ולכן לא צפוי להירשם גידול רב בהיצע הדיור. ב–2011 הגיעה נתניה לשיא של כ–2,000 יחידות דיור שבנייתן התחילה, ומאז 2012 נבנות בעיר 1,270 יחידות בממוצע מדי שנה.

בשנים האחרונות חלו תמורות בשוק, הנובעים משינויים במחירים ובדפוסי הרכישה. תושבי החוץ, למשל, אמנם נוכחים בקו החוף, אבל פחות מבעבר. דווקא בצד המזרחי, בקרית השרון, נהפכים תושבי החוץ לפלח שוק גדול, ומנצלים את התמחור הנוח יותר מזה שבקו החוף.

קרית השרון היתה במקור, במחצית הראשונה של העשור הקודם, מוקד משיכה זול לזוגות צעירים, אך בשנים האחרונות היא יקרה להם מדי. בשל המחירים הגבוהים, התחילה באחרונה גם תנועה של משפרי דיור מהשכונה ליישובים כפריים וזולים יותר בשרון. פרויקטים חדשים כמעט שאין בקרית השרון, ורוב העסקות הן בשוק היד השנייה. דירות 4 חדרים עולות 1.6–1.8, לעומת 1.55 מיליון שקל לפני שנה; ודירות 5 חדרים נמכרות ב–1.9–2.3 מיליון שקל, לעומת 1.7–1.9 מיליון שקל.

פנטהאוסים ודופלקסים בקרית השרון נמכרים ב–2.3–2.7 מיליון שקל, ולעתים אפילו קרוב לרף ה–3 מיליון שקל לדירות גדולות יותר. הקוטג'ים מבוקשים גם הם, והמחירים מגיע ל–3.1–3.6 מיליון שקל לקוטג' טיפוסי של 260–300 מ"ר בנוי.

מתחם איקאה רמת פולגצילום: עופר וקנין

פערי מחיר גדולים בקו החוף

אגמים היא שכונה שבנייתה התחילה לפני כחמש שנים, והיא סבלה מתדמית בעייתית והיעדר ביקוש. ואולם בשנה האחרונה חלה תפנית חיובית, לאחר שרוכשים הבינו כי היא קרובה יחסית לחוף הים ולשמורת הטבע ופארק השלולית, ובצדה המערבי מוקמים פרויקטים במחירים גבוהים. דירות 4 חדרים נמכרות במקום ב–1.75–1.8 מיליון שקל, ו–5 חדרים - ב–2 מיליון שקל.

קו החוף של שדרות ניצה בצפון נחשב ליוקרתי, אם כי בשנים האחרונות חלק מהביקוש מוסת לשכונות הדרומיות יותר, כמו נת/600 ועיר ימים. שדרות ניצה מבוקשת על ידי הציבור האנגלוסקסי ותושבי חוץ צרפתים, אך בשנה האחרונה היתה רגיעה בהיסטריית העסקות שלהם.

השונות בנכסים לאורך קו החוף גבוהה, ולצד בניינים ישנים יש גם מגדלים חדשים. כך, דירות 4 חדרים נמכרות ב–2–3.1 מיליון שקל והמחירים של דירות 5 חדרים נעים בטווח של 2.5–3 מיליון שקל.

דרומה משדרות ניצה נמצאת נת/600 — שכונה חדשה של רבי קומות ומעט בתים צמודי קרקע, שרובה מאוכלסת. מה שמפתיע הוא שבשכונה יש רוכשים ישראלים רבים באופן יחסי. המחירים שמרו על יציבות בשנה האחרונה, מאחר שעדיין יש בנייה חדשה והפרויקטים לא מכורים לגמרי, אבל כשהמלאי יסתיים המחירים צפויים לעלות.

דירות 4 חדרים בנת/600 נמכרות ב–2.2–3 מיליון שקל ודירות בקו ראשון לים מתומחרות גם ב–3.5 מיליון שקל. מחירן של דירות 5 חדרים נמכרות בממוצע של 2 מיליון שקל, ושווי הדירות הקרובות לים מגיע אפילו ל–5 מיליון שקל. בית פרטי טיפוסי משתרע על 250 מ"ר בנויים על מגרש של 220–250 מ"ר — ונמכר עבור 7–8 מיליון שקל.

בשנה החולפת לא היו עסקות אולטרה יקרות בשכונה, שבתים פרטיים בה כבר הגיעו בעבר למחירים של 25 מיליון שקל. בעסקות אלה מדובר בבתים שבנויים על דונם ובשטח בנוי של 450 מ"ר.

צילום: מוטי מילרוד

דרומה משם ממוקמת עיר ימים — שכונת המגדלים שהוקמה בחמש השנים האחרונות. אכלוס השכונה כבר החל, וכיום יש היצע של דירות גם מקבלנים וגם מיד שנייה. הביקוש מגיע ממשפרי דיור משכונות אחרות בנתניה, וגם משפחות צעירות ואנשים מבוגרים שמכרו בתים בהרצליה, ברעננה, בתל אביב ובכפר סבא. דירות 5 חדרים בשכונה נמכרות ב–2.4–3 מיליון שקל, ו–4 חדרים ב–2.3–2.5 מיליון שקל.

רמת פולג היא השכונה הדרומית, שבמשך שנים היתה היוקרתית ביותר בנתניה, אלא שמאז שנבנו השכונות החדשות ירדה קרנה. דירות 4 חדרים בשכונה נמכרות ב–1.7–2 מיליון שקל, ואלה של 5 חדרים — ב–1.8–2.2.

השורה התחתונה: המחירים ימשיכו לעלות עד 5% בשנה הקרובה

המקורות לנתונים: ענת ריזנברג, זכיינית אנגלו סכסון בנתניה; בר אבדיאב, זכיין של שלושה סניפי רימקס בנתניה; חיים מכלוף, זכיין של רימקס סילבר קרית השרון; איציק פרץ, בעלי תיווך הום פור לייף; רשות המסים; הלמ"ס; ואתר מדלן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"