הופכים את הזוגות הצעירים למשקיעים

בעוד כחלון מקדם את מכרזי מחיר למשתכן ומבטיח לזוגות הצעירים שבקרוב יוכלו לרכוש דירות מוזלות, העדיפו אלה לוותר על ההבטחות ולרכוש דירות עכשיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שלושה ימים לפני תחילת הרבעון השני של 2016, פירסם האוצר דו"ח לסיכום הרבעון האחרון של 2015 בענף הנדל"ן, שמרביתו כבר מוכר מפרסומים של גופים אחרים ושל האוצר עצמו: 2015 היתה שנת שיא ברכישת דירות; חלק מאותו שיא נעוץ במימוש ביקושים כבושים מימיו של שר האוצר יאיר לפיד, ואילו המחצית השנייה של השנה חסתה תחת העלאת מס הרכישה למשקיעים על ידי שר האוצר הנוכחי משה כחלון.

בעקבות אותו צעד של כחלון, משקיעים רבים הקפיאו או ביטלו את החלטתם לרכוש דירות להשקעה, במיוחד ברבעון השלישי של 2015 - והתקווה היתה שהדרתם מהשוק תלחץ לכיוון של ירידת מחירים. תקווה זו, כידוע, לא התממשה, ומחירי הדירות עלו בשנה שעברה ב-7.8% על ידי מי שנותרו בשוק - משפרי הדיור והזוגות הצעירים. גם זה ידוע.

החידוש של הדו"ח הנוכחי, שפורסם באיחור ניכר, מגלה עוד הסבר לעליות המחירים, שבסביבתו הקרובה של שר האוצר לא יאהבו כל כך. ההפתעה המרה הראשונה שהשוק צפן לכחלון היתה, שבעוד הוא מקדם את מכרזי מחיר למשתכן ומבטיח לזוגות הצעירים שבקרוב מאוד יוכלו לרכוש דירות מוזלות, העדיפו אלה לוותר על ההבטחות ולרכוש דירות עכשיו. ברבעון האחרון של 2015 הגדילו הזוגות הצעירים את הרכישות שלהם ב-15% לעומת הרכישות שלהם ברבעון השלישי, וב-11% יחסית לרבעון האחרון של 2014. בקיצור - הציבור לא מאמין לממשלה.

אבל יותר מזה, מתברר שאצל הזוגות הצעירים הולך ומתפתח ענף פנימי של נדל"ן להשקעות. כלומר, רוכשים דירות - אבל לא לצורכי מגורים, אלא לצורכי השקעה. כך, בעיר החדשה חריש, קפץ פי שלושה מספר הצעירים שרכשו דירה. ואולם, שליש מהרוכשים מתגוררים במה שמכנים באוצר "יישובים מבוססים במרכז הארץ". משכך, סביר להניח שרבים מהם לא שוקלים לעבור דירה ולגור בחריש, אלא רכשו אותה לצורך השכרתה.

פרויקט בנייה בחריש

בנוסף, מתברר כי בעוד מחירי הדירות שנרכשו על ידי הרוכשים היו דומים, רמות השכר של הזוגות הצעירים שרכשו דירות בחריש היו שונות מאוד בין המתחמים - מה שמרמז על כך שמאחורי חלק לא מבוטל מהם עומדים משקיעים או משפחות שהיוו את הגב הכלכלי לביצוע העסקות.

סימנים דומים - לכך שזוגות צעירים רוכשים דירות לצורכי השקעה, או שמאחוריהם עומדים משקיעים - התגלו גם בקרית מוצקין, בבאר שבע ובחדרה. באוצר מסיקים שלא מן הנמנע כי גם במקרים אלה, לפחות חלק מהרכישות הן של דירות להשקעה.

אלה בשורות לא נעימות לכחלון. הוא וראש מטה הדיור אביגדור יצחקי הצהירו אמנם לא פעם כי לא מעניין אותם אם הזוגות הצעירים שיזכו לרכוש דירות במסגרת מחיר למשתכן יעשו זאת לצורך מגורים או לצורך השקעה, מכיוון שמיד לאחר מכן מספרם ייגרע ממצבת "מחוסרי הדיור". ואולם עידוד זוגות צעירים לרכוש דירות להשקעה בפריפריה, על כל הסיכונים הגלומים בהשקעות אלה, הוא ודאי לא מהלך שיכול להיחשב כהישג להתפאר בו. זאת משום שגם אם בסופו של דבר הם יימחקו ממצבת מחוסרי הדיור, בחיים עצמם הזוגות הצעירים "המשקיעים" ימשיכו לחוות את קשיי הדיור הנוכחיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"