עיריית ת"א ומשרד השיכון יעבירו מאות אלפי שקלים לגרעינים תורניים בעיר

חמישה מהארגונים שצפויים לקבל תקציבים מהעירייה הם גרעינים תורניים וישיבות שמזוהות עם הבית היהודי, שמבקר המדינה מתח ביקורת על תקצובם ■ משרד השיכון: "התקציבים המדוברים אינם חדשים, אלא עודפים מתקציב שאושר ב–2014"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת הכספים של עיריית תל אביב־יפו צפויה לאשר העברה תקציבית של כחצי מיליון שקל מכספי משרד הבינוי והשיכון לעשרה ארגונים ועמותות. חמישה מהם הם גרעינים תורניים וישיבות המזוהות עם הבית היהודי, הפועלים בלב האוכלוסייה החילונית ועוסקים בעיקר בפעילות פוליטית וחינוכית.

לפני כשנה חשף TheMarker את תקצובם של עשרות גרעינים תורניים במיליוני שקלים על ידי החטיבה להתיישבות, לרבות באזורים חזקים מבחינה סוציו־אקונומית, שאינם נחשבים פריפריה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

ישיבה עירונית בתל אביבצילום: דודו בכר

ההעברה החדשה מציגה צינור מימון נוסף לאותם גרעינים, שפותח במשרד השיכון בתקופת השר הקודם, אורי אריאל: דרך הרשויות המקומיות. מקורות בעירייה מתחו ביקורת בסוף השבוע על העברת התקציב לעמותות, אך נראה כי העברת הכספים תיעשה בכל מקרה.

על פי ההחלטה, תתוקצב עמותת חברותא, בראשותו של פעיל הבית היהודי, הרב אריאל דורפמן, ב–50 אלף שקל. העמותה מפעילה מרכז תורני בשם "המקום", הפועל ליד רחוב שינקין, ועוסק בין היתר בהחזרה בתשובה. דורפמן שימש ראש אגף התשובה בתנועת הימין הקיצוני קוממיות. לעמותה אין כיום אישור מינהל תקין, כך שגופים ממשלתיים כלל אינם יכולים להעביר לה כסף.

כמו כן, הנקודה היהודית תל אביב־יפו — גוף שעיקר פעילותו בהפעלתה של ישיבת מעלה אליהו במרכז תל אביב, יתוקצב ב–50 אלף שקל; הגרעין התורני רוח אביב, הפועל ברמת אביב, מהשכונות העשירות בישראל, יתוקצב אף הוא ב–50 אלף שקל. עיקר פעילות הגרעין נעשית בתחום החינוך הפורמלי והלא־פורמלי. פעילות הגרעין עוררה התנגדות רבה בקרב תושבי השכונה — דתיים וחילונים כאחד. בין היתר, נוהל מאבק על ידי הורי בית הספר הממלכתי־דתי אלומות להוצאת אנשי הגרעין מבית הספר, לאחר שאלה ניסו לשנות את אופיו ולקיים הפרדה בין בנים לבנות כבר מהכיתות הנמוכות.

80 אלף שקל מכספי משרד השיכון יועברו לגרעין החברתי יפו, שהוקם ומנוהל גם הוא בעיקר על ידי פעילי הבית היהודי, ושאחת ממטרותיו המרכזיות היא מניעת חינוך מעורב של יהודים וערבים. עוד 50 אלף שקל יועברו לעמותת מה יפו פעמי בת ציון — תל אביב, שפעילותה מתמקדת בהפעלת ישיבת שירת משה ביפו ובהפעלת אולפנה לבנות בסמוך לה.

מבקר המדינה: "כשל חמור בסדרי ממשל"

בימים אלה מכין מבקר המדינה, יוסף שפירא, דו"ח בנושא תקצוב הגרעינים התורניים על ידי משרד השיכון, בתקופת השר אריאל. בנובמבר חשף שפירא כמה מהממצאים הקשים של הביקורת שערך, שפורטו במכתב ששיגר ליועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין, ולראש הממשלה, בנימין נתניהו.

"עולה לכאורה כי מקורבים פוליטיים של השר (אורי אריאל; נ"ב) היו מעורבים בקביעת אמות המידה ובאופן הקצאת התקציבים", כתב שפירא וכינה את הפעילות כ"כשל חמור בסדרי ממשל".

חבר מועצת תל אביב מטעם מרצ, מיקי גיצין, אמר כי הוא מתנגד בתוקף לאישור ההעברה הנוספת. "אנחנו נחשפים כאן למציאות מקוממת שבה הבית היהודי מבצע העברת כספים פוליטית לארגוני החזרה בתשובה וחינוך מחדש דרך מסלולים שונים ומשונים, והפעם דרך הרשויות המקומיות. לא ייתכן שהעירייה תשתף פעולה עם העברת כספים כזאת בלי להבין בדיוק לאן מועברים הכספים ומהי המטרה שלהם".

במכון המחקר מולד, שערך תחקיר מקיף בנושא הגרעינים וחשף חלק גדול מהקשרים הפוליטיים של הגופים המתוקצבים למפלגת הבית היהודי, תקפו את העברת הכספים. "סיפור זה, כמו רבים אחרים, חושף את סדרי העדיפויות הלאומיים המעוותים של הממשלה", אמרה ליאת שלזינגר, סמנכ"לית המכון. "האם תקציב משרד השיכון יושקע במעמד הביניים ובפריפריה, או בעמותות שפועלות לחיזוק הבית היהודי?"

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "כעיקרון, העירייה מקפידה על קלה כחמורה בהעברות תקציבים מטעם הממשלה שלא בדרך המלך. בנושא זה, לאחר שהתברר כי הקול הקורא שהוציא משרד השיכון היה פתוח לכלל העמותות והגרעינים — ולראיה אושרו גם עמותות וגרעינים שאינם תורניים, כדוגמת גרעיני הנוער העובד והלומד — לא היתה מניעה לאשר את העברת התקציב מהמשרד לעמותות דרך העירייה.

"בכל מקרה מדובר בהשלמת תקציב שאושר כבר בשנה שעברה. ככל שיימצא שפעילות אחת העמותות אינה תקינה, תיבחן העברת הכספים באופן פרטני".

ממשרד השיכון נמסר: "ב–2016 אין כל תקצוב ייעודי של המשרד לטובת קבוצות התיישבות או גרעינים תורניים. התקציבים המדוברים אינם חדשים — זו יתרת התקציבים שהועברו לעירייה בסוף 2014, על פי החלטת הממשלה מספר 741 בעניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"