תכנון ובנייה |

התיקון של כחלון מבורך - 
אבל הפתרון שהוא מציע מוגבל

יוזמות הממשלה שמנסה שר האוצר, משה כחלון, לקדם כדי להוריד את מחירי הדיור, ובהן התיקון הנוכחי, הן מבורכות - אבל נראה כי תיקון זה לבדו לא יחולל שינוי מהותי בתחום הנדל"ן ובמצוקת הדיור

עפרה כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה כהן

התיקון האחרון לחוק התכנון והבנייה, שהתפרסם גם בשם "חוק שבס-כחלון", יאפשר הוספת שטחי בנייה בהיקף של 20% משטחי הבנייה המאושרים במגרש - וזאת בלי שיידרש ייזום ואישור תב"ע (תוכנית בניין עיר) חדשה במגרש, אלא במסגרת הליך מזורז של הקלה, בסמכות הוועדה המקומית.

עד לתיקון זה, לצורך הגדלת השטחים העיקריים במגרש נדרש היה היזם ליזום תב"ע חדשה, כאשר בסמכות הוועדה המקומית ניתן היה לאשר תב"ע לתוספת שטחים עיקריים בשיעור של לא יותר מ-20% מהשטח הכולל המותר לבנייה במגרש. אישור תב"ע בוועדה המקומית עשוי להימשך שנה לפחות, אבל מעתה, עם תיקון חוק שבס-כחלון, יוכלו יזמים להוסיף עד 20% לשטחי הבנייה הכוללים במגרש, במסגרת הליך של הקלה המתבצע במקביל להליך הוצאת היתר הבנייה - וזאת בניגוד להליך של אישור תב"ע, שנדרש לקיימו עוד קודם להגשת בקשה להיתר בנייה, אשר מאריך את ההליך כולו בחודשים ושנים.

יתרון נוסף הטמון בתיקון הוא בהליך הפרסום וההתנגדויות. בעוד שהתנגדות לתב"ע ניתן להגיש בתוך 60 יום ממועד פרסום הפקדתה, התנגדות להקלה ניתן להגיש בתוך 14 יום בלבד. מדובר בזמן נוסף שנחסך בדרך להקמת הדירות.

תיקון כחלון משקף את נטיית הממשלה להקנות סמכויות נוספות לוועדה המקומית. מגמה מבורכת זו עתידה לשחרר את הפקק שקיים בוועדות המחוזיות, לאפשר בנייה חדשה בהליך מהיר יותר - ובכך להגדיל את היצע הדירות בתקופה קצרה יותר.

משה כחלוןצילום: עופר וקנין

על פניו, נראה כי התיקון רק מיטיב עם יזמים ורוכשי דירות. מדובר בכלי שעתיד להחליף ייזום תב"ע בסמכות ועדה מקומית - ובכך לחסוך ליזמים זמן רב. עם זאת, יש לזכור כי אישור תוספת השטחים נתון לשיקול דעתה של הוועדה המקומית, ולכן אין ודאות לעניין אישור התוספת.

נוסף על כך, יש מגבלות בתיקון שמקשות על יישומו. כך למשל, הוא חל רק על תוכניות שאושרו על ידי הוועדה המחוזית. מגבלה זו מצמצמת את היצע התוכניות שאותן ניתן לשנות באמצעות התיקון. עוד קובע התיקון כי לצורך מימוש תוספת יחידות הדיור ניתן לסטות מהוראות תוכנית הקובעת כי תוספת יחידות דיור, קומות וגובה יהוו סטייה ניכרת. מדובר בהוראה משמעותית, שעד היום הגבילה יזמים בבואם לבקש הקלות. ואולם, באותה נשימה קובע התיקון כי הסטייה תתאפשר רק לגבי תוכניות שאושרו לפני 1 בינואר 2011.

מעיון בפרוטוקולים של הוועדה להתחדשות עירונית בדיוניה בתיקון לחוק, עולה כי הטעם למגבלה הוא ההנחה כי אם תוכנית אושרה בחמש השנים האחרונות, בעיצומו של משבר הדיור, ועדיין מצאו מוסדות התכנון לנכון לקבוע בה מגבלות מסוג זה - אזי יש לכבד את שיקול הדעת שלהם ולא לחרוג ממנו.

לדעתי, שיקול זה מכביד שלא לצורך על יישום נרחב של התיקון. הרי אישור תוספת שטחי הבנייה ממילא מסור לשיקול דעתה של הוועדה המקומית - ואינו זכות קנויה. יתרה מכך, המציאות מציגה את תחום והתכנון והבנייה בישראל כתחום דינמי ומשתנה, ולכן יש להותיר בידי הוועדה המקומית את שיקול הדעת לקבוע מהם צורכי תושביה בכל תקופה רלוונטית. מדוע לכבול את ידי הוועדה מלכתחילה, כשכל מטרתו של התיקון לחוק היא להקנות לה סמכויות נוספות שיאפשרו את האצת הבנייה?

יוזמות הממשלה שמנסה שר האוצר, משה כחלון, לקדם כדי להוריד את מחירי הדיור, ובהן התיקון הנוכחי, הן מבורכות - אבל נראה כי תיקון זה לבדו לא יחולל שינוי מהותי בתחום הנדל"ן ובמצוקת הדיור.

הכותבת היא שותפה במשרד עורכי הדין עמית פולק מטלון ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008