פרויקט שיקום השכונות חוזר: 38 שכונות בפריפריה ישופצו בעלות של 280 מ' ש'

משרד השיכון הודיע היום על חידוש פרויקט שיקום השכונות, שהוזנח על ידי המדינה בעשורים האחרונים ■ התוכנית כוללת שיפוץ חזיתות בתים ומבני ציבור ובניית מרכזי נוער ■ ברשימה 8 יישובים לא יהודים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

משרד השיכון הודיע היום (ג') על החייאתה של תכנית שיקום השכונות, וכי במהלך 2016 יוקצו 280 מיליון שקל למטרת שיקומן הפיזי של כ-38 שכונות ברחבי הארץ, כולן בפריפריה הגיאוגרפית.

במסגרת התוכנית מתקצב משרד השיכון שיקום שכונות ברשויות מקומיות שיעמדו בשלושה קריטריונים: נכללות באזורים שמוגדרים כ"נגב וגליל" על פי החלטת הממשלה; ערים שהוגדרו כמיועדות לשיקום שכונות; ושאוכלוסייתן מחתך סוציו-אקונומי 5 ומטה, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

החברות המשכנות, עמידר ועמיגור, יבצעו את הפרויקט בערים בהתאם לחלוקה האזורית ביניהן, כאשר בשלב הראשוני יבוצע שיפוץ חזיתות בתים ומבני ציבור ויקמו מרכזי נוער. כמו כן, באזורים המוגדרים כרגישית ססמית, תבצע המדינה חיזוק יסודות נגד רעידות אדמה. ממשרד השיכון נמסר כי הפרויקט יבוצע בשתי פעימות. הפעימה הראשונה, בה נכללות 31 רשויות תצא לדרך באופן מידי, ופעימה נוספת של שבעה רשויות מקומיות נוספות בכפוף להשלמת האישורים.

"מטרת התכנית היא צמצום פערים בין אזור המגורים של אוכלוסיות המרקם הותיק לאזורי הבניה החדשה בערים", נמסר, "מלבד שיפור תנאי הדיור והפיכת הסביבה לנעימה ובטוחה יותר, התכנית תכלול פרויקטים חברתיים של פיתוח מנהיגות מקומית".

שיקום שכונות שדרותצילום: אליהו הרשקוביץ

המדובר בחידושה של תכנית בה החלה ממשלת הליכוד הראשונה שלאחר המהפך בשנת 1977, אז כיהן מנחם בגין כראש הממשלה ודוד לוי כשר השיכון, במסגרתה שיקמה המדינה אזורי מצוקה בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, הן בהיבט של חידוש ושיפוץ של תשתיות פיזיות, והן בהשקעה בפעילות חברתית וחינוכית. לאורך השנים נזנחה התוכנית ונשחקו וקוצצו התקציבים שהוצו עבורה, עד שבשנים האחרונות הגיעו לכדי אבסורד של כמה מיליוני שקלים בודדים לשנה. כעת בעקבות סיכומים אליהם הגיעו שר השיכון יואב גלנט וסגנו ז'קי לוי עם משרד האוצר, הוגדלו התקציבים משמעותית.

על יישובי הפעימה הראשונה נמנים היישובים אופקים, אילת, באר שבע, בית שאן, דימונה, חצור הגלילית, טבריה, ירוחם, לכיש, מגדל העמק, מעלות תרשיחא, נתיבות, עפולה, צפת, קרית גת, קרית שמונה ושדרות. עוד ברשימה 8 עיריות ומועצות לא יהודיות - נצרת, בית ג'אן, ג׳דידה מכר, יאנוח ג'ת, ירכא, סאג׳ור, רהט ותל שבע, ושש מועצות אזוריות - גלבוע, מעלה יוסף, מרום הגליל, מרחבים, עמק המעיינות ושדות נגב.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט אמר כי "התרגלנו במשך שנים למציאות שבה ליותר מדי אנשים אין. הצעדים שבהם נקטנו מאז כינון הממשלה הנוכחית, מוכיחים שהפתרונות קיימים וזמינים, ושהדאגה לציבור, ובתוכו השכונות החלשות, לא תלויה בתקציבים, אלא בהסתכלות חברתית. קהילות חזקות בכל רחבי הארץ הן הבסיס האיתן של החברה שלנו".

סגן השר ז'קי לוי: "אני גאה להחיות את אחד הפרויקטים המהפכניים שנולדו כאן. התכנית תתניע תהליך שבתום השלב הראשון שלו ייהנו כ-40 יישובים מאזורי הפריפריה מהנגב והגליל משיפור הן בהיבט החברתי והן בהיבט הפיזי".

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי התייחס לפערי המעמדות בעיר כי "לאוכלוסיה חסרת אמצעים שחיה בעיר עשירה קשה יותר מאשר מאוכלוסיה עניה שחיה בסביבה עניה. אחת התופעות היא עלייה חדה גם במחירי הדירות – שבר שגורם לכך שבאזורים מסוימים האוכלוסיה המקורית הולכת ונעלמת לטובת אוכלוסיה בעלת צביון שונה ויכולת כלכלית גבוהה יותר. כיום המדינה לא מאפשרת לנו לקדם תכניות דיור בר השגה או דיור ציבורי לאוכלוסיה הערבית ביפו – דבר שלפני 17 שנה הצלחנו לעשות, והיום לא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב