במינויים לוועדות הארנונה אין דרישות סף

שר הפנים החדש, אריה דרעי, לטיפולך: בעוד שבבתי המשפט הרחיבו לאחרונה את סמכותן של ועדות הערר לענייני ארנונה, תוך שמייחסים להן מומחיות ומקצועיות רבה - נראה שהמינויים לוועדות הללו נעשים ללא תנאי סף והיושבים בהן חסרי ידע או כישורים מתאימים

אסף אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף אורן

בתקופה האחרונה ניכרת ירידה באיכותם ובכשירותם של חלק מהחברים הממונים על ידי רשויות מקומיות לכהונה בוועדות ערר לענייני ארנונה. לפני ימים אחדים אישרה מנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן־בכור, מינוי יו"ר לוועדת ערר לענייני ארנונה, אף שהוא אינו עורך דין בהכשרתו. זאת, אף שהנחיות פנימיות שהוציא משרד הפנים בנושא מחייבות, בין השאר, כי יו"ר ועדת ערר לענייני ארנונה יהיה עורך דין, בעל כשרות להתמנות לשופט בית משפט שלום, ומצוי בדיני השלטון המקומי והמיסוי המוניציפלי. ההנחיות אינן מחייבות כי חברי ועדת ערר שאינם עומדים בראש הוועדה ימלאו אחר דרישות אלה.

כיום, החוק כמעט אינו קובע דרישת סף כלשהי לכהונה כחבר ועדת ערר לענייני ארנונה. למעשה, הדרישה היחידה המעוגנת בחוק היא כי חבר ועדת הערר יהיה זכאי להיבחר למועצת הרשות המקומית - כלומר, שמקום מגוריו יהיה באותה רשות מקומית שבה הוא מכהן כחבר בוועדת ערר. מדובר, ללא ספק, בדרישה מינימלית ביותר, שאין בה די כדי להבטיח מינויים ראויים.

פעילים למען הורדת ארנונהצילום: מוטי מילרוד

דרישה זו מתגמדת ביחס לדרישות הסף המחמירות שנקבעו בחוק התכנון והבנייה לצורך כהונה בוועדת ערר לפיצויים ולהיטל השבחה. חברי ועדה זו נדרשים, בין השאר, להיות בעלי השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל העסקים, ראיית החשבון או ההנדסה. העומד בראשה נדרש להיות עורך דין, בעל ותק של חמש שנים לפחות, המצוי בענייני תכנון ובנייה.

כפועל יוצא מכך, חלק מחברי ועדות הערר לענייני ארנונה אינם מסוגלים למלא כהלכה את התפקיד המוטל עליהם: לדון ולהחליט בעררים על שומות ארנונה, ולוודא כי הרשויות המקומיות גובות מס אמת. במקרים רבים, מי שמשלם את המחיר בשל כך הוא האזרח הקטן, שבא להתדיין בפני אותן ועדות שחבריהן חסרים את הכישורים המינימליים כדי להכריע בעניין.

דברים אלה חשובים במיוחד לאור העובדה שבתי המשפט הרחיבו את סמכותן של ועדות הערר לענייני ארנונה, תוך שהם מייחסים להן מומחיות רבה בתחום הארנונה. סמכותן הרחבה של ועדות הערר, מורכבות הנושא שבו הן עוסקות, כמו גם תעריפי הארנונה הגבוהים המושתים על הציבור, מחייבים כי חברי ועדות הערר יהיו בקיאים ברזי הארנונה.

מעבר לכך, ועדות הערר לענייני ארנונה משמשות למעשה ערכאה דיונית בכל הנוגע לשומות ארנונה. חברי ועדות הערר שומעים חקירות נגדיות, קובעים ממצאים עובדתיים ועורכים לעתים ביקורים בנכס לצורך בחינת שומת הארנונה. לכן, מובן מאליו הצורך להקפיד שבעתיים כי הם יהיו בעלי הכישורים הדרושים לביצוע עבודתם.

הגיעה העת לביצוע רפורמה במינויים של חברי ועדות ערר לענייני ארנונה ברשויות המקומיות. הפתרון הראוי הוא לקבוע דרישות סף מחמירות לכהונה בוועדות ערר לענייני ארנונה. כמו כן, יש להוציא מידי הרשויות המקומיות את הסמכות למנות את ועדות הערר, ולקבוע כי חברי הוועדה ימונו על ידי ועדה מקצועית שאינה תלויה ברשויות.

סוגיה זו מונחת כעת לפתחו של שר הפנים החדש, אריה דרעי. בבואו להסדיר את דרכי מינויין של ועדות הערר, מן הראוי כי יראה לנגד עיניו את טובת הציבור והמגזר העסקי, הנושא בנטל הארנונה.

הכותב הוא עורך דין במחלקת הליטיגציה 
במשרד עמית פולק מטלון ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008