ענבל אור - תמונת מצב: כך נראים הפרויקטים הבעייתיים והאם הרוכשים יקבלו דירה או כסף

כל אחד מהפרויקטים של אור סבוך בבעיות משפטיות סדרתיות: דירות שנמכרו יותר מפעם אחת, ומצעד של רוכשי דירות שביטלו עסקות - והצ'קים שקיבלו עבור הביטול לא כובדו

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

עשרה פרויקטים פעילים של חברות שונות בשליטת ענבל אור נמצאים כיום בתהליך שיווק ותכנון. כל אחד מהפרויקטים סבוך בבעיות משפטיות סדרתיות: מצעד של רוכשי דירות שביטלו עסקות והצ'קים שקיבלו עבור הביטול לא כובדו, דירות שנמכרו יותר מפעם אחת, דירות של רוכשים שביטלו עסקות ונמכרו שוב, אך הערת אזהרה על שמם לא נמחקה מהטאבו.

ברוב הפרויקטים אור מחזיקה בעצמה בזכויות לדירה או יותר, ולכן הקבוצות לא יכולות להמשיך להתנהל באופן עצמאי. בעיקר ישנן בעיות עם פרויקטים שבהם נמכרו מספר רק יותר של דירות מאושר בתב"ע. בפרויקט אחד נמכרו דירות לפני שאפילו נחתם חוזה עם בעלי הקרקע למכירתה לאור.

סגן נשיאת בית המשט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, שיתף היום (ג') בהתלבטות שלו אם למנות מפרק לכל אחד מהפרויקטים או מפרק אחד לכולם. מה שוודאי בהחלטה של אורנשטיין הוא שחברת אור סיטי לא תוכל להשלים את הפרויקטים ויש צורך במינוי מפרק. השופט החליט באופן זמני למנות את עו"ד איתן ארז למפרק של כל הפרויקטים, ובהמשך תיבחן החלטה זו על פי המידע שיגיע לידיו של המפרק.

גורל קבוצות הרכישה תלוי בהמלצות שיגיש ארז ובהחלטות של בית המשפט בחודשים הקרובים. חלקן ביקשו להיפרד מהחברה, ולהמשיך להתקדם עצמאית או למכור את הקרקע. מה שברור - רוב הרוכשים יפסידו כספים ויצטרכו להשקיע כספים נוספים כדי לפתור את התסבוכת.

אחד התפקידים של ארז יהיה לחקור את המצב של כל פרויקט ולגבי תמונה מדויקת לגבי התשלומים על הקרקע, התחייבויות וכספים ששולמו על ידי רוכשים. אולם כבר מהדו"ח הראשוני של ארז, הבקשות שהגישו הרוכשים לבית המשפט והדיונים אפשר לצייר תמונה מלאה של הבעיות.

אור בשדרה – רמת גן: חוב של 15 מיליון שקל לבעלי הקרקע

שני הפרויקטים העיקריים, הגדולים והבעייתים נמצאים של אור ברחוב ז'בוטינסקי ובשדרות הילד (פרויקט אור בשדרה) ברמת גן. פרויקט אור בשדרה ברמת גן הוא מגדל מתוכנן של 90 יח"ד ושטחי מסחר. הנאמן תיאר אותו בדו"ח כ"עמוס לעייפה בבעיות משפטיות".

שדרות הילד 3-1, רמת גן

הקרקע רשומה עדיין על שם הדיירים שגרים שם, ובכל זאת אור כבר מכרה 112 דירות. חמור מכך, היא עשתה זאת כאשר התב"ע מאשר בנייה של 74 דירות בלבד, וכך נוצר מצב בו שתי אחיות הנושאות את שם המשפחה סיבוני טענו בפני הנאמן שהן שילמו 1.5 מיליון שקל בגין שתי דירות 'שאינן בנמצא'.

14 דירות בפרויקט מיועדות לבעלי הקרקע שהתקשרו עם אור בהסכם קומבינציה בנוסף יש ערבויות ביצוע לאותן 14 דירות בסכום של 11 מיליון שקל, וחובות של כ-3 מיליון שקל בגין מס רכישה וסגירת העסקה.

פרויקט ז'בוטינסקי – רמת גן: חוב של 66 מיליון שקל לבעלי הקרקע

גם בפרויקט ז'בוטינסקי 104-102 ברמת גן נמכרו יותר דירות ממספר הדירות שאושרו לבנייה וגם הוא "עמוס לעייפה בבעיות משפטיות", על פי חוות הדעת הראשונית שהגיש הנאמן עו"ד איתן ארז. מדובר בפרויקט של כ-180 יחידות דיור שמנהלות חברות אור סיטי וגירני סיטי, והוא מחולק לשתי קבוצות - אחת במספר 102 והשנייה במספר 104, כאשר כל מהן אחת שכרה שירותים משפטיים מטעמה.

עד כה שילמה הקבוצה רק 15% מערך הקרקע לבעלי הקרקע בז'בוטינסקי 104 והחברה צריכה לשלם 46 מיליון שקל נוספים במאי 2016. מוכרי הקרקע הגישו תביעה לבית המשפט בגין הפרה יסודית של החוזה, וכרגע ישנו צו איסור דיספוזיציה, על מנת למנוע מהבעלים למכור את הקרקע. חברי הקבוצה ביקשו להמשיך את העסקה ללא אור סיטי.

כדי לממן את הפרויקט ברחוב ז'בוטינסקי, מכרה אור דירה לאיש השוק האפור שלי נרקיס בפרויקט אחר - מציצים ברחוב הושע בתל אביב. במהלך הדיונים בתביעות השונות שהוגשו לאחרונה נגד אור והחברות בשליטתה, התגלה כי הדירה שנמכרה לנרקיס נמכרה שוב לעופר לוזון.

רחוב הושע 18, תל אביב

הנאמן כותב כי השווי המדויק של הזכויות של אור בפרויקט אינו ידוע והוא נע בין 8 ל-10 מיליון שקל. זכויות אלה משועבדות בשעבוד ראשון לבנק הבינלאומי, וברור כי מכירת הזכויות לא תספיק כדי לכסות את החוב לנרקיס. בנוסף, ישנם הליכים מטעם יוסי דינה שתובע מאור 25 מיליון שקל, והסכסוך עבר לבוררות. דינה טוען ששילם עד כה 13.7 מיליון שקל עבור זכויות בבניין, אך הבנייה עוד לא החלה.

פרויקט תמ"א 38 ברחוב הירדן - רמת גן: אור מכרה 38 דירות לפני שחתמה על הסכם עם בעלי הקרקע

פרויקט תמ"א 38 ברחוב הירדן ברמת גן מיועד ל-55 יח"ד, אך מהבדיקה של הנאמן עולה כי המו"מ עם בעלי הקרקע לא הבשיל לכדי הסכם חתום. בבקשה להקפאת הליכים שהגישה חברת אור סיטי נדל"ן היא הציגה את הפרויקט ככזה שיניב רווח של 30 מיליון שקל, בעת שהקרקע לא שלה ואין לה היתר בנייה. גם הרוכשים בפרויקט הזה צעדו למשרדו של הנאמן בבקשה לבטל את העסקות. החברה מכרה דירות ל-38 רוכשים שכל אחד מהם הפקיד 100 אלף שקל.

רחוב הירדן ברמת גן

פרויקט השניים בארלוזורוב - רמת גן: חוב של 7 מיליון שקל לפרויקט

פרויקט השניים ברחוב ארלוזורוב בר"ג לבנייה של 45 יח"ד נמצא בשלב חפירות הבניין. חברת אור סיטי מחזיקה בשתי דירות בפרויקט, אחת מתוכן היא דירת פנטהואז. רוכש אחד טוען כי שילם מקדמה בגובה 100 אלף שקל בתמורה לפנהטאוס שנמכר לו תמורת 3 מיליון שקל.

בנק ירושלים, שמלווה את הפרויקט, לא אישר מתן לווי בנקאי לענבל אור, ויש חשש לביטולו. הנציגות רוצה כעת להוציא את שתי הדירות של אור למכירה כדי לחלץ את הפרויקט. כמו כן, הנציגות טוענת כי חברת אור סיטי חייבת לפרויקט 7 מיליון שקל.

אור בעטרות בחורגין - רמת גן: חוב של 5 מיליון שקל לבעלי הקרקע ו-36 ביטולי עסקות

פרויקט אור בעטרות ברחוב חורגין ברמת גן הוא בניין בן 9 קומות ובו 58 יח"ד. הקרקע עדיין רשומה על שם הבעלים שגרים שם, למרות שחברת אור סיטי רכשה אותה ב-2014 תמורת 21 מיליון שקל. בגין הרכישה נותרה יתרת תשלום בגובה של כ-5 מיליון שקל.

באור בעטרות נמכרו יותר דירות מאלה שניתן לבנות. שבעה רוכשים, ששילמו דמי קדימה, ביטלו את העסקות, ויש לשלם להם כ-2.6 מיליון שקל. הערות האזהרה של המבטלים לא נמחקו בטאבו, אבל שבע הדירות שלהם כבר נמכרו לאחרים. מלבדם פנתה קבוצה של 36 רוכשים נוספים לבטל את העסקות, והחברה חייבת לכל אחד מהם 100 אלף שקל. אחת מהם רכשה דירה שכבר היתה מכורה למישהו אחר.

אלוף הניצחון - רמת גן: חוב של 17.3 מיליון שקל לבעלי הקרקע

פרויקט אלוף הניצחון ברמת גן הוא בניין מתוכנן בן 21 יח"ד. החברה טוענת כי יש לה חובות לגבייה בסכום של 4.5 מיליון שקל ושלוש דירות נוספות שאפשר למכור אותן, אך יתרת התשלום לבעלי הקרקע בגובה 17.3 מיליון שקל גבוה מהשווי של אותן דירות.

רחוב אלוף ניצחון 20 ברמת גן

אל הנאמן הגיעו פניות רבות של רוכשים שהפקידו 100 אלף שקל, ביקשו לבטל את העסקות שלהם ומחזיקים בצ'קים שחוללו. "בפרויקט הזה נתקל הנאמן באחת הפרשיות המזעזעות ביותר במסגרת הסאגה המכונה קבוצת ענבל אור: גזילת 764 אלף שקל מאישה חסויה ודמנטית בת 76", כך לפי דו"ח הנאמן. בית המשפט המחוזי ביטל את הסכם הרכישה של אותה חסויה והצ'ק שהוחזר לה לא כובד.

פוריה 5 - תל אביב: הקבוצה מבקשת להוציא את אור מהפרויקט בגלל שלא העבירה תשלומים לבנק מזרחי

פרויקט פוריה 5 בתל אביב הוא בניין מתוכנן בן 5 קומות ו-21 יח"ד. הבניין הקיים נהרס והתקבל היתר בנייה לבנייה של בניין חדש. נציגות קבוצת הרכישה קיבלה במארס מכתב מבנק מזרחי טפחות, שהורה לה להחליף את אחת מהרוכשים בקבוצה, חברת אליענה אור, בגלל שהצ'קים שמסרה החברה לבנק חזרו. הנציגות פרסמה את הדירה למכירה ובקשה להשלים את מכירתה. קבוצת הרכישה הגישו בקשה לבית המשפט להוציא את החברה ממעורבת בפרויקט בגלל ההפרות, אי תשלום ההון העצמי והצ'קים החוזרים.

פועלי הרכבת - גבעתיים: בעלי הקרקע ביטלו את העסקה באופן חד צדדי

פרויקט פועלי הרכבת בגבעתיים - בניין בן 7 קומות ובו 12 יח"ד, שנמצא בשלב בקשה להיתר בנייה. בעלי הקרקע של הפרויקט הודיעו לנאמן כי הם מתכוונים להוציא את הקרקע למכירה, ומן הסתם יתפתח ויכוח ביחס לגובה ההחזר שיגיע לחברת אור סיטי. הסכם המכר בוטל באופן חד צדדי על ידי בעלי הקרקע, והם מחקו את הערת האזהרה שנרשמה על שם אור סיטי.

פרויקט צ'לנוב - תל אביב: תחילת הפרשה

פרויקט לבניית בניין ובו 22 יח"ד ברחוב צ'לנוב 6 בתל אביב. חברת מגדולר (מקבוצת אור סיטי) שילמה שני תשלומים עבור הקרקע, ועתה נותר התשלום השלישי בסכום 5.5 מיליון שקל, שהיה אמור להיות משולם בסוף פברואר. חברה אחרת מהקבוצה העמידה צ'קים להבטחת החוב, והוא צומצם ל-2.8 מיליון שקל. ארבעה רוכשים שביטלו עסקות טוענים לחוב של 1.5 מיליון שקל.

אחד הרוכשים בפרויקט הוא אברהם וולך, שהתחיל את כל הפרשה. וולך רכש דירה בצ'לנוב ושילם 400 אלף שקל עבורה. לאחר מכן הוא גילה שהדירה שקנה רשומה על שם רוכש אחר, וכי הכספים שהעביר לא הופקדו בחשבון נאמנות. עם הגילוי, הוא הגיש את הבקשה הראשונה לבית המשפט לפירוק החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"