לאחר מאבק בליכוד |

נתניהו אישר ההמלצה לכלול את שטח פארק התעשייה נעם בתחומי העיר נתיבות

ראש הממשלה אישר את ההמלצה רק לאחר פרישת סילבן שלום ממשרד הפנים, ותלונות מצד עיריית נתיבות שלפיהן שלום נמנע לאשר המלצות של ועדה גבולות שמונתה לבדיקת הסוגיה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

פארק התעשייה נעם, הממוקם בסמוך לצומת בית הגדי, צפוי לעבור לתחום שיפוטה של העיר נתיבות - כך קבעה ועדת גבולות במשרד הפנים - נוסף על כמה מאות דונמים שייתוספו לשטח העיר ומיועדים לפיתוחה העתידי. שטח הפארק ועתודות השטחים שאליהם הוא צפוי להתרחב שייכים כיום לשטחן המוניציפלי של שתיים מהמועצות האזוריות הגובלות בנתיבות, שדות נגב ומרחבים.

ועדת הגבולות מונתה באוקטובר 2014 על ידי מנכ"ל משרד הפנים באותה העת, שוקי אמרני, שכיהן תחת שר הפנים לשעבר גדעון סער. ליו"ר הוועדה מונה הכלכלן שלמה מעוז. באפריל 2015 קיימה הוועדה את ישיבתה האחרונה - אבל אישור המסקנות שהגישה למנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן בכור, התמהמה. על פי החלטת הוועדה, פארק נעם ששטחו (הבנוי והמתוכנן) כ–3,200 דונם יועבר לתחום שיפוטה של עיריית נתיבות, שתחזיק בכלל הסמכויות הסטטוטוריות הקשורות בהמשך פיתוחו, ותהיה אחראית על תחזוקתו.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

מחלבת טרה בפארק נעםצילום: אליהו הרשקוביץ

גם באשר לחלוקת ההכנסות ממסים בפארק נעם החליטה הוועדה להגדיל את חלקה של העיר נתיבות, כשמתוך סך הכנסות המסים מהפארק תקבל עיריית נתיבות 10% בגין הוצאות תפעול ותחזוקה ו–90% הנותרים יחולקו בין הרשויות על פי המפתח הבא: נתיבות תקבל 34%, מרחבים 28%, שדות נגב 28%, ואופקים תהיה זכאית ל–10%.

חלוקת ההכנסות לפני המלצות הוועדה היתה שווה בין שלוש הרשויות המקומיות שהיו שותפות להקמת הפארק: שליש מההכנסות הופנו לעיריית נתיבות, שליש למועצה האזורית שדות נגב ושליש למועצה האזורית מרחבים. ועדת הגבולות המליצה להותיר את שיעור ההכנסות שהועבר לעיר נתיבות כמעט בלא שינוי, 34%, ולהפחית לשדות נגב ולמרחבים מ–33% ל–28% - הפחתה של 6% כל אחת - ולהוסיף את אופקים ולהעניק לה 10% מההכנסות ממסים.

יחיאל זוהר, ראש העיר נתיבותצילום: אייל טואג

עוד החליטה הוועדה כי אזור התעשייה של נתיבות, הממוקם בדרום־מזרח היישוב, יורחב בכ–460 דונם, שייתוספו לשטח השיפוט של העיר, ויכלול מסוף מטענים המתוכנן להיבנות סמוך למסילה החולפת במקום. שני מתחמים נוספים שבהם דנה הוועדה - האחד חקלאי, ושני המשמש כאזור התעשייה של המועצה האזורית שדות נגב - המליצה הוועדה להותיר בתחום שדות נגב. במסגרת המלצותיה, הביאה הוועדה בחשבון את הפילוח הסוציו־אקונומי הנמוך יותר של נתיבות (אשכול 3) - לעומת שדות נגב ומרחבים (אשכול 5), את גודל אוכלוסייתן, את שיעור הגירעון המצטבר בתקציבן ועוד.

עוד ציינה הוועדה כי "חיזוקה הכלכלי של נתיבות יהיה לטווח הארוך אינטרס גם של המועצות האזוריות שיוכלו לעשות שימוש בשירותי נתיבות כמרכז תומך סביבתו".

ההמלצות מיטיבות עם נתיבות, אבל על חשבון שכנותיה המוניציפליות, ול–TheMarker נודע כי את הליך אישור המלצות הוועדה ליווה מאבק פוליטי קשה שניהלו יחיאל זוהר, ראש עיריית נתיבות, מצד אחד, ושי חג'ג', ראש המועצה האזורית מרחבים, מצד שני - שניהם בעלי משקל רב במפלגת הליכוד. עוד נודע כי בקרב המועצות האזוריות קיים כעס רב כלפי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שחתם על ההמלצות, בשבועות שכיהן כממלא מקום שר הפנים - בין פרישתו של סילבן שלום מתפקיד שר הפנים, למינויו לתפקיד של אריה דרעי, בשל הפגיעה הכלכלית הצפויה להם בעקבות המהלך.

בעיריית נתיבות טוענים כי זה נעשה לאחר כמה חודשים שבהם נמנע שר הפנים לשעבר שלום לאשר את ההמלצות.

ראש עיריית נתיבות זוהר אמר בעקבות אישור המלצות הוועדה כי "ועדת הגבולות עשתה צדק עם העיר נתיבות ותושביה - הרחבת גבולות העיר תאפשר לקדם את חזון הבינוי והפיתוח של נתיבות ותתרום להתפתחותה האורבנית בעשור הקרוב. נתיבות היתה ותמשיך להיות העיר המרכזית באזור ופיתוחה ישרת את תושבי היישובים בסביבתה לא פחות מאשר את תושבי נתיבות".

זוהר קרא לשכניו, שכאמור מולם התנהל בחודשים האחרונים מאבק עז, לחזור לשתף פעולה "לשם קידום האינטרסים המשותפים לרווחת תושבי האזור כולו", כדבריו.

במשרד הפנים לא התייחסו לעיכוב באישור המלצות הוועדה.

מהמועצות האזוריות שדות נגב ומרחבים לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"