האוצר מתקפל בפני הבנקים: יחייב קבלנים שזכו במחיר למשתכן לפנות לליווי בנקאי

בעקבות סירוב הבנקים הגדולים להעניק משכנתאות לרוכשים בתוכנית מחיר למשתכן, צפוי האוצר לדרוש מהקבלנים שזכו במכרזי הבנייה להעמיד ערבות בנקאית לרוכשים ■ יזמים שזכו בשני מכרזים בעפולה מתנגדים: "צעד שייקר ויסרבל את הפרויקט"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

משרד האוצר צפוי לפנות בימים הקרובים לכל הקבלנים שזכו עד כה במכרזי מחיר למשתכן ולדרוש מהם כי לכל רוכשי הדירות במסגרת המכרז תינתן ערבות חוק מכר באמצעות ליווי בנקאי. כמו כן, משרד האוצר צפוי לצרף דרישה זו לכל מכרזי מחיר למשתכן המצויים כעת "באוויר" ולכל מכרזי מחיר למשתכן שיפורסמו בעתיד.

זאת, על רקע סירובם של חלק מהבנקים הגדולים למשכנתאות להעניק משכנתאות לזוכים בהגרלות הראשונות לרכישת דירות מוזלות במסגרת היוזמה בעפולה, כפי שנחשף בשבוע שעבר. משיחות עם מקורות במערכת הבנקאות עולה כי הנימוק המרכזי לסירוב הוא היעדר ליווי בנקאי לשני הפרויקטים הראשונים שייבנו בעפולה, לצד אי־אמון של הבנקים בחוסנם הכלכלי של הפרויקטים ושל החברות המבצעות אותן - חברת דורם וחברת א.נ - שתיהן חברות בנייה קטנות ומקומיות מעפולה.

צילום: רון אלון

כיום קובע חוק המכר כמה מנגנונים שמטרתם להגן על כספם של רוכשי דירות מקבלנים במקרים שבהם הפרויקט אינו יוצא לפועל או נתקע מסיבות שונות, כמו פשיטת רגל של הקבלן. שני המנגנונים המקובלים והנפוצים ביותר הם העמדת ערבות בנקאית מצד היזם, המאפשרת לרוכשים לקבל את כספם בחזרה במקרה של הפסקת הפרויקט; ורישום הערת אזהרה לטובת הרוכש, שלפיו גובה היזם את כספי הבנייה לפי נקודות תשלום קבועות מראש, ובכל מקרה שבו חלה הסתבכות מהסוג המתואר יוכל הרוכש לתפוס חזקה בנכס כנושה מובטח ולהשלים את הבנייה בעצמו.

בעוד יזמי שני הפרויקטים הראשונים בעפולה מעניקים לזוכים הגנה באמצעות הערת אזהרה, בבנקים למשכנתאות טוענים כי מאחר שמדובר בחברות קטנות ולא מוכרות, צורת הגנה זו אינה מספקת ואינה בטוחה מבחינתם כמו העמדת ערבות בנקאית. לכן אין בכוונתם להעניק משכתנא לרוכשים בפרויקטים אלה.

סגירת חשבונות 
עם שר האוצר

מקורות במשרד האוצר האשימו בימים האחרונים את הבנקים בהתנהלות שאינה עניינית, ואף העלו השערות לגבי סגירת חשבונות עם שר האוצר, משה כחלון, בעקבות חוק הגבלת שכר הבכירים. גם יו"ר ועדת הרפורמות ממפלגתו של כחלון, ח"כ אלי כהן, רמז למניעים לא כשרים בהתנהלות הבנקים, ואמר כי הוא "מקווה שאין מניעים נסתרים מאחורי ההחלטה של הבנקים. כל הקבלנים שזכו במסגרת מחיר למשתכן נדרשו לעמוד באמות מידה מקצועיות, והעמידו את הערבויות הנדרשות לביצוע".

עם זאת, כעת נראה כי במסגרת המדיניות החדשה, שלפיה יחויבו הקבלנים זוכי מחיר למשתכן להעמיד ערבות בנקאית לצורך הבטחת ההשקעה של רוכשי הדירות, מקבל משרד האוצר את דרישת הבנקים. באוצר מודעים לכך שמדובר בדרישה המוצגת בדיעבד כלפי הקבלנים שכבר זכו בעשרות המתחמים ששווקו עד כה במסגרת מחיר למשתכן. לכן לדברי מקורות באוצר, קיימת נכונות לפצותם בגין ההוצאות הנוספות שעשויות להיגרם להם.

ייתכן שבכך אכן יצליח משרד האוצר לפתור את מכשול סירובם של הבנקים להעניק משכנתאות, אלא שכעת הוא צפוי להיתקל במכשול חדש - התנגדות חריפה מצד היזמים שזכו במכרז לפי תנאיו המקוריים, שצפויים להתנגד להחלת הדרישה לליווי בנקאי לפרויקט בדיעבד. בשיחה עם TheMarker אמר בעלי חברת דורם, דודו אוחיון, הבונה בעפולה 167 דירות, כי בכוונתו להתנגד נחרצות לדרישת האוצר. כאמור, אוחיון מעניק לרוכשים בפרויקט הגנה באמצעות רישום הערת אזהרה על שמם, ולדבריו הדרישה כי יעמיד לטובתם ערבות בנקאית צפויה להביא לייקור של עלויות בניית הפרויקט בכ–25 אלף שקל לכל דירה.

"זו רק אחת המשמעויות של צעד כזה", מוסיף אוחיון. "יש לכך משמעויות רבות נוספות, בהן דרישות מצד הבנק להצגת הון עצמי, סרבול הליך העבודה, חילוץ רווחים מאוחר יותר ועוד". לדבריו, אין בכוונתו לקבל ליווי בנקאי לפרויקט, ובכל מקרה מצליחים כיום רוכשי הפרויקט לקבל ליווי בנקאי מבנק הפועלים, בעוד בנק לאומי הוא המתנגד העיקרי למתן ליווי לפרויקט. "יש פה מאבק אינטרסים גדול מאוד, כשחלק מהבנקים מנסים באופן ברור לחבל ביוזמת מחיר למשתכן ובהורדת מחירי הדיור. מה שחשוב לרוכשי הדירות בפרויקט זה לראות אותי עולה על הקרקע ומוסר להם דירה ביד בתוך שנה וחצי, וזה מה שהולך לקרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית