ועדת הפנים נגד האוצר: "לא נקדם חקיקה מטעם האוצר עד לטיפול בשכונת הארגזים בת"א"

"הגיע הזמן שתביאו פתרונות", זעם יו"ר ועדת הפנים, דוד אמסלם, על נציגת רשות מקרקעי ישראל, כשגילה כי חודש לאחר סיור הוועדה בשכונה המוזנחת לא הוקם צוות שיסייע לתושבים ■ רמ"י: "רוב הפונים אינם זכאים לחבילת הפיצוי"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ח"כ דודי אמסלם הודיע שלשום כי הוועדה בראשותו תחדל לקדם כל חקיקה של מינהל התכנון עד שמשרד האוצר יכנס ועדה בין־משרדית לגיבוש פתרון למצבם של תושבי שכונת הארגזים בדרום תל אביב.

ההצהרה באה כחודש לאחר שוועדת הפנים קיימה סיור בשכונה, שם התוודעו חבריה למצב הקשה שבו נתונים התושבים, המתגוררים בבתים במצב תחזוקתי ירוד ומחוסרי תשתיות ניקוז, ביוב, כבישים או מדרכות. באותו הסיור קראה הוועדה לשר האוצר, משה כחלון, להקים בהקדם את הצוות, אך בדיון גילו חברי הוועדה כי מאז הסיור לא עשו משרדי הממשלה הרלוונטיים, ובראשם האוצר, השיכון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י), דבר כדי לפתור את הבעיה.

שכונת הארגזים ת"אצילום: עופר וקנין

ב–1998 פירסמו המינהל ועיריית תל אביב מכרז לבניית 1,200 דירות בשטח, תוך מתן דיור חלופי לכ–200 בתי האב בשכונה, שהוכרו כזכאים לכך. לפי תנאי המכרז, היה על היזמים שיזכו לספק לכל אחד מהמפונים דירה בגודל של כ–110 מ"ר. במכרז זכתה שותפות של החברות פרידמן־חכשורי, שבבעלות ישעיהו חכשורי, ואביוד נכסים שבבעלות אבי יוחנן, עבור 1.25 מיליון שקל בלבד.

לפני כעשור נכנסה גם אלעד מגורים, שבשליטת יצחק תשובה, לשכונה כשותפה בקרקע. לפי ההסכם שנחתם אז בין הצדדים, אלעד מגורים אחראית על הבנייה ואילו יוחנן וחכשורי אחראים לפינויים.

דוד אמסלםצילום: אמיל סלמן

ואולם ב-18 השנים שחלפו מאז מכרה המדינה את הקרקע על יושביה ליזמים, מספר זעום מהמשפחות שהוכרו כזכאיות פונה. בינתיים, בסמוך ובצמוד למבנים הרעועים של בני המקום, כבר החל להיבנות בקצב פרויקט מגורי היוקרה פארק TLV של אלעד מגורים, ועיריית תל אביב החלה בעבודות תשתית להקמת דרכים חדשות החולפות בלב השכונה בצמוד לבתי תושבים. בעקבות המצב הקשה קראה הוועדה לשר האוצר להקים צוות בין־משרדי בשיתוף מנהל התכנון, רמ"י, משרדי המשפטים והשיכון, עיריית תל אביב ונציגי התושבים, לשם הגדרת אחריות רשויות המדינה לזכויות האזרח מול היזמים, הכנת רשימה סגורה של זכאים לפיצוי ומציאת פתרונות.

הישיבה ננעלה 
בתוך חצי שעה

שלשום קיימה ועדת הפנים ישיבת מעקב לבחינת פעולות הממשלה מאז הסיור, אך הישיבה ננעלה חצי שעה לאחר תחילתה, לאחר שדפנה כהן הילינגר, מנהלת מרחב תל אביב ברמ"י, שהתבקשה לדווח לוועדה מה נעשה מאז סיור הוועדה בשכונה לפני כחודש, אמרה כי "במסגרת המכרז שפורסם ב–1998, ניתנה חבילת זכויות למי שזכאים לפיצוי". כאשר שאל ח"כ אמסלם אם הצוות הוקם, השיבה כהן הילינגר: "טרם".

בעקבות התשובה הודיע אמסלם על נעילת הדיון, ואמר: "אני מבקש משר האוצר להקים את הצוות הבין־משרדי. השקעתי עשרות שעות בנושא ואני מצפה שגם אתם תתחילו לעבוד ותביאו פתרונות. דיון נוסף יתקיים אחרי שאוודא שעשיתם עבודת מטה, ועד אז ועדת הפנים לא תקדם שום חקיקה של מינהל התכנון".

חבר הוועדה, ח"כ דב חנין, אמר כי "הממשלה והעירייה מתעלמות שנים מהאזרחים, לא סופרות אותם ומעבירות קרקע ליזמים כאילו היא פנויה מבני אדם. הפתרונות פשוטים כי הקרקע יקרה מאוד. ניתן לתת לתושבים דירה תמורת דירה ועדיין יישאר בידי היזמים המון כסף והם יוכלו להיות מיליארדרים".

ח"כ יוסי יונה אמר: "המדינה אמורה להגן על האזרחים. אנחנו נוביל הצעת חוק בעניין שכונת הארגזים, ואם רשויות המדינה ישיגו אותנו, מה טוב".

במשרד האוצר לא הגיבו לדברים. ל–TheMarker נודע כי בעקבות הדיון נערכה שיחת טלפון בין אמסלם לכחלון, שבה דרש יו"ר ועדת הפנים את הקמת הצוות הבין־משרדי.

מרמ"י נמסר בתגובה כי הפיצוי שניתן לתושבי השכונה שמתגוררים במקום מלפני 1986, כולל דירת ארבעה חדרים בגודל של 110 מ"ר ופיצוי כספי נוסף. מי שהגיע לאחר מכן אינו זכאי לפיצוי, במסגרת החלטה שאף קיבלה אישורים בפסקי דין. הפונים, רובם ככולם, אינם זכאים לחבילת הפיצוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב