עיריית ת"א תעניק פטור מהיטל השבחה לפרויקטי פינוי-בינוי בדרום ובמזרח העיר

ההקלות יינתנו לפרויקטים גדולים, עם דירות קטנות ומוזלות ומיעוט של משקיעים - כדי לעודד את היתכנותם הכלכלית ■ המשנה 
לראש העיר, ארנון גלעדי: "אנחנו רוצים לחדש את השכונות הדרומיות, אבל לשמר את המרקם העירוני ולא להדיר אוכלוסייה קיימת"

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

עיריית תל אביב מעודדת פרויקטי פינוי-בינוי: ועדת הכספים של העירייה תדון השבוע במתן פטור מדורג מהיטל השבחה לפרויקטים של פינוי בינוי בדרום העיר ובמזרחה, לאחר שהחלטת הפטור אושרה בוועדה להתחדשות עירונית. ארנון גלעדי, המשנה לראש העיר, מעריך כי שווי הפטור יגיע לעשרות אלפי שקלים לכל דירה - ובפרויקט של מאות יחידות דיור יסתכם הפטור בעשרות מיליוני שקלים.

היטלי השבחה נגבים על ידי הרשויות המקומיות מבעלי נכסים, בגין תוכניות שמעלות את שוויים - למשל, תוספת זכויות בנייה. ההיטל מגיע למחצית מעליית הערך (ההשבחה).

מטרת הפטור שיוזמת העירייה היא לאפשר היתכנות כלכלית לפרויקטים המתכוננים בשכונות הדרומיות והמזרחיות בעיר. בעירייה קבעו שני תנאי סף למתן הפטור, וכן שיטת ניקוד לכל פרויקט שעל פיו יחושב גובה הפטור. העדפות יינתנו לפרויקטים גדולים שבהם מתוכננות להיבנות דירות קטנות, ששיעור המשקיעים בהם נמוך.

תנאי הסף הראשון לקבלת הפטור הוא שמחיר הדירות החדשות שימכרו בפרויקט - לא יעלה על 1.6 מיליון שקל כולל מע"מ בממוצע (לדירה חדשה). התנאי השני הוא שמספר הדירות המינימלי בבניין הקיים יהיה 24 (לפני הפרויקט). שני תנאי הסף ממקדים את הפטור בשכונות החלשות של העיר ובפרויקטים גדולים יחסית, ולא בבניין בודד.

דרום תל אביב

בנוסף, שיטת הניקוד שנקבעה נועדה לקדם פרויקטים שמצטיינים בשלוש קטגוריות: מיעוט משקיעים, פרויקטים בהיקפים גדולים, ודירות קטנות. ככל שמספר הנקודות שיוענקו יהיה גדול יותר - כך ההטבה תהיה משמעותית יותר.

כך למשל, בכל הנוגע לגודל הדירות: פרויקט שייבנו בו דירות בשטח עיקרי של עד 80 מ"ר - יקבל 100 נקודות, הניקוד המקסימלי להטבה, פרויקט עם דירות של 100-80 מ"ר יקבל 70 נקודות, ופרויקט עם דירות ששטחן יעלה על 100 מ"ר לא יקבל פטור בכלל.

בקריטריון של מספר יחידות הדיור נקבע כי פרויקט שבו 100 יחידות דיור יקבל 100 נקודות, פרויקט בינוני שבו 100-50 יחידות דיור ינוקד ב-75 נקודות, ופרויקט קטן שבו 50-24 יחידות דיור יקבל 50 נקודות.

ארנון גלעדי

בכל הנוגע למעורבות המשקיעים בפרויקט, העירייה תעניק 100 נקודות לפרויקט שבו מתגוררים 75% ומעלה מבעלי הנכסים, 75 נקודות לפרויקט שבו מתגוררים 50%-75% מבעלי הדירות ובפרויקט שבו מחצית מבעלי הנכסים הם משקיעים ויותר יקבל 50%.

"לא רוצים מגדלים"

כדי שפרויקטים של התחדשות עירונית בשכונות שבהן ערכי הדירות נמוכים יהיו כדאיים מבחינה כלכלית, נדרש יחס גדול למדי בין מספר הדירות הקיימות - לחדשות שייבנו. תוצר הלוואי של הדרישה הזו היא העובדה שהבניינים החדשים שמוקמים הם מגדלים, שעלות האחזקה שלהם גבוהה. כתוצאה מכך, רבים מהדיירים המקוריים נאלצים לעזוב את דירותיהם, וכן נוצר מחסור בקרקע לשירותים קהילתיים, שטחי ציבור וכדומה, שיספק את מספר הדיירים. התוכנית שמקדמת העירייה, נועדה להפוך תוכניות כאלה לכדאיות יותר מבחינה כלכלית.

"אנחנו רוצים לחדש את השכונות הדרומיות, אבל לשמר את המרקם העירוני ולא להדיר את האוכלוסייה הקיימת", מסביר גלעדי. "אנחנו לא רוצים לבנות מגדלים בני 30 קומות, כדי שהאוכלוסייה הוותיקה תוכל להמשיך להתגורר בדירות החדשות. באזורים הדרומיים היחס של הבנייה החדשה לעומת הדירות הקיימות מגיע ל-1 ל-5 או 6, לעומת יחס של 1 ל-3 בשכונות במרכז או צפון תל אביב. זה מביא לבינוי מסיבי ולמגדלים - ומחטיא את המטרה. אנחנו לא רוצים להעמיס על השכונה, וכדי להוריד את הצפיפות העירייה לוקחת על עצמה את היטל ההשבחה".

גלעדי מציין כי כיום ניתן פטור מהיטל השבחה רק לדירות הקיימות, והחידוש הוא במתן פטור גם לדירות החדשות בפרויקט. עד היום היתה זו הממשלה שהעניקה את הפטור הזה לשני פרויקטים בלבד בתל אביב - בנווה שרת ובמתחם החרש ליד רחוב הרכבת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית