הוועדה שמאשרת שכונות יוקרה במקום דיור בר השגה

שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, ייעד את הוותמ"ל לקידום מהיר של תוכניות לדיור בר-השגה ודיור להשכרה ■ תחת השר הנוכחי, משה כחלון, נהפכה הוועדה לכלי יעיל לאישור של תוכניות דיור, כולל דירות יוקרה

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעמה ריבה
נעמה ריבה

יותר משנה וחצי חלפה מאז שהוקמה הוותמ"ל (הוועדה למתחמים מועדפים לדיור), ובמשרד האוצר גאים בה מאוד. בשנה שעברה אושרו בוועדה כרבע מיחידות הדיור שאושרו בוועדות התכנון והבנייה בישראל.

הוועדה, שיועדה על ידי מייסדה - שר האוצר הקודם, יאיר לפיד - לפעול בעיקר לקידום תוכניות לדירות להשכרה ולדיור בר־השגה, נהפכה תחת השר הנוכחי, משה כחלון, לוועדה עוקפת ועדות מחוזיות, כפי שבא לידי ביטוי בדבריה של מנהלת מינהל התכנון במשרד האוצר, בינת שוורץ, במסיבת עיתונאים שנערכה בחודש שעבר, כשאמרה כי "קודם, לוועדה המחוזית לא היתה תחרות. עכשיו הם חייבים להתייעל, כי הם יודעים שאם הם לא יתפקדו כמו שצריך, התוכניות יופנו לוותמ"ל - והן לא רוצות להישאר ללא עבודה".

ואולם במקביל לשינוי שעוברת הוועדה, מחריפה הביקורת עליה. הוותמ"ל היא אנטיתזה מוחלטת לדרישה לתת לרשויות המקומיות סמכויות נרחבות. מדובר בוועדה שיושבת בירושלים, ומאשרת תוכניות בלוחות זמנים מהירים הרבה יותר מאשר הוועדות המחוזיות. בעוד שבוועדות המחוזיות, הליכים לאישור תוכניות אורכים כשלוש שנים, בוותמ"ל הם אורכים כשנה בלבד.

בביקורת שנמתחת על הוותמ"ל, שבראשה עומד ערן ניצן, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, נטען כי תוכניות הוועדה פוגעות בסביבה ומחסלות את השטחים הפתוחים האחרונים בערים צפופות, וכי הן לא מציעות פתרונות תחבורתיים, ולכן יחמירו את פקקי התנועה בדרכים ואת התלות ברכב פרטי. נוסף על כך, כפי שנטען בביקורת חדשה יחסית, פעילות הוותמ"ל הורחבה מאוד מאז תקופתו של לפיד כשר האוצר, וכיום הוועדה אינה נרתעת מלעסוק בתוכניות לפרויקטים יוקרתיים.

התוכנית בצפון־מערב נתניה, בין שכונת עין התכלת ליישוב שושנת העמקיםצילום: פרחי צפריר אדריכל

באחרונה נערך בוותמ"ל דיון בנוגע לתוכנית של שכונת עין התכלת בצפון נתניה. את התוכנית מתכנן האדריכל יוסי פרחי, והיא כוללת 1,000 יחידות דיור, מתוכן כ-312 יחידות שמיועדות להרחבת בית אבות שנמצא בשטח התוכנית. את השכונה החדשה, ששטחה כ-80 דונם, יחצה כביש שיירד ממלון בלו ביי לכיוון היישוב חבצלת השרון ויתחבר לכניסה הצפונית לנתניה. סביב הצומת המרכזית בשכונה יוקמו כמה מגדלים בני 15 קומות, שאליהם יצטרף מגדל נוסף בן 23 קומות, שישקיף לים וימוקם בפינה הצפון־מערבית של השכונה החדשה.

מובן שקרקעות בקו קדמי אל הים אינן קרקעות שמיועדות לזוגות צעירים ולמעמד הביניים - ובכך ותמ"ל נכנסה לתחום מגורי היוקרה. ואולם תוכנית זו היא רק פרומו לתוכנית נוספת גדולה יותר, שמקדמת רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) לשטח של 450 דונם, שממוקם בין שכונת עין התכלת לבין היישובים שושנת העמקים, צוקי ים וחבצלת השרון.

לדברי כמה גורמים שעמם שוחחנו, כולל מהנדס העיר נתניה, אבנר אקרמן, התוכנית צפויה להצטרף לוותמ"ל כמו כל תוכנית שכוללת מאסה גדולה של יחידות דיור. התוכנית תכלול כ-4,000 יחידות דיור, שייבנו בבנייה מרקמית בגובה שבין שמונה לעשר קומות, ויישזרו בה כ-15 מגדלים שגובהם בין 25 ל-30 קומות. נוסף על כך, מתוכננים במקום שטחי תעסוקה. מתכנן התוכנית, האדריכל גיא מילוסלבסקי, אומר כי התוכנית עדיין בעבודה, וכי הם מתכננים את הבינוי בצורה מדורגת, כך שהם "ירדדו את הגובה", כלשונו, ככל שיתקרבו לבנייה הוותיקה.

ואולם התושבים ביישובים הסמוכים חוששים מהבנייה הצפויה. "זאת תוכנית רעה", אומר יו"ר ועד היישוב שושנת העמקים, יוסי רור. "אי־אפשר לתכנן ככה. צריך לעצור ולחשוב איזו בנייה צריך לעשות באזור. סוג הבנייה והמאסה האלה אינם מתאימים. זה אזור שלא מתאים לבנות בו יותר משש קומות. צריך דירות, אבל אני מכיר את המחירים באזור, והדירות שייבנו לא יהיו דירות של מחיר למשתכן כמו שאומר כחלון". עם זאת, רור מדגיש כי התושבים אינם מתנגדים לבנייה באופן גורף. "צריך לעשות חשיבה חדשה, אחרת כל האזור הזה יקרוס מבחינת תשתיות", הוא מוסיף.

"התוכניות מפתחות את העיר"

עניין מחיר למשתכן רלוונטי מאוד לעניין, שכן כחלון הצהיר שלפחות עד סוף 2017, כל הקרקעות שתשווק רמ"י יהיו במכרזי מחיר למשתכן. מכיוון שהקרקעות הכלולות בשתי התוכניות בנתניה, וגם בתוכנית אפלוניה בהרצליה שתפורט בהמשך, הן קרקעות בערכים גבוהים מאוד, ומכיוון שגם הקמת מגדלים גבוהים עם אופציה תכנונית להקמת חדרי כושר בקומות המרתף מרמזת שחלק ניכר מהדירות יהיו יוקרתיות, לא ניתן יהיה להקצות את רובן לדיור מוזל בעתיד הקרוב - ולכן החיפזון התכנוני של ותמ"ל מתברר כחסר משמעות.

יעל כהן פארןצילום: דוברות המחנה הציוני

לפיכך, נראה כי מה שמעניין את אנשי האוצר אינו קידום היישום של תוכניות, אלא יצירת "מלאי אקסל" של תוכניות שקודמו במהירות, אבל ייושמו בעתיד לא ברור, ומובן כי לא יתנו פתרונות אמיתיים למשבר הדיור. "מטרתו (של החוק; נ"ר) הוא אישור תוכניות נרחבות למגורים בלוח זמנים הדוק", נכתב בהצעת החוק שנכתבה בעת כהונתו של לפיד כשר האוצר. "(החוק) הוא אלמנט אחד בסל של פתרונות המוצעים על ידי הממשלה להתמודדות עם משבר הדיור". התוכניות בנתניה, אם כך, אינן יכולות להיכלל באף סל שכזה. כלומר, ותמ"ל מיישמת את הבטחתה של שוורץ להוות תחרות לוועדות המחוזיות, ואולי אף אמצעי לעקיפתן.

לכך מצטרפת הביקורת התכנונית שמלווה את ותמ"ל מיום היווסדה, שלפיה מדובר בוועדה המקדמת תוכניות בזבזניות, שגורעות מהשטחים הפתוחים, פוגעות ביישובים (ובמיוחד במרכזים הוותיקים שלהם), הופכות את תושביהם העתידיים לתלויי תחבורה פרטית, ובדרך כלל גם לא משתלבות בבנייה הסמוכה.

מהנדס העיר אקרמן אומר כי "אלה תוכניות שמפתחות את העיר ומייצרות מרכזי תעסוקה". בעניין התחבורה, הוא מציין כי מתוכננת יציאה צפונית נוספת לעיר. "זאת תוכנית שמושתתת על תחבורה פרטית, ותהיה שם תחבורה ציבורית כמו בכל מקום אחר", הוא אומר, ומתכוון בכך לאוטובוסים. בנתניה מתוכנן קו של מערכת להסעת המונים הקרוי "הקו הכתום", אבל הוא לא מתוכנן לשכונות הצפוניות בינתיים. "היה עדיף שתהיה בשכונות החדשות מערכת הסעה המונית, אבל יש פער בין קצב פיתוח המגורים לקצב שבו התחבורה הציבורית מתקדמת", מוסיף אקרמן.

"יש כאן חוסר תכנון מוחלט"

ח"כ יעל כהן־פארן (המחנה הציוני) אומרת כי תושבים רבים המתגוררים סביב מתחמים בתכנון הוותמ"ל פונים אליה. "יש פה גל של משבר, שרוכבים עליו כדי לייצר דירות לעשירים, והוותמ"ל לא מסתירים את זה", היא אומרת. "בנתניה אלה יהיו דירות של 2 וחצי מיליון שקל ויותר. לא יהיה שם שום דיור בר־השגה".

כהן־פארן מצטרפת לדעה שמדובר בכשל תכנוני. "יש כאן חוסר תכנון מוחלט", היא אומרת. "היה צריך להשקיע במרכזי הערים, ועושים כאן טעויות תכנוניות. בעיות התחבורה שיש עכשיו רק יחווירו. התוכניות האלה מקבעות את התלות ברכב פרטי, ואין בכלל חשיבה על תחבורה ציבורית. מדברים על יוקר המחיה, ולא מדברים על זה שמי שיגור שם, יצטרך שתי מכוניות למשפחה. זה עוד אלפי שקלים בחודש".

ואולם לתושבים ולכוונות הטובות של כמה מהפוליטיקאים אין כמעט סיכוי, וגורלן של התוכניות בנתניה צפוי להיות כמו זה של תוכנית אפולוניה בצפון־מערב הרצליה, שאושרה באחרונה. בסוף 2014, נערך שולחן עגול בוותמ"ל, כשעל הפרק עמדה תוכנית אפולוניה. בדיון העלה נציג המשרד להגנת הסביבה, שחר סולר, כמה שאלות שדנו בכך שהתוכנית מנוגדת לתוכניות מתאר ארציות (תמ"אות). שוורץ, שהשתתפה בדיון, לא אהבה את טענותיו של סולר. "התוכנית הזאת גוברת על כל התמ"אות", אמרה, והתכוונה לכך שתוכנית שמוצגת בוותמ"ל יכולה לחרוג מתוכניות מתאר ארציות. "בשביל זה הקמנו את ותמ"ל, חברים. שכחנו? בשביל זה הקמנו אותו". על כך השיב סולר: "אם כל הוועדות", בעוד שאחד התושבים שעיין בתמלול הוועדה, הגיב כי "גם ארדואן היה רוצה ועדה כזאת".

החוקר גדעון ויתקון, שבחן את תוכנית אפולוניה, שלל את רוב ההתנגדויות, כמו למשל את ההתנגדות של עמותת אדם טבע ודין (אט"ד), שטענה כי התוכנית חורגת מתמ"א 13 (תוכנית מתאר ארצית לחופים) ולא מתאימה לדיון בוותמ"ל. "התוכנית הופקדה ללא התייחסות להשפעה על הסביבה, היא לא מתמודדת עם זיהום הקרקע ולא קובעת הוראות חיוניות לשלביות", נכתב בהתנגדות שנדחתה. גם התנגדות של ארגון 15 דקות, הפועל לקידום תחבורה ציבורית, שבה נטען כי התוכנית מייצרת מתחם שמנותק מהשכונה הסמוכה, ולא מוצעים בה פתרונות תחבורה מתקדמים - נדחתה.

תוכנית מתחם אפולוניה - מצפון לשכונת נוף ים ולחוף אפולוניה בהרצליהצילום: שירן כרמל

עם זאת, החוקר הבין כי התוכנית, הכוללת כ–2,700 יחידות דיור ועוד כ–313 יחידות בדיור מוגן, לא תעזור לזוגות צעירים. "אני ממליץ לקבל בחלקה את ההתנגדות, על יסוד הטענה שההיגיון התכנוני בבסיס התוכנית הוא שגוי, וכי זוגות צעירים לא יוכלו לרכוש דירה ברחוב הגפן או בסמיכות לגן הלאומי, ומבקש מוותמ"ל שתעלה סוגיה זו לדיון בעת קבלת החלטה אם לתת תוקף לתוכנית המופקדת", אמר ויתקון.

ואולם יו"ר הוועדה שדנה בתכנית, דקלה פרסיקו, לא התייחסה כלל לטענה של החוקר בעניין מחירי הדירות - מה שמחזק את הסברה שגם במקרה זה, ותמ"ל עסקה באופן מודע בתכנון למגורים שהם יותר יוקרתיים מאשר דיור בר־השגה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בנוגע לנושאים תחבורתיים, התוכניות מעניקות פתרון. תוכנית אפולוניה כוללת מחלף על כביש 2 (מחלף אפולוניה), ותוכנית עין התכלת בנתניה כוללת את מחלף חבצלת. שתי התוכניות הן צמודות דופן לערים קיימות, וכוללות קישורים תחבורתיים מכל הסוגים לערים אלה. התמודדות הממשלה עם עליית מחירי הדיור כוללת הגדלת היצע הן באזורי הפריפריה והן באזורי הביקוש. הוספת יחידות דיור באזור המרכז היא בעלת השפעה משמעותית, המקרינה הן על אזורי הביקוש והן על שאר חלקי המדינה. לכן, בצד המאמצים לחיבור הפריפריה ופיתוחה, הממשלה פועלת להגדיל את היצע הדיור גם באזור המרכז - והדבר לא בא אחד על חשבון השני".

ובינתיים, ח"כ כהן־פארן הגישה בכנסת הצעה דחופה להעלות שוב את עניין תוכנית אפולוניה בוועדת הפנים, וזאת בעניין הליקויים שלטענתה נפלו בתוכנית. סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר בתגובה לכך שהתוכנית מצוינת ומתואמת עם כל הגורמים. עם זאת, כהן־פארן מקווה שהדיון ישמש מנוף לדיון באיכות התכנון של ותמ"ל בכלל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב