הסיפור של ענבל אור: נפילה לא היתה כאן - רק הצגה אחת גדולה

ההצגה גובתה בעיקר על ידי חלק מהתקשורת ומגזינים שונים, ששמחו לארח אצלם אשת עסקים מצליחה ומצודדת

עלייה מטאורית וקריסה דרמטית הם לא הסיפור של ענבל אור - כך מוכיח הדו"ח שהגיש השבוע נאמנה של חברת אור סיטי נדל"ן, עו"ד איתן ארז.

את העשור הקצר שחלף מיום הקמתה של החברה אפשר לסכם בעשרה בניינים מאוכלסים (כך לפי אתר החברה), שגם האכלוס של רובם לא היה פשוט וחלק, ועוד כעשרה פרויקטים שנמצאים בשלבים שונים של תכנון ובנייה, וחלקם "עמוסים לעייפה בבעיות משפטיות", לפי דו"ח הנאמן. הפרויקטים האחרים רק סבוכים ברמות כאלה ואחרות, עם דיירים שאיבדו את כספם וחובות לשוק האפור.

>> ענבל אור: דו"ח הנאמן שקרי ודמגוגי. ומה הקשר לשלמה ארצי?

אין בסיפור הזה מקום לקלישאות ששמענו לא מעט בתקשורת - במיוחד בתקשורת האלקטרונית. זה לא סיפור סינדרלה, וגם לא "חתולה עם תשע נשמות", שכבר ידעה להיחלץ ממשברים גדולים מאלה (קלישאה שמוכרים יח"צניה של אור לאמצעי התקשורת).

ענבל אור ואחד מעורכי דינה, בדיון בבית המשפט בתל אביב אתמול

היא מעולם לא היתה יזמית גדולה, לא נחלצה ממשבר - בטח לא משבר בדמות חקירה של רשות המסים עם חשד להעלמת מע"מ בסכום של כ-17 מיליון שקל. מדו"ח הנאמן עולה גם כי אחרי הדברים הרעים שצפויים לקרות לאור, עלולים לקרות לה גם דברים גרועים אף יותר. הקביעה של הדו"ח, שלפיה לא ניתן להבריא את החברות של אור, וההמלצה שלו למנות להן מפרק זמני ולאור עצמה כונס נכסים זמני, אומרות הרבה.

בדו"ח צוין כי המשבר הגדול בתולדות החברה הצעירה היה הכישלון של פרויקט אור בבלי. אור שילמה לבעלי הקרקע 11 מיליון שקל עבור אופציה לרכישת הקרקע, והשקיעה כ-17 מיליון שקל בפרסום ושיווק הפרויקט. רק בשביל הפרופורציה, קמפיין ההשקה־מחדש שמנהלת כיום חברת הסלולר פרטנר מוערך בלא יותר מ-12 מיליון שקל. ממגדל בבלי - הדרך למטה היתה קצרה ותלולה, אבל עוד בדרך נרשמו כמה בעיות בהתנהלותה של אור, שהוכיחו כי היא אשפית ביחסי ציבור - לא בנדל"ן.

מגדל הטייסים, למשל, שווק ב-2008 - הרבה לפני פרויקט בבלי - והיה עמוס בעיות וחריגות בתקציב. כשהגיע לשלב האכלוס, עוכב בגלל חריגות בנייה. פרויקט מגדלי הצעירים ליד מחלף ארלוזורוב בתל אביב, ששווק על ידי אור בתחילת 2010, נועד לכ-500 יחידות דיור. לא ברור מה בדיוק קרה עם אור בדרך למימוש הפרויקט, שבינתיים נמצא בשלביו הראשונים - אבל מרגע מסוים השתלטו עליו שותפיה של אור, האחים חג'ג'.

עד כה לא היה ידוע מה נותר חלקה של אור בפרויקט, מכיוון ששני הצדדים לא מסרו מידע בנושא. ואולם, דו"ח הנאמן נתן תשובה מוסמכת ראשונה לשאלה זו: אור, למעשה, לא נותרה כלל שותפה בפרויקט - למעט דירות ספורות שנותרו ברשותה.

כשקוראים על עלילות הפרויקטים של אור, מסיקים כי הבעיה לא היתה בבלי, לא מגדל הצעירים ולא אף מגדל אחר. זאת היתה אור עצמה - שלאורך כל הדרך הפגינה ניהול רשלני, ואולי אף מעבר לכך, הבטחות שווא, התנהלות פזרנית, מגלומניה וחוסר אחריות. לעתים נראה היה כי היא התבלבלה בעניינים, והתנהלה כדוגמנית יותר מאשר כאשת עסקים. את כל התנהלותה גיבו עורכי דין, רואי חשבון ואנשי יחסי ציבור, שניצלו את החשאיות שבה התנהלו עסקיה, כדי להציג מציאות של "דבש", ולאיים בתביעות דיבה על כל עיתונאי שעלה על דבר מה שסתר את האשליה הזאת.

אז נפילה לא היתה כאן - רק הצגה אחת גדולה, שגובתה בעיקר על ידי חלק מהתקשורת ומגזינים שונים, ששמחו לארח אצלם אשת עסקים מצליחה ומצודדת. ואולם כיצד התנהלות כה מופקרת יכלה להימשך כל כך הרבה זמן, מבלי שתביעות משפטיות ותלונות פליליות יציפו את בתי המשפט והמשטרה? התשובה לכך נמצאת במידה רבה אצל חברי קבוצות הרכישה - שעד להתמוטטות של אור, העדיפו ברובם המוחלט לשמור על שתיקה, אף שידעו היטב כי דברים רעים מאוד אירעו לכספים ששילמו על הדירות.

מדוע הם שמרו על שתיקה? עליות המחירים היטיבו עם המשקיעים, גם כשהדירות נותרו על הנייר, והם חשבו שרשמו לעצמם רווחים נאים. בימים האחרונים, כשהבינו שהנייר סופג הכל, כולל רווחים וירטואליים, חלקם רצו להתלונן. חברים אחרים סברו כי הפרויקט של אור אמנם נמצא בקשיים, אבל אם יתלוננו - הוא יתמוטט לגמרי. בסופו של דבר, כמה מהם הסכימו לשלם כספים נוספים על הפרויקטים, מתוך תקווה שהדבר יסייע לשקם אותם.

כשאין עלייה גדולה, אין גם ירידה משמעותית - והדרמה הגדולה בפרשה זו היתה בחשיפת האמת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"