בית המשפט דחה עתירה של בעלי דירות במרינה בהרצליה נגד הסדר דירות הנופש

500 בעלי דירות שחויבו בהפיכתן לדירות נופש להשכרה טענו כי המתווה שעיצבה עיריית הרצליה לניהולן יגרום להם לנזקים ולירידת שווי הדירות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, עודד מודריק, דחה עתירה של מאות בעלי דירות במרינה בהרצליה נגד המתווה שמחייב אותם להשכיר את הדירות במשך רוב ימות השנה. "הרוכשים בעת הרכישה, ידעו היטב מהי המציאות המשפטית. מי שרכש דירה של מאות מטרים מרובעים, הציב בה ברזים מצופים בזהב מאופיר ודלתות שנהב מכוש, רהיטי תולענה (מהגוני) ופסנתר כנף רב יוקרה, ידע שהוא מניח את השקעתו על קני המתווה. על כך אמרו 'ייזהר הקונה'"' נכתב בפסק הדין.

מדובר בפסק דין ב-13 עתירות שהגישו כ-500 בעלי דירות במרינה נגד ראש עיריית הרצליה לשעבר, יעל גרמן, הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה הרצליה, משרד התיירות, והחברה להגנת הטבע, באשר למתווה שקבעו העירייה והוועדה המקומית להשכרת חלק מהדירות במרינה.

מדובר ביישום פסקי דין שנקבעו בתחילת העשור הקודם, ואשר דנו, ראשית, במידת החוקיות של הפרוייקטים למגורים שהוקמו במרינה, תחת המונח המעורפל "דירות נופש". בפועל, הדירות היו אמורות לשמש כדירות מגורים לכל דבר.

לאור עתירה שהגישה החברה להגנת הטבע, קבע בדצמבר 99' שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, אורי גורן, כי דירות נופש יהיו כפופות לחובת השכרה מלונאית - ולא ניתן יהיה להשתמש בהן כדירות מגורים רגילות. פסק דין זה חל על כל הדירות שנרכשו לאחר מועד הפסיקה, ושמספרן מגיע ל-468.

פרויקט ריץ קרלטון הרצליהצילום: אסף פינצ'וק

4 שנים מאוחר יותר אושרה הפסיקה על ידי בית המשפט העליון. בפסק הדין כתבה השופטת איילה פרוקצ'יה כי"המערערות ידעו כל העת כי מדובר בתכנון מתחם מרינה שנועד לתיירות ונופש. האפשרות שדירות נופש תשווקנה כדירות מגורים לכל דבר אינה מתיישבת כלל ועיקר עם ייעודו המובהק של השטח".

לאור זאת, הוועדה המקומית ועיריית הרצליה ניסחו שני מתווים ליישום פסק הדין. האחרון שבהם, מ-2011, קבע כי חברת הניהול שתנהל את הדירות לא תהיה מלונאית, וכי במשך שלושה חודשים בעלי הדירות יהיו זכאים להשתמש בדירתם. ביתרת הזמן יושכרו הדירות לציבור הרחב לתקופה של עד שלושה חודשים.

עם זאת, העותרים, שחלקם רכשו את דירותיהם לאחר פסק הדין של השופט גורן מ-1999 וחלקם רכשו לפניו ויכולים להשתמש בהן גם כדירות מגורים רגילות, לא השלימו גם עם המתווה העדכני, והגישו 13 עתירות - שבהן העלו טענות מינהליות שונות לגבי עצם סמכות הוועדה המקומית לקבוע את המתווה, דרכי גיבוש המתווה ואף נגד המתווה עצמו, שלדעתם פוגע בהם.

השופט מודריק הסכים עם הוועדה המקומית וקבע כי "המתווה עונה 'אחד לאחד' על קווי המתאר שלו, שנקבעו בפסק בית המשפט העליון". עוד כתב, כי אין לאפשר בשום פנים ואופן לבעלי הנכסים להשכיר את הדירות בעצמם. כאמור, הוא תקף בדבריו את רוכשי הדירות, שהשקיעו סכומי עתק ברכישת הדירות ובריהוטן, ויכלו לדעת שמעמדן החוקי אינו כשל דירת מגורים רגילה, מה גם שמדובר במתווה זמני, שייבדק לאחר עשרה חודשים, על מנת להפיק ממנו לקחים.

לא רק בעלי דירות מאוחרים עתרו, אלא גם רוכשים מוקדמים, שמשתמשים בדירות כדירות רגילות. אלה טענו כי המתווה יהפוך את מבנה המגורים שלהם למעין בית מלון, מה שיפגע בשוויים. על כך כתב השופט מודריק כי "הם, כמו הרוכשים המאוחרים, רכשו דירות נופש ולא דירות מגורים".

עו"ד גד טיכו ממשרד רם כספי ושות', המייצג חלק מבעלי הדירות מסר כי לקוחותיו בוחנים את פסק הדין וסיכוי גבוה שיגישו עליו ערעור לבית המשפט העליון. "פסק הדין קובע כי המתווה המחייב למסור את דירות הנופש לחברה שתשכיר אותן בהשכרה מלונאית למשך 9 חודשים בשנה טומן בחובו סיכוני כישלון רבים וכי למתווה עלולה להיות השפעה קשה מאד על ערך הנכסים ועל איכות החיים של בעלי הדירות. הדרך שנבחרה בפסק הדין הינה להגביל את המתווה לתקופת ניסיון בת 10 חודשים. בעלי הדירות סבורים כי הפעלת המתווה תגרום להם לנזק חמור ובלתי הפיך", כתב בתגובתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"