תשובה ותושבי בבלי מערערים נגד תוכנית מגדל בראשית בגבעת עמל

עיריית תל אביב דחתה ההתנגדויות שהגישו אלעד מגורים שבבעלות הטייקון וקבוצה מתושבי בבלי לאיחוד שני המבנים המתוכננים למגדל אחד בן למעלה מ-40 קומות ■ בין הנפגעים גם תושבי השכונה המפונים, שפיצויים הותנה באישור התוכנית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

עיכוב חל בקידומו של פרויקט "מגדל בראשית" שמקדמת משפחת כוזהינוף בקרקעות שכונת גבעת עמל בתל אביב. זאת לאחר שחברת הנדל"ן אלעד מגורים, המקדמת את פרויקט הבנייה "פארק בבלי" במתחם, וכן קבוצה של תושבי רחוב פעמוני בשכונת בבלי הסמוכה, הגישו לאחרונה עררים לוועדת הערר של מחוז תל אביב נגד הקמת המגדל, הצפוי להתנשא על פי התוכנית המוצעת לגובה של למעלה מ-40 קומות.

מקור המחלוקת הוא בהקלה משמעותית שאישרה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה של עיריית תל אביב בחודש מרץ האחרון בפרויקט של כוזהינוף. בעוד שעל פי התוכנית המקורית למתחם, החלה על כלל שטח גבעת עמל אותו חולקים תשובה, כוזהינוף ועיריית תל אביב, רשאית היתה מש' כוזהינוף לבנות במגרש בן 4 הדונמים שבבעלותה שני מבנים, בני 22 ו-14 קומות, ובהם 145 דירות, אישרה לה הוועדה המקומית "לאחד" את שני המגדלים למגדל אחד בן 41 קומות (לא כולל קומת כניסה וקומות טכניות). שינוי זה טמן בחובו גם הגדלה ניכרת של שטחו הבנוי של הפרויקט, ב-3,770 מ"ר שטח עיקרי וב-510 מ"ר שטחי שירות, וכן את הגדלת מספר הדירות ל-175.

המדובר מן הסתם בהקלה ששוויה עשרות מיליוני שקלים עבור היזם. אלא שאת תושבי הרחוב הסמוך, כמו גם את אנשי אלעד מגורים, היא פחות שימחה, כל אחד מטעמיו. לאחר אישור ההקלה הגישו שני הצדדים התנגדויות לוועדה המקומית. בשתיהן נטען כי ההקלה שאושרה חורגת התוכנית המתאר העירונית של עיריית תל אביב, שאך זה עתה אושרה, ולכן אין מדובר בהקלה שבסמכות ועדה מקומית לאשר, כי אם בתוכנית חדשה שמצריכה את אישור הוועדה המחוזית.

עוד נטען בערר שהגישו דיירי רחוב פעמוני כי תוספת הזכויות תגרור תוספת של עומסי תנועה על הרחוב, אשר כיום הוא אחוב צר וחד סיטרי, וכי דיירי בניין מספר 10 ברחוב, הסמוך למגדל המאוחד המתוכנן, יינזקו משמעותית מהאיחוד שייצור בינוי מאסיבי וחריג ביחס לאזור. "התכנון נעשה בהתעלם מרגישותו התנועתית של המתחם, אינו כולל כל מטלה ציבורית ראויה, ופוגעני", נטען.

הדמיית מגדל בראשיתצילום: הדמיה : יסקי מור ס

אנשי אלעד קבלו על כך שבעוד שהתחם כולו תוכנן מכוחה של תוכנית אחת (1770א'), תוספת הזכויות שניתנה לכוזהינוף ניתנה ורק לפרוייקט זה תוך קיפוח שאר בעלי הזכויות. "כל תוספת זכויות למגרש ממגרשי הבניה חייבת להיעשות בראייה כוללת של תוספת זכויות לכלל בעלי הזכויות ולא למגרש בודד", נטען. עוד טוענת אלעד כי בעוד שזכויות הבניה של כוזהינוף הוגדלו, חלקו במשימות הפיתוח של השכונה נותר זהה. שאת בעוד שהתוכנית התקפה בשטח מחייבת השתתפות במשימות הפיתוח באופן יחסי לתוספת יחידות הדיור בכל מגרש.

הוועדה המקומית דחתה בנובמבר את שתי ההתנגדויות, ועל החלטתה הגישו המתנגדים ערר לוועדת הערר המחוזית. מועד לדיון בנושא טרם נקבע. במידה וועדת הערר תמצא את הטענות צודקות ותבטל את ההקלה, צפויים תושבי שכונת גבעת עמל לשעבר, אשר פונו ממתחם כוזהינוף, להינזק קשות. זאת מאחר והסכם הפיצוי שהושג מולם לפני כשנה בתיווכו של סגן ראש עיריית תל אביב נתן אלנתן, כרך את גובה הפיצוי שיקבלו במתן ההקלה לפרויקט. סך הפיצוי עליו סוכם מול אותן המשפחות, המונות כ-24 משקי בית, עמד על 20 מיליון שקלים, ומתוכם טרם העביר כוזהינוף כ-25% מהסכום, כלומר כחמישה מיליוני שקלים.

משפחת כוזהינוף מסרה בתגובה: "הבקשה לתוכנית לאיחוד מגדלים אושרה להפקדה ופורסמה לעיון הציבור, ובאופן טבעי הוגשו לה התנגדויות. הוועדה המקומית ביצעה דיון שהיה פתוח לציבור הרחב.

התוכנית לאיחוד המגדלים מיטיבה עם כל הצדדים הנוגעים בדבר, ואנו מצפים האישור הסופי לפרויקט כולו, אשר יציב סטנדרט חדש של יוקרה בישראל, יינתן בתקופה הקרובה".

לגבי הסדרי פיצוי התושבים נמסר: "מדובר בהסכמים חסויים מול המשפחות ועל כן אין באפשרותנו לחשוף את תוכנם, אולם נציין כי כל המפונים חתמו על הסכמי פיצוי אשר יאפשרו להם דיור חלופי לכל חייהם – כולל במקרים בהם בתי המשפט קבעו כי המפונים אינם זכאים כלל לפיצוי וכולל במקרים כי הסכם הפיצוי נחתם לאחר הפינוי בפועל".

מעיריית תל אביב נמסר: "התכנית אושרה למתן תוקף על ידי הועדה המקומית ולאחריה הוגש ערר על-ידי התושבים. עד שהעניין לא ידון בוועדת ערר המחוזית, התכנית לא תקבל תוקף. נכון להיום, טרם נקבע תאריך לוועדה על ידי משרד הפנים. מאחר וטרם התקבלה ההחלטה לגבי תוקף התכנית, לא ניתן להתייחס לנושא הפיצויים למשפחות. יש לציין, כי הסדר הפיצויים שנקבע הוא בין היזם למפונים, כך שלעירייה אין צד בעניין".

תגובת ועד הפעולה של גבעת עמל: "לאחר הפינוי האכזרי שביצעו היזמים כוזהינוף בגבעת עמל בדצמבר 2014 בחסות 'הסכם הפינויים' שערכה איתם העיריה ב-2013, סגן ראש עיריית תל אביב הרב אלנתן הוסיף חטא על פשע והפך את מפוני גבעת עמל לבני ערובה של היזמים לאישור הטבות בשווי של כ-160 מיליון שקל. חשוב להזכיר כי משפחות גבעת עמל שפונו על ידי כוזהינוף ישבו על שטח שבו, נכון להיום, שיעור בעלותה של העירייה שני שלישים!

עיריית תל אביב הפקירה את תושביה ואנו מאמינים כי מעורבותה בנעשה בגבעת עמל עוד תיחקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב