מאגר הדיור הציבורי ממשיך להצטמצם: 3,000 דירות נמכרו – 353 בלבד נרכשו

עד סוף 2016 מתכוון משרד השיכון לרכוש כ-1,000 דירות לחידוש מאגר הדיור הציבורי בעלות של כמיליארד שקל, אך קצב מכירת הדירות מהיר הרבה יותר מרכישתן

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

נתונים חדשים שמסר שר השיכון יואב גלנט לידי יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל, בעקבות שאילתה שהגיש, מעלים כי רוב הדירות מתוך 1,000 הדירות הראשונות שרוכש משרד הבינוי והשיכון לשם הגדלת מאגר הדיור הציבורי, ממוקמות בלב אזורי הביקוש של מרכז הארץ וירושלים – שם גם קיימות רשימות ההמתנה הארוכות ביותר לדירה בקרב זכאי הדיור הציבורי. עם זאת, מאגר הדירות הציבוריות ממשיך להצטמצם במהירות, זאת מאחר ומאז "חודש חוק הדיור הציבורי – זכויות רכישה", נמכרו 3,000 דירות לדיירים.

על פי נתוני משרד השיכון, עד כה נרכשו 353 דירות בעלות של 442 מיליון שקל, כולל הוצאות נלוות. 390 דירות נוספות נמצאות בהליכי רכישה. עם זאת, רק 145 דירות מכלל הנכסים שנרכשו אוכלסו בפועל. זאת לדברי משרד השיכון, לאור העובדה כי פינוי הדירה בפועל נעשה רק לאחר 8 חודשים בממוצע מיום קנייתה, ולעתים קרובות נדרש זמן נוסף עבור שיפוצים.

יואב גלנטצילום: מוטי מילרוד

הליך הרכישה והכנת הדירה לאכלוס נעשה כיום על ידי שני גופים. הראשון הוא חברת "עמידר", שאחראית עד כה למרבית הרכישות, אשר הנכסים החדשים עוברים לניהולה. זרוע נוספת היא חברת הנדל"ן "מטרופוליס" שזכתה לפני כשלושה חודשים במכרז משרד השיכון. עד כה השלימה החברה אתך רכישתן של כ-40 דירות. עם זאת, על פי הנתונים, רשימת הממתינים זכאי משרד השיכון עודנה ארוכה מאד וכומדת על כ-2,500 משקי בית, זאת בנוסף לכ-27 אלף משקי בית זכאי משרד הקליטה – רובם קשישים.

סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, תקף את משרד השיכון ואמר כי "מדובר בכישלון קולוסלי. במשך השנתיים שבהן היו צריכים לרכוש לפחות 1,000 דירות, נרכש מספר זעום בלבד. לא מדובר רק בכישלון של עמידר, הגיע הזמן שמשרד השיכון יתחיל לחשוב מחוץ לקופסה כדי לייצר את מלאי הדירות הדרוש".

הפגנה למען דיור ציבורי בפתח תקווהצילום: תומר אפלבאום

כיום מדובר ככל הנראה על מספר גבוה יותר, כאשר לצד עמידר גם חברת הנדל"ן "מטרופוליס" הרוכשת דירות עבור משרד השיכון, השלימה רכישתן של 40 דירות ראשונות. התקציב שהוקצה במסגרת תקציב 2015-2016 לרכישת 1,000 הדירות עומד על מיליארד ו-24 מיליוני שקלים, כלומר עלותה הממוצעת של כל דירה תעמוד על מיליון שקל. המקור התקציבי המרכזי לשכום זה הוא קרן התקבולים של מכירת דירות הדיור הציבורי, לאחר שבשנתיים האחרונות כבר מכרו עמידר ועמיגור קרוב ל-2,000 יחידות דיור לדיירים ותיקים.

ירושלים היא העיר שבה אמור להירכש מספר הדירות החדשות הרב ביותר – 84, בעלות של 114.5 מיליון שקל (1.36 מיליון שקל בממוצע לדירה) – 11% מכלל תקציב. לתקציב זה צפויים להתווסף 130 מיליון שקלים נוספים מקופתה של חברת הדיור הציבורי הירושלמית "פרזות" אך זאת רק לאחר שיסתיימו הליכי פירוק החברה.

בנתניה צפוי משרד השיכון לרכוש 72 דירות בסך הכל בעלות של 85.5 מיליון שקל. בערי גוש דן צפוי משרד השיכון לרכוש מאות דירות: בתל אביב יירכשו 66 דירות בעלות של 80 מיליון שקל, בחולון 64 דירות בעלות של 75 מיליון שקל, בבני ברק 54 דירות בעלות של 68 מיליון שקל, בבת ים 52 דירות בעלות של 59 מיליון שקל ובפתח תקוה 32 דירות בעלות 33 מיליון שקל. מחוץ ללב אזור המרכז בולטות בית שמש עם 37 דירות שצפויות להירכש בה (42 מיליון שקל), באשדוד יירכשו 30 דירות (32 מיליון שקל) ו-30 גם בקריית גת (22 מיליון שקל).

כבל התייחב לפיזור הרכישות ואמר: "אסור שבתל אביב והערים הסובבות אותה יירכשו רק 250–300 דירות. הדיור הציבורי לא צריך להיות רק בפריפריה. בנוסף, אל לה לעמידר לטעות — תפקידה הוא לעשות שימוש מושכל, ראוי ושקוף בכספיה למען דיור ציבורי בלבד. החברה אינה קיימת למען עצמה, אלא למען דיירי הדיור הציבורי".

לשאלה מהם הקריטריונים לפיהם נקבעה הפרישה, השיב גלנט כי גובשה רשימה המכילה את כלל זכאי הדיור הציבורי הממתינים לפי יישובים, ובדקה לגבי כל יישוב את ותק הממתינים, קצב התפנות הדירות הקיימות ביישוב, ועוד. על פניו נראה כי קיים מתאם גבוה בין מספר הממתינים בכל עיר ועיר וכמות הדירות שיירכשו בה. בירושלים מספר זכאי משרד השיכון הממתינים לדיור ציבורי גבוה משמעותית מאשר בכל עיר אחרת, כאשר נכון לאמצע 2015 עמד מספר משקי הבית על361 ממתינים, על פי נתונים שמסר אז משרד השיכון לח"כ דב חנין. אחריה דורגו תל אביב עם 180 משקי בית ונתניה עם 161.

מידע מעניין שנחשף בתשובותיו של גלנט נוגע לקמפיין בו יצאה עמידר בינואר 2015 שכלל פרסומת בטלוויזיה שלטי חוצות ופרסום בעיתונים, אשר פירסם את התוכנית "החברתית" בה החלה החברה. בפועל באותה העת רק החלה החברה בהליך רכישת הדירות ורכשה דירות ספורות אם בכלל, מה שלא מנע ממנה להשקיע שני מיליוני שקלים בקמפיין הגרנדיוזי – עלותן של שתי דירות דיור ציבורי שהיתה החברה יכולה לרכוש בכסף זה.

על פי תשובת גלנט מי שלקח חלק במימון הקמפיין היה גם משרד השיכון, בהוראת השר אורי אריאל, וזאת כזכור חודשיים לפני בחירות. "מתוך סך שני מיליוני שקלים, המשרד השתתף בכ-650 אלף שקל. המימון אושר על ידי השר אורי אריאל בתפקידו כשר הבינוי והשיכון", כתב גלנט בתשובתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט