תושבים נגד פרויקט תמ"א 38 ברמת אביב: "סותר את צביון השכונה"

התושבים טוענים כי הפרויקט סותר את התכנון שהתוותה העירייה לשכונה בשיתוף התושבים, וחורג ממנו בגובה ובכמות הדירות ■ "הפרויקט מחזיר את התכנון בשכונה לשיטת 'טלאי על טלאי'" ■ עיריית תל אביב: "ההתנגדויות יובאו לדיון בוועדה המקומית ויישקלו לגופן"

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

יותר מ-600 תושבים משכונת רמת אביב הירוקה בתל אביב יגישו בימים הקרובים התנגדויות לפרויקט תמ"א 38 שנבנה בשכונה, בטענה שהוא סותר את מסמך המדיניות התכנונית של העירייה, שהוכן עם התושבים.

שכונת רמת אביב הירוקה שוכנת בצפון תל אביב, בין הרחובות דרך נמיר, חיים לבנון ואיינשטיין. שטח השכונה הוא כ-950 דונם, ו-400 מתוכם מיועדים למגורים. בשכונה כ-4,000 דירות, שלהן ניתן להוסיף על פי מסמך המדיניות כ-1,625 דירות.

הפרויקט המדובר כולל שלושה בנייני רכבת בגובה שלוש קומות ברחוב הברון הירש 1, 3 ו-5, ובהם 72 דירות. על פי התוכנית שהגישו היזמים, חיים נחמן וחברת וילאר, ייבנו במקום שלושה מבנים בצורת האות S, ובהם 139 דירות. גובה הבניינים יהיה שבע קומות.

ברון הירש תל אביבצילום: עופר וקנין

בעצומה שעליה חתמו התושבים, ובהתנגדות שאותה מובילה עו"ד ענת לוי, טוענים תושבי השכונה כי הוועדה המקומית אישרה מסמך מדיניות לשכונה בתחילת 2014, שאמור להוות תשתית להכנת תוכניות בנייה עתידיות בשכונה, וליצור אופק תכנוני ברור ומוסכם לרמת אביב הירוקה. אלא שהפרויקט, כך טוענים התושבים, סותר את הנאמר במסמך, מבטל את הוודאות התכנונית ואת עקרונות הבנייה האחידים שהוא מבקש להנחיל, ומחזיר את התכנון בשכונה לשיטת "טלאי על טלאי".

בין הסתירות שמונים התושבים, הן תוספת הקומות לפרויקטים של תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה), כאשר המדיניות מאפשרת תוספת של 2.65 קומות (שתי קומות מלאות וקומת גג בשטח של 65% משטח הקומה). לעומת זאת, הפרויקט המתוכנן מגיע לגובה של 6.65 קומות, עקב תוספת של 3.65 קומות.

לפי טענת התושבים, הפרויקט חורג מקווי המדיניות גם מבחינת תוספת הדירות. הם טוענים כי מסמך המדיניות מתיר תוספת של 117 דירות לפרויקט, לעומת 139 הדירות המתוכננות להבינות בו. עוד הם טוענים, כי היזם חתם על הסכם עם הדיירים בפרויקט, ובו מצוין כי ההסכם יתבטל אם לא יאושרו לפחות 161 דירות, ומכך הם מבינים כי בכוונתו להוסיף מספר גדול יותר של דירות - 89.

המתנגדים לפרויקט מדגישים שוב ושוב את הצביון המיוחד של השכונה, שבה הרבה גינות ירוקות ומעבר חופשי להולכי רגל בין הבניינים שנבנו ממערב למזרח כדי לאפשר מעבר של רוחות. האופי של השכונה בא לידי ביטוי גם במסמך המדיניות, שבו נכתב כי מטרת העל של התכנון היא "פיתוח של השכונה תוך שמירה על צביונה הייחודי – התחדשות מגורים, הגדלת מגוון הדיור והאוכלוסייה, ציפוף הבנייה ויצירת מוקדי פעילות, מסחר ותעסוקה מקומיים".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "מטרת התוכנית היא לחדש את שלושת הבניינים הקיימים ברחוב הברון הירש 1,3 ו–5 מכוח תמ"א 38, תוך שימור המאפיינים הייחודיים לשכונה. המגבלות מתייחסות לבניין הבודד ומאפשרות — בפרויקט של הריסה ובנייה מחדש - תוספת של שתי קומות וקומת גג חלקית. עם זאת, המדיניות גם הגדירה מתן עדיפות לפרויקטים משותפים לכמה מבנים, משום שהם משמרים באופן מיטבי את החצרות שבין הבניינים. על מנת לתת תוקף להעדפה זו, ולהביא לביצועם של פרויקטים משותפים בשכונה, נדרש לתגבר את הזכויות הבסיסיות שקבעה המדיניות.

"הפרויקט המוצע תואם את הגובה המוגדר במדיניות ומשמר את העמדת המבנים המקוריים, אך בתוספת שני אגפים ניצבים שמייצרים בניין בצורת האות S, כאשר החצרות בפרויקט משמרות את אופיין הירוק והן יהיו פתוחות למעבר הציבור. בכל מקרה, טענות התושבים המתנגדים לפרויקט יובאו לדיון בוועדת המשנה המקומית לתכנון ובנייה ויישקלו לגופן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008