מכרז שרונה נדחה בפעם הרביעית, התנאים שונו - ומחיר הקרקע עשוי לעלות

הרשות הודיעה כי אם הפער בין ההצעה הזוכה להצעות שאחריה יהיה נמוך מ–5% - תתקיים התמחרות על הקרקע ■ במכרז צפויות להתמודד קנדה ישראל, גינדי החזקות, אפריקה ישראל וקבוצות רכישה ■ רמ"י: "מאפשרים לכוחות השוק למצות את התחרות"

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) טוענת שוב ושוב כי אינה מספסרת בקרקעות מדינה, אך כשזה נוגע לקרקעות יוקרה בתל אביב — נראה שהנוהל שונה. רמ"י הודיעה על דחיית המכרז הקרוב על חלק מקרקעות מתחם שרונה (דרום הקריה), ומסרה כי במקרה שיוגשו שתי הצעות או יותר, שהפער ביניהן לבין ההצעה הזוכה יהיה נמוך מ–5%, יוזמנו המציעים להליך התמחרות, שבמסגרתו יתבקשו להגיש הצעה נוספת. משמעות הנוהל החדש היא העלאת מחיר הקרקע ועמו הכסף שמקבלת עבורו המדינה.

מכרז שרונה הוא מכרז למכירת שלושה מגרשים בין הרחובות קלמן מגן, הארבעה וארניה. בשלושת המגרשים זכויות לבניית שלושה מגדלים, שבהם 324 דירות בסך הכל, לצד שטחי משרדים ומסחר.

הדמיית המגדלים שייבנו בשרונהצילום: רשות מקרקעי ישראל

כמה חברות וקבוצות רכישה מתכוונות להשתתף במכרז, בהן ככל הנראה קנדה ישראל, גינדי החזקות ואפריקה ישראל, וקבוצות רכישה שמארגנות קבוצת חג'ג', קבוצת מינהל מגורים לישראל בראשות מוטי פלד, וקבוצת איילה של ג'קי סוויסה. שלוש הקבוצות מנהלות בימים אלה קמפיינים פרסומיים לצירוף חברים נוספים לקבוצות הרכישה שהן מנהלות.

על פי הנהלים החדשים, יתקיים הליך התמחרות במקרה שבו המכרז יסתיים בהפרש של פחות מ–5% בין ההצעה הזוכה להצעות שאחריה. במקרה שבו הפרשי ההצעות בהליך ההתמחרות יהיו נמוכים, יתבקשו המציעים להגיש עוד הצעות בתשעה סבבים נוספים לכל היותר. בשבוע הבא תפרסם רמ"י את האופן שבו יתנהל הליך ההתמחרות באתר האינטרנט שלה.

קשה לצפות כיצד תשפיע התחרות על ההצעות שיגישו המתמודדים. מצד אחד, הם עשויים לבחור בהצעות אגרסיביות כבר בסבב הראשון של המכרז, כדי למנוע את שרשרת הסבבים וההתמחרויות. מצד שני, אולי החשש מפני העלאת מחירים בסבבים הנוספים תגרום להם להגיש הצעות מתונות בסבב הראשון. מה שבטוח הוא שהסיכוי שהמדינה תרוויח יותר על הקרקע מכפי שהיא מרוויחה בהליכי המכרז הרגילים הוא גבוה יותר, וכי הליך ההתמחרות יהיה מסורבל יותר.

דחייה מדי חודש

לאור השינויים, הודיעה רמ"י בפעם הרביעית על דחיית סגירת המכרז, ועל מועד חדש להגשת ההצעות — 7 במארס. המכרז פורסם לראשונה בתחילת אוגוסט 2015, ומועד סגירת תיבת המכרזים נקבע ל–5 באוקטובר. מאז מודיעה רמ"י מדי חודש על דחיית המכרז, בפעם הראשונה לנובמבר 2015 ולאחר מכן לדצמבר. הדחייה השלישית היתה לפברואר 2016, ועתה הוא נדחה בפעם הרביעית למארס.

מרמ"י נמסר בתגובה: "המכרז נדחה בין היתר לצורך מתן מענה לשאלות הבהרה שהועלו מצד יזמים, אשר יתפרסמו בימים הקרובים. באשר לתהליך ההתמחרות — הנהלת הרשות החליטה לערוך תהליך התמחרות בין ההצעות הגבוהות אשר קיים ביניהן הפרש של עד 5%, כדי לאפשר ליזמים ולכוחות השוק למצות ביניהם את התחרות ולהביא להכנסות אופטימליות לקופת המדינה מפרויקט יוקרתי זה. ההכנסות ישמשו את המדינה, בין היתר, לטובת מימון פרויקטים של מחיר למשתכן לטובת צעירים ומחוסרי דיור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"