קדחת קניות |

הכסף הסיני מציף את שוק הנדל"ן האמריקאי

חלק מההון האדיר שנצבר בסין בשנים האחרונות זורם לרכישת נכסים בארה"ב - להשקעה ולמגורים. חוסר הוודאות שיצרה הטלטלה בשווקים הסיניים רק מגביר את רצונם של הסינים להשקיע את כספם הרחק ממולדתם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

חוות קניון לייק בטקסס היתה פעם גן שעשועים עבור מטיילים נוצרים, ולאחר מכן שימשה כפר נופש עם סקי מים, פינות ברביקיו ומופעי בוקרים. כיום חגים מעליה נצים, ואת החווה הנטושה בת 108 הדונמים מאכלסים בעיקר נחשים וזאבים. ואולם בקרוב תיהפך החווה לשכונה מסוגרת של 99 אחוזות קטנות, המיועדות לרוכשים מסין. היזם, איש העסקים ז'אנג לונג מבייג'ין, השאיר לעצמו שלוש חלקות כדי לבנות עליהן את אחוזתו.

פרויקט היוקרה הזה, כ-50 קילומטר צפון-מערבית מדאלאס, הוא הדוגמה האחרונה בתופעת רכישות כלל-עולמית, שבה הכסף הסיני נהפך לכוח משמעותי בנדל"ן ברחבי העולם. זרם הכסף צפוי להימשך למרות המהומה הכלכלית השוררת כיום בסין. פיחות המטבע וקריסת שוק המניות הגבילו את כוח הקנייה של המדינה מעבר לים, והאי-ודאות כתוצאה מכך גורמת לחברות ולאזרחים סינים רבים לבחון השקעה בכל מקום בעולם - מלבד מולדתם.

מרכז הקניות צ'יינהטאון בעיר ריצ'רדסון, טקסס. תנופת הרכישות של משקיעים סינים מתפשטת ללב ארה"בצילום: BRANDON THIBODEAUX / NYT

בלונדון, משקיעים סינים רוכשים דירות יוקרה בשכונות העשירות וגורדי שחקים גדולים ברובע הפיננסי. בקנדה, הם משלמים מיליון דולר עבור בתים צנועים בוונקובר. באוסטרליה, קרן השקעות של ממשלת סין רכשה תשעה מגדלי משרדים - אחת מעסקות הנדל"ן הגדולות בהיסטוריה של המדינה.

בארה"ב, קדחת הרכישות התחילה לאורך החוף המזרחי והמערבי, שם רוכשים סינים עטו על דירות יוקרה במנהטן ואחוזות בעמק הסיליקון, והעלו את ערך הבתים בערים גדולות. תנופת הרכישות מתפשטת כעת ללב ארה"ב, שם מחירי הנכסים מתונים יותר ובעלי פוטנציאל גדול יותר לטפס מעלה. קדחת הנדל"ן היא חלק מהגל הגואה של כסף סיני, שזורם לכלכלה העולמית ומעצב מחדש את השווקים הפיננסיים. בנדל"ן מסחרי ובנדל"ן למגורים, זרם הכסף החדש מפיל את הדינמיקה המסורתית של קנייה ומכירה.

"לסינים יש הרבה כסף, אבל אין מספיק דרכים טובות להשקעה"

ב-2015 רוכשים ממשפחות סיניות היו לראשונה אי-פעם הגדולים ביותר בקרב רוכשים זרים בארה"ב. משקיעים שרכשו בתים חדשים בכסף רב, מסייעים לפתח כלכלות מקומיות במערב התיכון של ארה"ב, אבל במנהטן ובסן פרנסיסקו הם משפיעים על הזמינות והנגישות הכלכלית של בתים, מכיוון שהביקוש עולה על ההיצע ומחריף את התחרות על כל נכס.

רוכשים סיניים אמנם מהווים נתח קטן מסך מכירות הנכסים בארה"ב, אבל יש להם השפעה לא פרופורציונלית על שוק היוקרה, עם יחס רכישה של אחד מכל 14 בתים במחיר של יותר ממיליון דולר. רוכשים מסין, מהונג קונג ומטאיוואן משלמים בממוצע 831 אלף דולר לבית - יותר מפי שלושה מהסכום שאמריקאים מוציאים, לפי סקר של התאחדות הקבלנים האמריקאית.

יש סינים שרוכשים בתים רק להשקעה, כדי לנצל את דמי השכירות הגואים בחלקים רבים של ארה"ב. אחרים מנסים להעביר את כספם מעבר להישג ידה של הממשלה הסינית. רבים מהרוכשים רואים חשיבות רבה בחינוך של ילדיהם, ובוחרים בתים באזורים עם בתי ספר טובים או הסמוכים לאוניברסיטאות. בקצה העליון, רוכשים עשירים מקווים לקבל גרין קארד ולהצטרף ליזמים כדי לנצל לתועלתם תוכנית פדרלית שמקצרת את הדרך להשגת אזרחות אמריקאית.

טקסס קורינת', ארה"ב צילום: BRANDON THIBODEAUX / NYT

אריק דו, יועץ השקעות וניהול מבייג'ין, שאב מוטיבציה מהפוטנציאל שמאפשר הונו למשפחתו. בשנתיים האחרונות הוא רכש בית דו-משפחתי ושני בתים פרטיים בנורתברוק, אילינוי, מצפון לשיקגו. הוא שילם במזומן על כל הנכסים. דו מתכנן לגור באחד מהם, ולדבריו, כך יעניק לילדיו אפשרות לנשום אוויר נקי יותר וללמוד בבית ספר טוב יותר מאשר בעיר הולדתו. את שני הבתים האחרים הוא מתכוון להשכיר.

"מחירי הנכסים בבייג'ין גבוהים מאוד, שוק המניות קורס - והכלכלה האמיתית אינה יציבה", אמר דו. "לאנשים כאן יש הרבה מאוד כסף, אבל אין להם מספיק דרכים טובות להשקיע אותו".

"הלקוחות הסינים כיום יותר צעירים ופחות עשירים"

בשנחאי, לא רחוק מגדות נהר הואנגפו, משרדי חברת הנדל"ן ווינדהאם ריאלטי נמצאים בתוך מגדל זכוכית, שעליו נפרש שלט של פרויקט חדש בפרבר של דטרויט במישיגן. "השכונה עם הנוף הכי יפה לקו המים, והפרויקט עם הפיתוח מחדש הסביבתי ביותר בארה"ב", נכתב בשלט, שמציג שישה אגמים מלאכותיים ו-424 וילות יוקרה.

פוסטרים של פרויקטים אחרים מעטרים את חלל משרדי החברה: בתים צמודי קרקע אופנתיים בסן דייגו, שכונה עם מגרש גולף בפלורידה ובתים רחבי ידיים בלוס אנג'לס. החברה האמריקאית הקימה שני משרדים בסין - הראשון בשנחאי ב-2007, והשני בבייג'ין ב-2014 - במטרה לנצל את השוק החדש שנפתח עבור רוכשים סיניים. היא משכה לקוחות באמצעות אירועים כמו ארוחות חג הודיה מסורתיות ותערוכות נדל"ן, שבהם מופיעים כוכבי קולנוע סיניים.

"השוק ללא ספק גדול ורחב יותר מכפי שהיה כשהתחלנו", אמר סטיבן לואסון, מנכ"ל ווינדהאם צ'יינה. "הלקוחות שונים מאוד מאלה שעבדנו אתם ב-2007. למעשה, הם פחות עשירים, הרבה יותר צעירים ובעלי השכלה הרבה יותר טובה מנקודת מבט בינלאומית".

ווינדהאם היא אחת מהחברות הרבות שמקוות ללכוד נתח מהעושר שזורם מסין. רוכשים סיניים הוציאו 26.8 מיליארד דולר על בתים אמריקאים בשנה שהסתיימה במארס 2015 - יותר מפי שניים מסכום הרכישות שלהם שנתיים קודם לכן, לפי התאחדות הקבלנים בארה"ב. הרכישות הסיניות של נדל"ן מסחרי מעבר לים זינקו ב-49% ב-2015, לפי הערכה שפירסמה חברת תיוון הנדל"ן הגדולה ג'ונס לאנג לאסאל.

עסקות הנדל"ן מגיעות לאחר בריחה של הון מסין למדינות וחברות בעולם. סכום מוערך של 590 מיליארד דולר יצא מסין ב-12 החודשים עד יוני 2015, לפי חברת הדירוג פיץ'. גל ההון שיוצא מסין מבטא נקודת מפגש של כמה מגמות. בשש השנים האחרונות ממשלת סין הציפה את המדינה במזומנים כדי להמריץ את הכלכלה - מה שאומר הרבה מאוד כסף עודף לגלגל לחו"ל. ממשלת סין גם הקלה על אזרחים להעביר סכומים גדולים של כסף מחוץ למדינה, כחלק מליברליזציה רחבה יותר של המערכת הפיננסית במדינה, הנמצאת תחת רגולציה כבדה.

הממשלה מקלה גם את הכללים לתאגידים. בייג'ין מאפשרת כעת לחברות ביטוח להשקיע עד 15% מהנכסים שלהן מעבר לים - מה שהוביל לקפיצה ברכישות נדל"ן מסחרי. חברות סיניות רכשו נתחים בנכסי נדל"ן אמריקאים איקוניים, כמו בניין ג'נרל מוטורס ומלון ולדורף אסטוריה בניו יורק.

המצב שנוצר גורר השוואות לשנות ה-80, כשחברות יפניות ביצעו השקעות גדולות בנדל"ן מסחרי אמריקאי במחירי שיא. ואולם ייתכן כי הגל הזה נמצא רק בתחילתו. עד סוף 2015, חברות ביטוח סיניות השקיעו רק 1.44% מההון שלהן מעבר לים.

"הסינים מחושבים. ברור שיהיו הזרמות הון גדולות למערב", אמר סטיבן שוורצמן, מנכ"ל קבוצת בלקסטון, חברת נכסי הנדל"ן הגדולה בארה"ב. "זה יגדל עד שהממשלה הסינית תחליט שזה לא צריך לקרות יותר - והיא כבר פתחה את הברז". חברות אמריקאיות כבר נמצאות במרוץ לפתח שירותים ללקוחות סיניים. אתר הנדל"ן זילואו התחיל לפרסם השנה מאגר של בתים אמריקאים באתר הסיני Leju.com, וסוכני נדל"ן אמריקאים מפרסמים בעיתונים סינים מקומיים.

השקעות בארה"ב מספקות יתרון נוסף: מסלול לגרין קארד. משקיעים סיניים מנצלים באגרסיביות תוכנית ויזה פדרלית בשם EB-5, שמאפשרת לאזרחים מעבר לים להשקיע בפרויקט בין 500 אלף למיליון דולר, בתנאי שייצור לפחות עשר משרות בארה"ב. כך, משקיעים יכולים לזכות בגרין קארד בתוך כשנתיים. ב-2015, 86% ממקבלי ויזת EB-5 היו סינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?