תוכנית המתאר הארצית תתוקן: שטחים פתוחים וכפריים יופשרו לבנייה עירונית

הצעד יוסיף כ-40 אלף דונם לשטחים שבהם תתאפשר בנייה עירונית ■ מתכננים וגופים ירוקים חוששים שהדבר יביא לפגיעה קשה בשטחים הפתוחים במרחב הכפרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אימצה את ההחלטה לאשר את עדכון 1 לתמ"א 35 — תוכנית המתאר הארצית. העדכון יאפשר להפשיר לבנייה למגורים שטחים שנחשבים שטחים פתוחים כפריים. הצעת העדכון, שהועלתה לראשונה בסוף 2013 על ידי צוות של משרד הפנים, גררה ביקורת קשה מצד גופים ירוקים ואנשי תכנון, ואף גרמה למחלוקת קשה במינהל התכנון.

תמ"א 35 נבנתה כתוכנית גמישה שיש לעדכנה מפעם לפעם. ואולם הצעת העדכון, שהעלה צוות בראשות האדריכל ארי כהן, כללה עקרונות שיגמישו את גבולות התכנון בין "מרקמים עירוניים", שמיועדים לפיתוח עתידי כשכונות מגורים, לבין שטחים סמוכים — שהוגדרו שטחים פתוחים או מרחבים כפריים. על פי ההצעה, חלק מהמרקמים העירוניים, בייחוד במרכז, יפלשו לשטחים הפתוחים ולמרחב הכפרי, ויגדלו בכ–2% — כ–40 אלף דונם.

בינת שוורץצילום: אמיל סלמן

עם זאת, כהן סבר כי הצוות איתר עתודות קרקע נוספות במרקמים העירוניים, ולכן יש לאסור את חציית הגבול שבין מרקם עירוני לשטחים הכפריים והפתוחים, אלא רק בנסיבות מיוחדות. ראש מינהל התכנון במשרד הפנים דאז (שכיום נמצא תחת משרד האוצר), בינת שוורץ, לחצה להגמיש את הגבולות האלה ולאפשר לחצות אותם בכל מקרה.

שוורץ הסבירה בדיונים על העדכון כי הצורך בחריגה מהמרקמים העירוניים נולד בעיקר מכך שתמ"א 35 המקורית התבררה כתוכנית שאינה תמודדת עם התמורות בשטח, ובמטרה להפוך אותה לרלוונטית. "תפקידנו להכתיב את הסטנדרט התכנוני, אבל אין כלל שאין הצדקה לחריגה ממנו", אמרה בשיחה עם TheMarker ביוני 2014. "בתמ"א 35, גבולות של מרקמים עירוניים הם קווים שמבטחים מדיניות, אבל לרשויות יש צורך לבצע את מדיניותן גם אם היא לא תואמת במדויק את הקווים", הוסיפה.

מהאוצר, שאליו הועבר בינתיים מינהל התכנון, נמסר בעקבות אישור העדכון כי "התיקון שומר על עקרונות תמ"א 35 ומאזן באופן ראוי בין צורכי הפיתוח הלאומיים לבין שמירה על שטחים פתוחים, וכן נותן אופק פיתוח ליישובי מגזר המיעוטים". עם זאת, בהודעה לעיתונות שפירסם המשרד נאמר כי "הצוות המקצועי מצא שאין מקום לגרוע את היישובים הכפריים מתחום המרקמים העירוניים".

המועצה הארצית ממליצה לממשלה לאשר את הרחבת העיר רחובות בכ–1,000 דונם מזרחית לדרך 423; הרחבת כפר קרע מערבה עד כבישים 65 ו–6, והרחבה צפונית בכפוף שלא תהיה בתחום שטח אש; והרחבת המרקם העירוני באום אל פחם בשני מתחמים, ששטחם הכולל הוא כ–500 דונם.

ארי כהןצילום: מיכל פתאל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה